Rwa kulszowa w ciąży – jak sobie radzić? Przyczyny, objawy i leczenie

rwa kulszowa u kobiety w ciazy

Silny, rwący ból, który promieniuje od dołu pleców w kierunku pośladka i dalej aż do nóg to właśnie rwa kulszowa. Często mylona z innymi dolegliwościami. Rwa kulszowa w ciąży jest bardzo uciążliwym problemem, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Niestety stan odmienny sprzyja wystąpieniu objawów rwy kulszowej, ze względu na duże obciążenie organizmu i ucisk na poszczególne nerwy w organizmie, w tym właśnie na nerw kulszowy. Jak powinna być leczona rwa kulszowa w ciąży i skąd dokładnie bierze się dokuczliwy ból?

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny

Przyczyny występowania rwy kulszowej w ciąży mogą być bardzo złożone. Najczęściej dolegliwości są związane ze zwyrodnieniami kręgosłupa. Myśląc o rwie kulszowej, wyobrażamy sobie zazwyczaj wyłącznie ból w pośladku i na dole pleców. Tymczasem ucisk na nerw kulszowy może objawiać się również dokuczliwym bólem na przykład barku. Skąd bierze się rwa kulszowa w ciąży?

Kobiety ciężarne są bardziej narażone na występowanie różnych dolegliwości bólowych, ponieważ ich organizm jest osłabiony oraz obciążony przez spory brzuszek. Powiększająca się macica oraz brzuch mogą uciskać na poszczególne żyły lub nerwy w ciele stąd też biorą się dolegliwości, takie jak obrzęki lub rwa kulszowa w ciąży.

Objawów rwy kulszowej w ciąży nie wolno lekceważyć. Wprawdzie ciężarne są bardziej narażone na jej występowanie z powodu obciążenia organizmu, nie zawsze jednak przyczyną rwy kulszowej jest ucisk brzucha na nerw. Czasami przyczyna może być o wiele groźniejsza. Skąd jeszcze może brać się rwa kulszowa? Powodami jej występowania są również:

  • choroby zakaźne
  • cukrzyca
  • ropnie uciskające nerw
  • stany zapalne w organizmie
Przeczytaj również  Stres i nerwowość w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Najgroźniejszą dla zdrowia przyczyną występowania rwy kulszowej mogą być naciskające na nerw zmiany nowotworowe. Z racji tego, że rwa kulszowa w ciąży pojawia się z różnych powodów, nie należy jej bagatelizować i tłumaczyć powiększającym się brzuchem. Wszelkie dolegliwości bólowe w stanie odmiennym należy konsultować z lekarzem oraz wykonywać odpowiednie badania. Jak rozpoznać napad rwy kulszowej?

Rwa kulszowa w ciąży – objawy

Jak wygląda rwa kulszowa w ciąży? Wśród objawów znajduje się nie tylko ból pojawiający się w różnej części ciała w zależności od rodzaju rwy. Najbardziej typowymi symptomami są jednak bóle krzyżowe i bóle pleców, ogólne osłabienie, drętwienie oraz mrowienie miejsca dotkniętego bólem.

Rwa kulszowa w pośladku w ciąży zazwyczaj promieniuje od dołu pleców. Najczęściej objawy pojawiają się z jednej strony tułowia. Ból potrafi być ostry i przeszywający. Może się on nasilać między innymi po zbyt forsownym dla ciężarnej wysiłku fizycznym. Rwa kulszowa biodra w ciąży promieniuje z kolei do samego dołu nóg, często utrudniając chodzenie i normalne funkcjonowanie. Bóle mogą nasilać się w nocy, warto wówczas znaleźć odpowiednią pozycję do spania, by zmniejszyć dolegliwości.

Kiedy rwa kulszowa jest już mocno rozwinięta, mogą pojawić się bardziej zaawansowane objawy choroby w tym niedowład mięśniowy, czy nawet spadek masy ciała. Objawy bólowe czasami bywają silniejsze podczas kaszlu lub kichania. Jest to spowodowane tym, że odruchy te wywołują zwiększenie ciśnienia płynu mózgowo – rdzeniowego. W skrajnych przypadkach objawy rwy kulszowej mogą całkowicie uniemożliwić poruszanie. Lepiej nie czekać tylko odpowiednio wcześnie skonsultować się z lekarzem. Ile może trwać atak rwy kulszowej i czy jest szansa, że przejdzie samoistnie?

bol plecow kobiety w ciazy

Rwa kulszowa w ciąży – ile trwa?

Co robić w sytuacji, gdy nagle dopadają nas bóle związane z rwą kulszową? Jedynym wyjściem, by zapewnić sobie ulgę, jest wzięcie odpowiednich środków przeciwbólowych. Rwa kulszowa w ciąży również powinna być łagodzona lekami na uśmierzenie bólu, jednak wyłącznie takimi, które są dozwolone dla ciężarnych. Po zażyciu tabletek objawy powinny samoistnie ustąpić maksymalnie kilka godzin od podania. Jeśli ból nie znika, utrzymuje się w stałym natężeniu, a nawet nasila, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie z lekarzem lub wizyta na pogotowiu.

