Kłucie i ból w pochwie w ciąży – przyczyny, leczenie, zapobieganie

bol pochwy w ciazy

Kobiety w ciąży często borykają się z przeróżnymi dolegliwościami, jest to całkowicie normalne, ponieważ w organizmie zachodzą różnego rodzaju zmiany hormonalne i przygotowuje się on na cały czas ciąży. Jednym z częstszych problemów kobiet ciężarnych jest ból pochwy, często spotykana dolegliwość w ciąży. istnieją jednak sposoby, żeby sobie z nim radzić. Dlaczego kłucie w pochwie w ciąży w ogóle się pojawia? Czym jest spowodowane i kiedy udać się do lekarza? Czy ból w pochwie w ciąży można wyleczyć? Jakie są domowe sposoby na złagodzenie tej dolegliwości?

Ból i kłucie pochwy w trakcie ciąży – czy jest to powód do niepokoju?

Ból w pochwie w ciąży może wzbudzać niepokój u przyszłej mamy. Zazwyczaj, niepotrzebnie, ponieważ spowodowany jest w większości przypadków rozciągającą się macicą, rozluźnianiem więzadeł czy też obniżaniem się główki dziecka. Zwykle nie ma powodu do niepokoju, gdyż zarówno ból jak i kłucie w pochwie w ciąży nie sygnalizują niczego groźnego. W trosce o bezpieczeństwo przyszłej mamy i jej dziecka warto jednak udać się do lekarza choćby na badanie kontrolne.

Możliwe przyczyny bólu i kłucia w pochwie u ciężarnej

Ból pochwy w ciąży może mieć różne przyczyny. Najczęściej pojawia się przed porodem i jest efektem skurczów przepowiadających. Ból może wystąpić też po stosunku. Jest on spowodowany suchością pochwy. W wyniku zmian hormonalnych spora część kobiet może mieć problemy z odpowiednim nawilżeniem pochwy, dlatego zaleca się stosowanie lubrykantów.

Kłucie w pochwie w ciąży w większości przypadków może być objawem infekcji intymnej, którą da się łatwo wyleczyć, stosując odpowiednie antybiotyki. Często powodem mogą być też reakcje alergiczne np. no nowy płyn do płukania ubrań, warto więc stosować te sprawdzone lub hipoalergiczne. Jeśli jednak kłucie w pochwie w ciąży związane jest z takimi objawami jak: silne skurcze, krwawienie, czy też zmiana koloru wydzieliny należy udać się do lekarza ginekologa lub na izbę przyjęć.

Przeczytaj również  Hascovir, Heviran i Herpex - czy można je stosować na opryszczkę w trakcie ciąży?

klucie w pochwie

Kłucie i ból w pochwie na początku ciąży

Ból w pochwie w ciąży, a szczególnie w jej pierwszych tygodniach zazwyczaj nie zwiastuje niczego groźnego. Jest objawem całkowicie normalnym, ponieważ w organizmie zachodzą różnego rodzaju zmiany hormonalne i on sam przygotowuje się na czas całej ciąży. Wiele kobiet porównuje go do bólów menstruacyjnych. Czasami zdarza się jednak, że ból ten może być powodem poronienia. Towarzyszy mu wtedy krwawienie i silne bóle podbrzusza. W takim wypadku należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Ból i kłucie pochwy w późniejszych etapach ciąży

Ból w pochwie w ciąży, a szczególnie w jej późniejszych etapach może być odczuwalny znacznie częściej niż na początku ciąży. Powodem najprawdopodobniej jest rozciąganie się dróg rodnych i obkurczanie się ich. Pod koniec ciąży kłucie jest bardzo częstym i całkowicie normalnym objawem, może wynikać z rozluźniania się łączeń między kośćmi miednicy na skutek powiększania się płodu, który potrzebuje coraz więcej miejsca. Bezpośrednio przed porodem mamy do czynienia z obniżaniem się dna macicy czemu towarzyszyć mogą skurcze, także główka dziecka obniża się i zaczyna napierać na szyjkę macicy, wywołując przy tym kłucie w pochwie przed porodem.

Jeśli ból w pochwie w ciąży jest związany z częstym oddawaniem moczu, można podejrzewać, że doszło do zakażenia dróg moczowych. Przyszłe mamy znacznie częściej są narażone na tego typu dolegliwości. Jest to spowodowane rozpulchnieniem i przekrwieniem tkanek dróg rodnych. Zakażeniu dróg moczowych może towarzyszyć ból brzucha i podbrzusza, gorączka, bóle głowy lub nudności. Gdy te objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza. W sytuacji, kiedy kłucie pochwy w ciąży nie utrudnia codziennego funkcjonowania, a z bólem nie są związane inne niepokojące dolegliwości, niezwłoczna interwencja lekarza nie jest konieczna. Odczuwane dolegliwości można zgłosić na najbliższej planowanej wizycie kontrolnej u ginekologa.

Przeczytaj również  Spuchnięty siusiak u dziecka - jak go leczyć? Objawy i przyczyny

bol waginy w ciazy

Jak uśmierzyć ból i kłucie w pochwie u ciężarnej?

Kłucie w pochwie w ciąży najczęściej jest spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Jeśli ból nie jest uciążliwy i nie towarzyszą mu inne objawy, nie ma powodu do niepokoju. Nie ma potrzeby leczyć tego typu dolegliwości, ale jeśli ból jest uciążliwy, można próbować uśmierzyć ból robiąc nasiadówkę z właściwych ziół lub przyjmując leki przeciwbólowe po konsultacji z lekarzem. Zaleca się również stosowanie odpowiedniej diety.

Czy kłucie i ból w pochwie u ciężarnej można wyleczyć?

Ból i kłucie w pochwie w ciąży jest naturalnym zjawiskiem i nie da się go leczyć. Można oczywiście łagodzić dolegliwości domowymi sposobami lub stosując środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Nie należy go jednak bagatelizować jeśli przez długi czas nie ustaje. W tym wypadku ból pochwy może być powiązany z infekcją, która nieleczona może przekształcić się w niebezpieczną chorobę.

Jak zapobiegać temu problemowi?

U większości przyszłych mam ból pochwy w ciąży nie zwiastuje nic groźnego. Może być objawem suchości pochwy, infekcji intymnej, czy reakcji alergicznej. Warto obserwować swoje ciało i wiedzieć kiedy należy udać się do lekarza, a kiedy skuteczne okażą się domowe sposoby. Najczęściej jednak ból pochwy pojawia się przed samym porodem i wynika ze skurczów przepowiadających. Jeśli ciężarna odczuwa ból pochwy powiązany z intensywnymi skurczami we wczesnych etapach ciąży, mogą to być objawy poronienia, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Jeśli po wizycie u lekarza ból nie ustanie, warto zmienić płyn do higieny intymnej, a także zamienić płyn do płukania ubrać na ten hipoalergiczny.

Jak skutecznie zapobiegać problemowi bólu pochwy? Warto umawiać się na częste wizyty kontrolne u lekarza ginekologa, żeby mieć pewność, że ciąża przebiega prawidłowo. Po konsultacji z ginekologiem pomocna może okazać się irygacja pochwy, która łagodzi objawy infekcji intymnych.. Uczucie bólu i kłucia w pochwie nie powinno wzbudzać strachu, jednak gdy ból się nasila i powoduje duży dyskomfort u ciężarnej, warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym.