Kłucie w lewym/prawym boku – czy jest to powód do niepokoju?

klucie w boku w ciazy

Kobiety ciężarne narażone są na bóle związane z powiększającą się macicą i innymi zmianami w organizmie. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Często zdarza się, że kobiety bagatelizują ból, zrzucając wszystko na powiększającą się macicę, która uciska narządy. Lekceważenie bólu przez przyszłe mamy może być jednak bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy chodzi o kłucie w prawym boku w ciąży. Czy bóle w boku w stanie odmiennym są powodem do niepokoju?

Kłucie w boku w ciąży – co to może oznaczać?

Kłujące bóle brzucha umiejscowione z lewej lub z prawej strony w ciąży są zazwyczaj normalnym zjawiskiem. Przyczyny są zależne od tego, gdzie znajduje się ognisko bólu. Kłucie w lewym boku w ciąży może być związane ze schorzeniami niektórych organów wewnętrznych, nie tylko z powiększającą się macicą. Kłujące bóle po prawej stronie często są też objawem zapalenia wątroby lub trzustki.

Kłucie i ból nie zawsze są jednak związane z organami wewnętrznymi, często są wynikiem ruchów dziecka, czy nacisku macicy na żebra. Kłucie i ból przeszywający, które pojawiają się przy gwałtownych ruchach to czasami również objaw zapalenia nerwu międzyżebrowego. Wszelkie bóle i dolegliwości powodujące dyskomfort, należy skonsultować z lekarzem.

bol w prawym boku w ciazy

Kłucie w lewym boku w ciąży – przyczyny ciążowe i zdrowotne

O czym może świadczyć kłucie w lewym boku w ciąży? Kiedy należy natychmiast udać się do lekarza, a kiedy bóle tego typu można przypisać do ciążowych dolegliwości? Dużo zależy od trymestru ciąży. Kłucie w bokach, które pojawia się w drugim i trzecim trymestrze jest zazwyczaj związane ze zmianami zachodzącymi w ciele. Dodatkowo ból w lewym boku w ciąży, który pojawia się nagle i szybko znika, często jest wynikiem ruchów dziecka i jego zmian w ułożeniu.

Przeczytaj również  Mruganie oczami u dziecka - co robić kiedy dziecko często mruga i mruży oczy?

Kiedy ból w lewym boku w ciąży powinien niepokoić? Jeśli kłucie lub inne nieprzyjemne odczucia pojawiają się w pierwszym trymestrze, mogą być powodowane problemami ze zdrowiem. Ból umiejscowiony dole brzucha, to prawdopodobnie kolka jelitowa związana z nagromadzeniem gazów. Ból w lewym boku w ciąży zlokalizowany w nadbrzuszu może oznaczać schorzenia żołądka, powiększoną wątrobę, czy problemy z trzustką. Niezależnie od przyczyny i od tego, w jakim trymestrze pojawiły się dolegliwości, należy poinformować o nich lekarza prowadzącego ciążę.

Ból w prawym boku w ciąży – przyczyny ciążowe i zdrowotne

Co mogą oznaczać bóle z prawej strony brzucha u przyszłej mamy? Kłucie w prawym boku w ciąży również może być spowodowane ruchami dziecka. Często też ból w prawym boku w ciąży jest wynikiem kolki spowodowanej przez obniżoną macicę. Pojawieniu się kolki sprzyja podnoszenie ciężkich rzeczy, więc należy tego unikać w stanie odmiennym.

Ból w prawym boku w ciąży może mieć wiele złożonych przyczyn zdrowotnych, dlatego nie warto go bagatelizować. Bóle po prawej stronie mogą być spowodowane przez powiększoną wątrobę. Organ ten objęty stanem zapalnym, zwiększa swoją objętość i naciska na żebra. Przyczyną bólu z prawej strony bywają również problemy z pęcherzykiem żółciowym.

O czym jeszcze świadczy ból w prawym boku w ciąży? Jeśli ognisko bólu znajduje się blisko klatki piersiowej, to przyczyną może być stan zapalny w obrębie płuc. Kłujące bóle w dole brzucha mają zazwyczaj związek z jelitami.

klucie w prawym boku w ciazy

Kiedy kłucie w bokach powinno wzbudzić niepokój ciężarnej?

