Stosowanie tabletek „dzień po” – czy to bezpieczne?

tabletki

Nad miłosnymi uniesieniami czasem trudno zapanować. Osoby, które nie planują szybkiego przyjścia na świat potomstwa, w sytuacjach intymnych powinny się zabezpieczać, stosując standardowe środki antykoncepcyjne jak np. tabletki hormonalne czy prezerwatywy. Zdarza się jednak, że do stosunku seksualnego dojdzie pod wpływem alkoholu, w wyniku gwałtu lub w efekcie ogromnych emocji. Poryw chwili może wiele kosztować, dlatego czasem, gdy zawiedzie zdrowy rozsądek lub klasyczne metody asekuracji, stosuje się tzw. tabletkę „dzień po”. Czym ona dokładnie jest, jak ją zdobyć oraz jakie mogą być konsekwencje jej zastosowania?

Awaryjna antykoncepcja po stosunku

W przeciwieństwie do zwykłych prewencyjnych środków antykoncepcyjnych tabletkę po stosunku stosuje się w sytuacji, gdy mogło już dojść do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Pigułka ma zapobiec przerwaniu ochrony antykoncepcyjnej także wtedy, gdy kobiecie zdarzy się zapomnieć o przyjęciu codziennej antykoncepcji doustnej. Tabletka „dzień po” nazywana jest również tabletką EC (od angielskiego określenia Emergency Contraception) lub pigułką Morning after pill. Tabletkę przyjmuje się jednorazowo i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Nie ma tu znaczenia, w jakim okresie cyklu znajduje się dana kobieta.

Czy tabletka „dzień po” jest dostępna wyłącznie na receptę?

Kapsułki awaryjne wydawane są w Polsce tylko na receptę i tylko w nagłych wypadkach. Podczas jej wystawiania lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, gdyż tabletka „dzień po” nie powinna trafić w niepowołane ręce. Podczas standardowej wizyty u ginekologa można dokonać badania, poza tym lekarz, do którego kobieta regularnie uczęszcza, zna doskonale historię jej chorób i wszelkie dane posiada zapisane w systemie. Aktualnie leki są również zamawiane online, co w obecnych czasach jest bardzo popularną metodą. Istnieją strony, za pośrednictwem których można uzyskać recepty na tabletki po stosunku bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności. Trzeba wówczas wypełnić stosowny formularz, podając swoje dane osobowe oraz informacje dotyczące aktualnego stanu zdrowia. Bardzo ważne jest rzetelne i uczciwe podejście, gdyż wprowadzanie w błąd lekarza może przynieść katastrofalne skutki dla samej pacjentki. Antykoncepcja kryzysowa musi być stosowana z zachowaniem zdrowego rozsądku. Więcej na ten temat można odszukać pod adresem:  https://www.erecept.pl/tabletka-dzien-po-antykoncepcja-awaryjna.

Przeczytaj również  Stres i nerwowość w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Skutki stosowania antykoncepcji kryzysowej

Na rynku dostępne są różne rodzaje tabletek po stosunku. Zazwyczaj rekomenduje się ich przyjęcie w ciągu 24 godzin od współżycia płciowego. Większość specyfików nie powoduje poronienia w sytuacji, gdy już doszło do zapłodnienia. Tabletki awaryjne zawierają syntetyczny progesteron, którego nie powinno się dostarczać w nadmiarze. Nie należą zatem do form antykoncepcji, które można stosować stale, gdyż mogą prowadzić wówczas do rozregulowania gospodarki hormonalnej w żeńskim organizmie. Po jednorazowym spożyciu mogą nastąpić skutki uboczne np. w postaci zawrotów głowy, nudności, wymiotów czy bólów w różnych częściach ciała, jednak objawy te nie powinny być groźne. U każdej kobiety tabletka zadziała w sposób indywidualny. Stosowanie antykoncepcji ratunkowej jest bezpieczne, jeśli odbywa się w sytuacjach koniecznych i pod ścisłym nadzorem lekarza.