Sama ciąża nie jest przeciwwskazaniem do noszenia nakładek ortodontycznych – ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla kobiety spodziewającej się dziecka, jak i dla rozwijającego się płodu. Podczas leczenia należy jednak bezzwłocznie poinformować lekarza prowadzącego o ciąży, ponieważ istnieją pewne ograniczenia. Czy prostowanie zębów nakładkami podczas ciąży to dobry pomysł?
Czy nakładki ortodontyczne można nosić w ciąży?
Nakładki ortodontyczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Mogą one zarówno rozpoczynać leczenie wad zgryzu, jak i je kontynuować, jeśli dowiedziały się o ciąży już w trakcie jego trwania.
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy warto wykorzystać ten czas na wyprostowanie własnego uśmiechu? To dobry pomysł, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że po urodzeniu dziecka najpewniej skupisz się na jego potrzebach i możesz mieć niewiele czasu na dbanie o siebie. Co ciekawe, badania pokazują, że pod wpływem gospodarki hormonalnej u kobiet w ciąży zęby przemieszczają się szybciej!
Pamiętaj jednak, że każda kobieta przechodzi ciążę nieco inaczej, dlatego nic nie zastąpi indywidualnej konsultacji. Plany dotyczące prostowania zębów w ciąży omów najpierw z ginekologiem, który wykluczy ogólne przeciwwskazania. Następnie skonsultuj stan zdrowia swoich zębów ze stomatologiem, który potwierdzi, że nie jest on przeszkodą do noszenia aparatu.
Pod hasłem clear aligner Warszawa znajdziesz dane kontaktowe do gabinetów, w których możesz umówić się na pierwszą wizytę przed prostowaniem zębów nakładkami.
Leczenie ortodontyczne w ciąży – ograniczenia
Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś bezzwłocznie poinformować o tym każdego przyjmującego Cię specjalistę, w tym także ortodontę i stomatologa. Lekarz poinformuje Cię o wszelkich zagrożeniach i zaleceniach, a ostateczna decyzja co do kontynuacji lub przerwania leczenia należy wyłącznie do Ciebie.
Nakładki ortodontyczne DR SMILE i zabiegi wykonywane podczas ich stosowania zwykle nie niosą ze sobą żadnego ryzyka dla przyszłych mam. Istnieją jednak pewne ograniczenia, w tym przede wszystkim odnoszące się do diagnostyki z wykorzystaniem zdjęć RTG. Nie zawsze są one konieczne, jednak bywają zalecane dla pełnego obrazu stanu zdrowia zębów. Ponieważ promieniowanie RTG jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, zdjęć tych nie można wykonywać w przypadku ciężarnych pacjentek!
Ciążowe dolegliwości, które mogą wpływać na przebieg leczenia
Każda kobieta może przechodzić ciążę nieco inaczej. Niektóre panie nie zgłaszają żadnych dolegliwości i dobrze się czują przez całe 9 miesięcy, podczas gdy inne zmagają się z osłabieniem i gorszym samopoczuciem. Warto wiedzieć, jakie typowo ciążowe dolegliwości mogą utrudniać korzystanie z nakładek prostujących, a są to przede wszystkim:
- nadwrażliwość i obrzęk dziąseł przekładające się na dyskomfort podczas noszenia aparatu;
- nadwrażliwość i osłabienie zębów, co wraz z naciskiem wywieranym przez aparat może zwiększać odczuwany ból.
Dodatkowym utrudnieniem podczas leczenia ortodontycznego bywa konieczność dojazdu na wizyty kontrolne. W ostatnich miesiącach ciąży każde wyjście z domu bywa męczącym wydarzeniem. W przypadku korzystania z nakładek nie musisz jednak odwiedzać gabinetu. Ponieważ nie trzeba ich regulować, jeśli tylko leczenie przebiega zgodnie z planem, możesz kontaktować się z ortodontą zdalnie.