Gaviscon – czy można go bezpiecznie brać w ciąży?

kobieta w ciazy bierze gaviscon

W stanie odmiennym kobietom mogą towarzyszyć różne nieprzyjemne dolegliwości, szczególnie ze strony układu pokarmowego. Wzdęcia, zaparcia lub uporczywe biegunki to nie wszystko. Jednym z najczęstszych problemów ciężarnych jest zgaga. Dokuczliwe pieczenie w przełyku pojawia się zazwyczaj po posiłkach. Przyszłe mamy szukają różnych sposobów na to, by poczuć natychmiastową ulgę, często sięgając po środki apteczne, takie jak Gaviscon. Lek ten jest bardzo skuteczny, zarówno zawiesina, jak i tabletki łagodzą pieczenie oraz pomagają w całkowitym wyeliminowaniu dolegliwości. Niestety nie wszystkie apteczne środki są bezpieczne dla płodu, dlatego warto upewnić się, czy Gaviscon w ciąży jest dozwolony.

Gaviscon – czy można go bezpiecznie brać w ciąży?

Podczas ciąży niezbędne jest zachowanie ostrożności podczas przyjmowania jakichkolwiek środków z apteki. W przypadku, gdy nie mamy pewności, czy dany lek jest bezpieczny, konieczne jest skorzystanie z porady farmaceuty oraz konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę. W przypadku środków takich, jak Gaviscon warto sprawdzić zalecenia, na stronie producenta leku. Znaleźć tam można wiele przydatnych informacji, między innymi to, czy Gaviscon w ciąży jest bezpieczny dla kobiety oraz rozwijającego się płodu.

Lek Gaviscon na zgagę w ciąży można spożywać bez żadnych obaw. Substancje aktywne zawarte w leku nie mają negatywnego wpływu na zdrowie matki, ani na rozwój płodu. Zarówno tabletki, jak i syrop Gaviscon w ciąży są bezpieczne. Mimo tego należy jednak pamiętać o właściwym dawkowaniu leku. Zachowanie ostrożności jest ważne nawet gdy lek jest dopuszczony do stosowania przez ciężarne.

Gaviscon w ciąży przynosi natychmiastową ulgę podczas pieczenia w przełyku, nawet do 4 godzin od zażycia, jednak samego problemu zgagi nie należy lekceważyć. Nie zawsze objaw ten jest wywołany przez ciążę, czasami może świadczyć o poważnych problemach z żołądkiem, między innymi o refluksie, który należy leczyć. Jeśli zgaga powraca mimo zmiany nawyków żywieniowych, należy wykonać stosowne badania i podjąć odpowiednie kroki, w celu wyeliminowania przyczyn.

Przeczytaj również  Hascovir, Heviran i Herpex - czy można je stosować na opryszczkę w trakcie ciąży?

gaviscon

Gaviscon w ciąży – dawkowanie

Nawet jeśli dany lek jest uznawany za bezpieczny dla ciężarnych, to bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie. Przyjmowanie dawek większych niż zaleca producent, jest związane z ryzykiem pojawienia się groźnych skutków ubocznych. Warto też pamiętać, że większa dawka nie zwiększa wcale skuteczności leku, więc zwyczajnie nie ma potrzeby zażywać więcej, niż jest to zalecane. Jak wygląda odpowiednie dawkowanie leku Gaviscon w ciąży?

Zalecenia różnią się nieco w zależności od rodzaju środka. Syrop przyjmować maksymalnie 4 razy na dobę w ilości od 10 do 20 ml. Nie należy zażywać środka profilaktycznie, po Gaviscon sięga się tylko w przypadku pojawienia się wyraźnych objawów zgagi.

W przypadku tabletek Gaviscon w ciąży zażyć można 2-4 pastylki również do 4 razy na dobę, w momencie pojawienia się objawów zgagi. Nie jest wskazane zażywanie ilości większej niż 16 tabletek na dobę.

Skutki uboczne Gaviscon u ciężarnych – czy mogą wystąpić?

Niemal każdy lek z apteki może przynieść skutki uboczne, szczególnie w przypadku niewłaściwego dawkowania. Nawet bardzo łagodne, lub ziołowe środki nie są bezpieczne dla każdego bez wyjątku. W przypadku leku Gaviscon mogą pojawić się obrzęki języka i ogólny dyskomfort w jamie ustnej, swędząca wysypka i zmiany skórne, zawroty głowy i problemy z oddychaniem. Żadnego z tych objawów nie wolno lekceważyć, należy skonsultować je z lekarzem lub, w przypadku duszności lub wyjątkowo złego samopoczucia natychmiast udać się na ostry dyżur.

kobieta w ciazy bierze tabletke gavisconu

Jakie są przeciwwskazania do brania Gavisconu w ciąży?

Kiedy Gaviscon w ciąży należy stanowczo odstawić? Zanim sięgniemy po lek, trzeba sprawdzić, czy nie mamy uczulenia na żaden ze składników aktywnych. W przypadku gavisconu do substancji takich należą: węglan wapnia, wodorowęglan sodu oraz alginian sodu. Przeciwwskazania dotyczą również nadwrażliwości na substancje pomocnicze.