Przyszłe mamy często bagatelizują ból w prawym, czy kłucie w lewym boku w ciąży, sądząc, że w stanie odmiennym takie dolegliwości są normalne. Lekceważenie bólu może być jednak bardzo niebezpieczne i powodować rozwój stanów zapalnych lub groźnych chorób. Kiedy bóle w bokach powinny szczególnie zaniepokoić przyszłą mamę?

Każdy rodzaj bólu powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Niepokojące są jednak przewlekłe bóle, które nie ustają nawet na chwilę i utrzymują się niezależnie od pozycji ciała. Podczas powtarzającego się bólu należy uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli pojawiają się objawy dodatkowe, w postaci duszności, osłabienia, czy wymiotów, ból najprawdopodobniej ma podłoże zdrowotne, niezwiązane ze zmianami, które zachodzą w organizmie przez ciążę. Niepokojące dla przyszłej mamy powinny być również bóle w bokach w pierwszym trymestrze.

Przeczytaj również  Nakładki ortodontyczne podczas ciąży - czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Przewlekły i ostry ból brzucha w ciąży – nie lekceważ problemu

Lekceważenie przewlekłego bólu brzucha w ciąży może skończyć się bardzo źle, zarówno dla matki, jak i dla płodu. W pierwszym trymestrze nagły napad ostrego bólu połączonego ze skurczami może prowadzić do poronienia, dlatego w takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe wezwanie karetki.

Przewlekłe bóle brzucha mogą mieć wiele przyczyn, jedną z nich jest wrzodziejące zapalenie jelita. Choroba ta wymaga leczenia, ponieważ może postępować, a przy tym znacznie obniża komfort życia. Ostre bóle po bokach brzucha bywają również związane z zapaleniem trzustki, czy wątroby. Nieleczone zapalenia tak ważnych organów mogą być bardzo niezależne. Przewlekłego i ostrego bólu nie wolno lekceważyć podczas ciąży.

bol i klucie w boku u ciezarnej

Jak uniknąć kłucia w prawym i lewym boku brzucha? Zadbaj o siebie!

Bóle i kłucie po bokach brzucha, które biorą się z przyczyn ciążowych, można próbować osłabić za pomocą domowych sposobów. Przede wszystkim należy wystrzegać się wszelkich czynników, które mogłyby powodować zaostrzenie bólu. Przyszłe mamy powinny unikać podnoszenia ciężkich rzeczy. Na każdym etapie ciąży należy unikać dźwigania, ponieważ prowadzi ono nie tylko do bólu brzucha, ale też sprawia, że wzrasta ryzyko poronienia.

Kłujące bóle promieniujące z podbrzusza w kierunku boków mogą być wywołane schorzeniami pęcherza i dróg moczowych. W takich sytuacjach konieczne jest podjęcie leczenia konwencjonalnego, jednak oprócz niego można próbować też domowych sposobów, które są bezpieczne dla ciężarnych, takich jak żurawina, czy wyroby z tego owocu.

Bóle związane z zaparciami, czy nagromadzeniem gazów, można złagodzić stosując leki na wzdęcia, dopuszczalne dla przyszłych mam. Tego typu dolegliwości łatwo jest zwalczyć, stosując odpowiednią dietę, polegającą przede wszystkim na unikaniu produktów zaostrzających problem, takich jak warzywa strączkowe.

Czy istnieje jakikolwiek sposób na uśmierzenie kłucia w boku, wywołanego ruchami dziecka, czy macicą uciskającą ważne organy? Pomocne z pewnością będą delikatne masaże miejsca dotkniętego bólem. Czasami, by odczuć ulgę, wystarczy zmienić pozycję ciała. Często stosowanym sposobem są także ciepłe okłady. Przyłożenie termoforu do bolącego brzucha powinno choć trochę zmniejszyć nieprzyjemne odczucia. Wiele przyszłych mam decyduje się także na ciepłą kąpiel w momencie silnego bólu. Warto jednak pamiętać o tym, że temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka. Gorące kąpiele w ciąży są niewskazane, ponieważ zwiększają ryzyko poronienia, a ponadto mogą prowadzić też do omdleń, co jest niebezpieczne dla matki i dziecka.