Przeczytaj również  Ból mięśni w ciąży - jakie są przyczyny i jak im zapobiegać?

Rwa kulszowa w ciąży – jak spać aby nie bolało?

Objawy rwy kulszowej mogą nasilać się podczas snu. Ból bywa na tyle nienośny, że ciężko jest zasnąć, a jakość snu znacznie spada. Warto wówczas ułożyć się we właściwej pozycji i poczekać, aż tabletki przeciwbólowe zaczną działać. Najlepiej spać w pozycji embrionalnej, na boku i z podkulonymi nogami. Dla jeszcze większego komfortu między kolanami należy umieścić poduszkę. Kobiety w 3 trymestrze ciąży powinny wybierać lewy bok do spania.

Rwa kulszowa w ciąży a cesarka

Zdarza się, że rwa kulszowa w ciąży jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Dzieje się tak wtedy, gdy zwyrodnienie kręgosłupa jest już bardzo zaawansowane. W innych sytuacjach rwa kulszowa nie jest przeciwwskazaniem do naturalnego porodu.

Rwa kulszowa w ciąży a poród

Kobiety cierpiące na rwę kulszową mogą rodzić naturalnie. Podjęcie odpowiednich kroków podczas ciąży, ćwiczenia, leczenie i rehabilitacja są w stanie zminimalizować ryzyko napadu rwy kulszowej podczas porodu. W sytuacji, gdy atak rwy kulszowej pojawi się niespodziewanie w trakcie akcji porodowej, może to być wskazaniem do cesarskiego cięcia, szczególnie wtedy, gdy ból utrudnia ciężarnej parcie i współpracę z położną.

kobieta w ciazy z rwa kulszowa

Rwa kulszowa w ciąży – jak sobie radzić? Domowe sposoby

Co robić, gdy rwa kulszowa w ciąży dokucza nam coraz częściej? Istnieją sposoby na uśmierzenie bólu, zanim zaczną działać środki przeciwbólowe. Jedną z metod są chłodne kompresy na miejsca dotknięte bólem. Kompres zimny należy stosować wyłącznie w fazie bólu ostrego. Kiedy miną nagłe, przeszywające impulsy bólowe można skorzystać z ciepłej kąpieli. Dobrym pomysłem jest również masaż bolącego miejsca najlepiej z użyciem odpowiednich maści. Preparaty, po jakie sięgamy, muszą być jednak dozwolone dla kobiet w ciąży.

Konieczne jest również ułożenie się w pozycji, w której ucisk na nerw jest mniejszy. Może się zdarzyć, że mniejszy ból jest odczuwalny w pozycji stojącej, zazwyczaj jest tak, gdy rwa kulszowa dotyczy biodra. Najważniejsze jest unikanie czynników, mogących wywołać ponowny atak bólu, takich jak nadmierna aktywność fizyczna, która i tak w ciąży nie jest zalecana.

Przeczytaj również  Nakładki ortodontyczne podczas ciąży - czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Rwa kulszowa w ciąży – jakie ćwiczenia zastosować

Zbyt obciążająca aktywność fizyczna nie jest wskazana dla kobiet, których dotknęła rwa kulszowa w ciąży. Odpowiednie ćwiczenia mogą jednak wzmocnić organizm i zapobiec kolejnym napadom bólu. Właściwie stosowana aktywność fizyczna jest w stanie pomóc niemal na każdą dolegliwość. Jakie ćwiczenia warto zastosować przy rwie kulszowej?

Pomocne mogą być niektóre asany jogi, takie jak pozycja gołębia leżąca i siedząca oraz pozycja gołębia do przodu. W każdym z tych ćwiczeń chodzi między innymi o otwarcie bioder, co może być bardzo przydatne dla ciężarnych. Dobrze jest też wykonywać ćwiczenia rozciągające kręgosłup. Muszą one być jednak dopasowane do poziomu przyszłej mamy i trymestru ciąży. Jeśli ciężarna nie wie, jakie ćwiczenia będą dla niej dobre, najlepiej, by udała się na rehabilitację. Ćwiczenia pod okiem specjalisty będą najbezpieczniejsze dla mamy i dziecka.

kobieta w ciazy cierpi na rwe kulszowa

Rwa kulszowa w ciąży – rehabilitacja i fizjoterapia

Fizjoterapia może przynieść realną ulgę przy napadach rwy kulszowej. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty należy jednak wykonywać regularnie. Jakikolwiek wysiłek nie jest jednak wskazany w fazie ostrego bólu, ponieważ może go nasilić. Z rehabilitacją należy się wstrzymać przez pierwsze kilka dni po wystąpieniu napadu. Program ćwiczeń jest zazwyczaj dobierany indywidualnie do każdego przypadku. Dużo zależy też od rodzaju rwy.

Rwa kulszowa w ciąży – leczenie

W leczeniu rwy kulszowej dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna i rehabilitacja. Doraźnie pomagać mogą odpowiednio dobrane leki przeciwbólowe i maści. W sytuacji, gdy żadna metoda nie pomaga, a napady bólu powtarzają się często i są bardzo silne, być może konieczne będą zastrzyki. Najczęściej wprowadza się je, gdy rwa kulszowa nie przechodzi po porodzie, pomimo rehabilitacji.