Zmiany w organizmie kobiety podczas ciąży często skutkują bólami pojawiającymi się w różnych rejonach ciała. Większość ciążowych dolegliwości nie daje powodów do niepokoju. Opuchnięte nogi, czy bóle w podbrzuszu przed samym porodem, to zazwyczaj całkowicie normalne zjawiska. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku bólu żeber. Tego typu dolegliwości nie należy lekceważyć i zawsze trzeba sprawdzić, skąd się bierze ból żeber w ciąży. Skala problemu jest różna w zależności od trymestru ciąży. Co jeszcze warto wiedzieć o bólu żeber w stanie odmiennym?
Ból żeber a ciążowe dolegliwości
Bolące żebra w ciąży to nie jest typowa dolegliwość dla stanu odmiennego. Oczywiście dużo zależy też od trymestru. Pod sam koniec ciąży większość dolegliwości bólowych ma silny związek z powiększającą się macicą, która uciska organy. Ból żeber w ciąży niekoniecznie jest wynikiem powiększonej macicy. Przyczyny bólu bywają bardzo złożone. Czasami dolegliwości mogą brać się od urazu mechanicznego. Zdarza się też, że ból w okolicy żeber w ciąży to tak naprawdę ból organów wewnętrznych znajdujących się na danej wysokości. Niezależnie od przyczyny, bolące żebra w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Przed wizytą u specjalisty warto jednak uważnie przyjrzeć się swojemu ciału i ustalić, czy ból jest nagły, rwący, czy nasila się przy poruszaniu i czy towarzyszą mu inne objawy.
Ból żeber w ciąży – co może oznaczać?
Każde dolegliwości bólowe, które pojawiają się w okolicach klatki piersiowej, czy brzucha należy konsultować z lekarzem. Ból żeber w ciąży nie powinien być bagatelizowany. Ciężarna nie powinna również sama się diagnozować na podstawie wiedzy z sieci, czy doświadczeń mam z otoczenia. Zazwyczaj przyczyna bólu jest prosta i ściśle związana ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży. Czasami jednak powodem mogą być schorzenia organów wewnętrznych, które wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia. Do częstych przyczyn bólu należy też zapalenie nerwu międzyżebrowego. W takim przypadku ból żeber w ciąży jest rwący, pojawia się przy poruszaniu oraz utrudnia funkcjonowanie, między innymi nie pozwalając na spanie w wygodnej pozycji. Newralgia między żebrowa wymaga interwencji lekarskiej i odpowiedniego leczenia.
Ból pod prawym żebrem w ciąży – możliwe przyczyny
Ból żeber w ciąży może pojawiać się w różnych miejscach. Często występującym problemem przyszłych mam jest między innymi ból żeber pod piersiami w ciąży. Dolegliwość ta może być związana z sercem, żołądkiem lub płucami. Równie często u kobiet w stanie odmiennym pojawia się ból pod prawym żebrem w ciąży. W zależności od trymestru ma on różne przyczyny. Pod sam koniec ciąży, ból żeber w tym obszarze ciała oznacza zazwyczaj nacisk powiększającej się macicy lub specyficzne ułożenie malucha. Jeśli lekarz podczas konsultacji orzeknie, że nie ma powodów do niepokoju, można spróbować zwalczać ból we własnym zakresie, za pomocą domowych sposobów oraz ćwiczeń dozwolonych dla ciężarnej.
Ból pod lewym żebrem w ciąży – możliwe przyczyny
Ból żeber w ciąży często związany jest ze schorzeniami układu pokarmowego, co można łatwo rozpoznać. Dużo zależy od tego, gdzie zlokalizowane jest ognisko bólu oraz od tego, czy towarzyszą mu również inne dolegliwości. Z chorobami żołądka związany jest zazwyczaj ból pod lewym żebrem w ciąży. Jeśli oprócz bólu w tym miejscu, często doświadczamy też pieczenia w przełyku, czy nudności to wiele wskazuje na chorobę refluksową. Oczywiście nie zawsze tak jest, czasami ból z lewej strony również wywołany jest naciskiem macicy, lub tym, jak aktualnie ułożony jest maluch. Kiedy ból żeber w ciąży powinien szczególnie zaniepokoić przyszłą mamę? Niebezpiecznym zjawiskiem jest ból połączony z uczuciem duszności. Problemy z oddychaniem trzeba natychmiast zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę, a jeśli atak bólu i duszności jest nagły i nie ustaje, a przybiera na sile, konieczna jest wizyta na pogotowiu lub wezwanie karetki. Niepokojący jest również ból żeber i mostka w ciąży.
Ból żeber w 1,2 i 3 trymestrze – co to może oznaczać?
Trymestr ma duże znaczenie, jeśli chodzi o ból żeber w ciąży. Pod koniec ciąży kobieta zazwyczaj odczuwa dużo więcej dolegliwości, jednak nie oznacza to, że jakikolwiek ból powinien zostać przez nią zbagatelizowany i pozostawiony bez konsultacji z lekarzem. Co oznacza ból żeber w poszczególnych trymestrach ciąży?
- W pierwszym trymestrze ciąży macica nie jest jeszcze powiększona na tyle, by mogła ona powodować nacisk na jakiekolwiek organy wewnętrzne. Na tym etapie ciąży ból jest zazwyczaj związany z urazami mechanicznymi, newralgią między żebrową, problemami z układem oddechowym lub sercem. Czasami powodem są także nerwobóle wywołane nerwami i stresem.
- Drugi trymestr ciąży jest zazwyczaj najlżejszy dla przyszłych mam. Ból żeber w tym czasie jest zazwyczaj związany z chorobami żołądka lub układu oddechowego.
- Trzeci trymestr jest dla wielu kobiet najtrudniejszy. Pojawiają się problemy z poruszaniem, opuchnięte stopy pod wpływem zatrzymywania wody i bardzo często również ból żeber. Na tym etapie wszelkie bóle są zazwyczaj związane z powiększoną macicą oraz ruchami dziecka, które w ciągu doby zmienia swoje położenie.
Jak sobie radzić z bólem żeber podczas ciąży, czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się tej dolegliwości?
Jak sobie radzić z bólem żeber w ciąży?
Zanim przystąpimy do łagodzenia bólu żeber, warto najpierw ustalić jego przyczynę. Problemy żołądkowe lub newralgia międzyżebrowa wymagają odpowiedniego leczenia. W przypadku gdy problemem jest stres, warto wykorzystać różnego typu techniki relaksacyjne. Ból wywołany uciskaniem narządów przez macicę można wyeliminować delikatnym masażem lub ciepłym okładem.
Ćwiczenia na ból żeber w ciąży
Ból żeber ciężko jest zwalczyć za pomocą treningów. Pomocne mogą okazać się jednak ćwiczenia oddechowe. Pomagają one przyszłej mamie się zrelaksować oraz dzięki świadomości własnego ciała sprawić, że ból stanie się lżejszy. Ćwiczenia przydają się również w przygotowaniu do porodu.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!