Pimafucin w ciąży – czy można go bezpiecznie stosować?

kobieta czyta ulotke pimafucin

Infekcje grzybicze bardzo często wymagają zastosowania antybiotyku. Przykładem tego typu środka jest Pimafucin. Lek jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego i występuje w formie maści lub globulek. Środek nakładany miejscowo na błony śluzowe niszczy pleśnie i grzyby odpowiedzialne za wywołanie zakażenia intymnego. Infekcje grzybicze to częsty problem kobiet ciężarnych. Powodem nawracających infekcji jest między innymi spadek odporności organizmu, co w ciąży jest całkowicie naturalne. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z zakażeniem? Czy Pimafucin w ciąży może skutecznie zniwelować świąd i pieczenie i czy ciężarne mogą sięgać tego typu środki?

Czy Pimafucin jest bezpieczny w ciąży?

Leki do stosowania miejscowego wydają się bezpieczne, Pimafucin jest jednak nakładany na błony śluzowe, ponadto jest zaliczany do antybiotyków. Kobiety ciężarne nie powinny tak silnych środków stosować bez wiedzy lekarza. Zarówno globulki, jak i krem Pimafucin w ciąży są jednak wydawane na receptę, co samo w sobie świadczy o tym, że nie wolno ich stosować bez odpowiedniej diagnozy.

Pimafucin w ciąży skutecznie zwalcza zakażenia intymne, które mają podłoże grzybiczne. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, oraz objętego zmianami obszaru ciała, lekarz przepisze globulki lub maść. Jeden i drugi środek można bez żadnych obaw stosować w ciąży. Lekarz prowadzący ciążę zawsze podejmuje decyzje na podstawie odpowiedniej diagnozy oraz oceny, czy korzyści płynące ze stosowania danego leku przewyższają ewentualne ryzyko. Czy maść lub Pimafucin globulki w ciąży mogą być jednak stosowane w każdym trymestrze, czy etap ciąży ma znaczenie?

kobieta w ciazy siedzi na podlodze

Pimafucin a trymestr ciąży

Każdy trymestr ciąży ma inny przebieg, zdarza się też, że niektóre leki nie są dopuszczone do stosowania na danym etapie, ze względu na ryzyko poronienia lub wywołania wad rozwojowych u płodu. Czy Pimafucin w ciąży można stosować od pierwszego trymestru, aż do porodu?

  • 1 trymest – 13 tygodni pierwszego trymestru jest decydujące, jeśli chodzi o utrzymanie ciąży. Ryzyko poronienia na tym etapie jest bardzo wysokie, uważać powinny szczególnie kobiety, u których stwierdzono ciążę zagrożoną. Początek ciąży nie jest przeciwwskazaniem do stosowania leku Pimafucin.
  • 2 trymestr – zarówno globulki, jak i maść Pimafucin w ciąży mogą być stosowane w drugim trymestrze, jeśli lekarz podjął taką decyzję. Grzybica jest sporym zagrożeniem dla ciąży, może przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu. Nieleczona infekcja zwiększa ryzyko między innymi pęknięcia błon płodowych. W przypadku, gdy kobieta w ciąży zauważy u siebie objawy typowe dla infekcji grzybiczej, powinna jak najszybciej udać się do lekarza prowadzącego na badania.
  • 3 trymestr – nadal można stosować Pimafucin w każdej formie, jeśli jest taka potrzeba. Podczas ciąży trzeba przede wszystkim słuchać lekarza i jego zaleceń.
Przeczytaj również  Leczenie rotawirusa + coca cola - jak może pomóc?

Lek Pimafucin można stosować przez całą ciążę. Zarówno globulki, jak i maść nie są zagrożeniem dla płodu.

kobieta w trzecim trymestrze ciazy

Pimafucin w ciąży – skutki uboczne

Czy stosowanie maści lub Globulek Pimafucin przez ciężarną może wywołać skutki uboczne? Każdy lek, który stosowany jest niewłaściwie, stwarza ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Nawet w przypadku środków do stosowania zewnętrznego podstawą jest słuchanie nakazów lekarza oraz stosowanie się do zaleceń z ulotki. Środków takich, jak Pimafucin nie należy stosować przy nadwrażliwości, na którykolwiek ze składników. Pimafucin nie wywołuje skutków ubocznych. Nie zanotowano takich przypadków nawet przy użyciu dawki większej, niż jest wskazana. Środek ten jest bezpieczny i skutecznie pomaga pozbyć się grzybicy. Nie zalecane jest jedynie stosowanie preparatu podczas menstruacji, co nie dotyczy ciężarnych. Pimafucin należy do bezpiecznych leków, jednak nigdy nie należy stosować go bez porozumienia z lekarzem. Kobiety ciężarne nie powinny też same diagnozować swoich chorób na podstawie obserwacji organizmu. Objawy jakiejkolwiek infekcji należy konsultować z lekarzem.