Niektóre kobiety znoszą ciążę bardzo dobrze, żyjąc tak, jak dotychczas, ciesząc się dobrą formą i mnóstwem energii. Niestety nie u wszystkich przyszłych mam ciąża przebiega spokojnie. Zazwyczaj stan odmienny wiąże się z wieloma dolegliwościami, które skutecznie utrudniają życie i psują samopoczucie. Problemy zazwyczaj związane są z układem pokarmowym. Zgagi, wzdęcia i zaparcia to nie wszystko. Wielu ciężarnym towarzyszą uporczywe biegunki. Z racji tego, że rozwolnienie w ciąży może być bardzo niebezpieczne, kobiety sięgają więc po znane środki z apteki, takie jak Smecta. Pytanie tylko, czy w ten sposób nie stwarzają jeszcze większego zagrożenia dla płodu i czy Smecta w ciąży na pewno jest dobrym pomysłem?
Smecta w ciąży – czy jest bezpieczne?
Zatrzymanie biegunki jest bardzo ważne, ponieważ jest ona dla ciężarnych szczególnie niebezpieczna. Biegunka w stanie odmiennym może spowodować między innymi groźne w skutkach odwodnienie. Ponadto podczas rozwolnienia pojawić się mogą gwałtowne skurcze jelit, które pobudzą również skurcze macicy, co już stanowi wysokie ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia. Ciężarna powinna starać się, jak najszybciej zatrzymać objawy biegunki, jednak musi mieć na uwadze to, że nie wszystkie środki dostępne w aptece są wskazane w jej stanie. Wiele leków bezpiecznych dla osób dorosłych, czy dzieci powyżej pewnego wieku, dla płodu stanowi ogromne zagrożenie. Wątpliwości wielu osób budzi między innymi Smecta w ciąży. Czy ten popularny środek na biegunkę może być zażywany przez kobiety ciężarne?
Smecta to popularny środek na biegunkę dostępny w aptekach bez recepty. Lek ten występuje w postaci saszetek wypełnionych proszkiem, który rozpuszcza się w wodzie. Smecta występuje w wersji neutralnej lub smakowej. Po jedną i drugą opcję mogą bez obaw sięgać kobiety w ciąży. Substancja aktywna znajdująca się w składzie leku smecta jest bezpieczna dla płodu i nie wywołuje wad rozwojowych. Warto jednak poznać wszystkie zasady dotyczące bezpiecznego korzystania ze środków, takich jak Smecta w ciąży, zwłaszcza w poszczególnych trymestrach.
Smecta a trymestr ciąży
Smecta w czasie ciąży nie jest zagrożeniem dla płodu. Warto jednak znać zasady jej stosowania w danym trymestrze. Czy każdy etap ciąży jest odpowiedni do tego, by stosować leki na biegunkę zawierające diosmektykt?
- 1 trymestr ciąży – w tym czasie występuje największe ryzyko poronienia. Należy uważać na wszelkie niebezpieczne sytuacje, czy środki, które mogłyby doprowadzić do skurczów macicy i w konsekwencji do wypchnięcia zarodka. Jedną z takich sytuacji jest biegunka. W pierwszym trymestrze stwarza największe zagrożenie, więc należy reagować jak najszybciej, stosując bezpieczne i skuteczne środki z apteki, takie Smecta.
- 2 trymestr ciąży – na tym etapie płód jest w intensywnej fazie rozwoju, występuje też wysokie ryzyko wywołania uszkodzeń lub wad rozwojowych między innymi przez stosowanie nieodpowiednich leków. Smecta nadal jest jednak bezpiecznym środkiem.
- 3 trymestr – płód nadal się rozwija, na tym etapie jest już w stanie przeżyć poza organizmem matki, jednak najbezpieczniej jest donosić ciążę do końca. Smecta w ciąży nie jest zagrożeniem również i na tym etapie, środek ten może być bez obaw stosowany w każdym trymestrze ciąży.
Smecta w ciąży nie ma złego wpływu na płód, bez względu na trymestr ciąży. Nadal jednak może wywołać możliwe działania niepożądane, warto też poznać przeciwwskazania, do zażywania tego leku.
Smecta w ciąży – dawkowanie i jak długo można brać?
Każdy środek z apteki należy dawkować zgodnie z zaleceniami, w przypadku Smecta można stosować maksymalnie 6 saszetek w przypadku wyjątkowo ostrego epizodu biegunki. Smecta na grypę żołądkową jest skutecznym i bezpiecznym środkiem, jednak nie można go stosować bez końca, jeśli objawy wciąż powracają, należy skonsultować się z lekarzem.
Smecta w ciąży – czy mogą występować skutki uboczne?
Smecta dla kobiet w ciąży jest środkiem całkowicie bezpiecznym. Nie należy go stosować jedynie w przypadku uczulenia, na substancję aktywną. Możliwymi działaniami niepożądanymi w takim wypadku są zaparcia, lub zmiany skórne w postaci wysypki lub pokrzywki.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!