Trzaskające biodro wiąże się z konfliktem pomiędzy elementami kostnymi. Przyjrzyjmy się temu, jakie objawy daje to schorzenie. Faktem jest, że przyczyny urazu nie są do końca znane. Czym cechuje się zespół trzaskającego biodra? O czym musimy wiedzieć? Jakie postacie przyjmuje biodro strzelające?
Biodro strzelające
Wyróżnić można kilka postaci zespołu trzaskającego biodra. Są one następujące:
- Wewnętrzna – dotyczy przeskakującego ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego, czy też przeskakiwania przez krętarz mniejszy, wyniosłość biodrowo-łonową lub głowę kości udowej.
- Zewnętrzna – to przeskakujące pasmo biodro-piszczelowe.
- Wewnątrzstawowa – odnosi się do mechanicznych uszkodzeń, które powstały wewnątrz stawu.
Ogromną rolę w zapobieganiu urazowi odgrywa korekcja wad postawu. Już od dzieciństwa powinniśmy dbać o odpowiednią postawę kręgosłupa, stawów i całego ciała. Istotne jest to, że nieprawidłowości danego obszaru mają pływ na inne obszary ciała. Na przykład asymetria dolnych kończyn może wpłynąć na pojawienie się zespołu strzelającego biodra. Ma to związek z różnymi przyczynami. Stany zapalne i ból mogą powstawać przez siedzący tryb życia.
Zespół trzaskającego biodra – przyczyny
Warto zauważyć, że przyczyny urazu nie są do końca znane. Najczęściej wiążą się z aktywnością fizyczną, przeciążeniami i urazami. Specjaliści wskazujże, że zespół trzaskającego biodra dotyczy często nierównowagi sił mięśni, które poruszają się w stawie biodrowym. To z kolei wynika z nieprawidłowej biomechaniki ruchu (zaburzenie okolic miednicy, różnica w długości kończyn, asymetria w ich obciążaniu). Co jeszcze jest kojarzone z zespołem trzaskającego biodra? Nie zapominajmy o przebytych urazach, wieku danej osoby, operacjach i wadach postawy.
Objawy i leczenie
Co ciekawe, zespół trzaskającego biodra jest zazwyczaj związany ze strzelaniem, przeskakiwaniem i tarciem w obrębie stawu biodrowego w trakcie ruchu. Wymienione objawy często wiążą się z dyskomfortem i tępym bólem. W trudnych przypadkach dochodzi do trudności w poruszaniu się.
Jak przebiega proces leczenia trzaskającego biodra?
Najczęściej stosuje się zachowawcze leczenie, które bazuje na stosowaniu środków przeciwbólowych i rozpoczęciu rehabilitacji. Fizjoterapia ma za zadanie przywrócić odpowiednią biomechanikę ruchu w biodrowym stawie. Wprowadzane są zabiegi zmniejszające napięcie stawów i ćwiczenia korygujące postawę ciała. Ponadto, wykorzystuje się też zabiegi takie jak laser, pole magnetyczne, krioterapia i ultradźwięki. Fizjoterapeuci mogą zlecić zastosowanie elastycznego plastra w obrębie biodrowego stawu. Plaster pozwala zmniejszyć tarcie pasma biodrowo-piszczelowego, dzięki czemu dochodzi do złagodzenia objawów. Gdy zalecenia lekarskie nie są wystarczające, konieczne jest przystąpienie do zabiegu chirurgicznego. Zabieg ten jest wykonywany często za pomocą techniki atroskopii.
Jak widać, zespół trzaskającego biodra może wpłynąć na komfort życia danej osoby. Warto jak najszybciej udać się do specjalisty, który wdroży leczenie.