Zimny brzuch w ciąży – czy to niebezpieczne dla dziecka?

kobieta w rozowej spodnicy

Każda mama w okresie ciąży poświęca najwięcej czasu własnemu brzuchowi, głaszcze go, podkreśla, ogląda go w lusterku, ukrywa go przed urazami oraz najczęściej trzyma się za niego nawet we wczesnym trymestrze. Jest to normalne i każda kobieta przez to przechodzi.

Wiele kobiet zauważa zmiany w swoim ciele, niektóre są normalne jak to, że stale rośnie, inne trochę niepokoją jak: bóle podbrzusza, podwyższona temperatura ciała czy uczucie zimna w brzuchu w ciąży. Wydaje nam się wtedy, że chłód odczuwa też dziecko i chcemy go ogrzać, co często jest niebezpieczne , ponieważ może doprowadzić do wywołania skurczy, wcześniejszego porodu a nawet do poronienia. Nie należy tego robić! Pierwszą przyczyną, która przychodzi większości kobiet do głowy jest problem z krążeniem. Wynika to z tego, że jeśli mamy zimne dłonie lub stopy a jest nam ciepło to potocznie uważa się, że powodem jest właśnie słabe krążenie.

Temperatura brzucha w ciąży jakie ma znaczenie?

O tyle o ile podwyższona temperatura u kobiet w ciąży jest rzeczą naturalną i nie oznacza żadnej patologii (ponieważ wynika to ze wzrostu stężenia progesteronu w organizmie) to nie jest to powód do niepokoju. Niektóre kobiety zgłaszają również uczucie gorąca na brzuchu co także nie jest niczym niebezpiecznym, zarówno dla mamy jak i dziecka.

Okazuje się że tak naprawdę wiele kobiet w ciąży odczuwa chłodniejszą temperatura na brzuchu, może to oznaczać zmiany hormonalne, które dzieją się w ich organizmie. Jeśli jest to dla ciebie powód do niepokoju to warto je skonsultować się z ginekologiem, aby zaoszczędzić sobie stresu.

Przeczytaj również  Przełamanie dziecka - jak sprawdzić czy wystąpiło schynięcie?

Dlaczego mam zimny brzuch w ciąży? Potencjalne przyczyny

Oczywiste jest że w okresie ciąży brzuch staje się większy, skóra się rozciąga a dopływ krwi spowalnia. To właśnie tkanka tłuszczowa pełni rolę izolacji, która chroni nasz organizm przed utratą ciepła. W przypadku ciąży jest ona „naciągnięta” do maksimum, zwłaszcza w ostatnim trymestrze.

Zimny brzuch w ciąży zazwyczaj nie jest powodem do stresu, jest to zjawisko przejściowe związane z zatrzymanie wody w organizmie. Jaką przyczyną może być zimny brzuch w ciąży?

  • Zmiany hormonalne– wzrost progesteronu. Mogą pojawić się również mdłości, przez które jemy dużo mniej i pojawiają się problemy z utrzymaniem ciepła.
  • Obniżenie ciśnienia krwi–może powodować nudności i zawroty głowy, szybki puls oraz dreszcze. Jeśli zimny brzuch w ciąży spowodowany jest właśnie tym czynnikiem to najlepiej jest skonsultować się z ginekologiem, który może zalecić nam wykonanie dodatkowych badań w celu sprawdzenia czy wszystko jest w porządku.
  • Niedokrwistość –najczęściej spowodowane jest nie wystarczającą ilością żelaza w naszym organizmie, kobiety w ciąży które mają zimne brzuch, dłonie lub stopy najczęściej mają niedobór żelaza, który przeradza się w anemię.
  • Tarczyca – niedoczynność tarczycy w ciąży może prowadzić do dreszczy lub uczucia zimna. W tej sytuacji możemy zauważyć u siebie zimne dłonie, stopy, kark oraz brzuch. Warto jest więc w okresie ciąży zrobić sobie badania w kierunku tarczycy, aby wykluczyć taką przyczynę.
  • Zmęczenie – zimny brzuch w czasie ciąży jest przyczyną zmęczenia. Nie od dziś wiadomo że kobieta w ciąży potrzebuje bardzo dużo snu i odpoczynku, ich brak – nie skutecznie reguluje temperaturę ich ciała.

Zimny brzuch w okresie ciąży wiąże się również z występowaniem dreszczy. Wiele kobiet odczuwa zimne części ciała lub występowanie dreszczy na całej jego powierzchni, jest to częste zjawisko, z którym musi zmierzyć się wiele kobiet.

Przeczytaj również  Gorączka u dziecka i niemowlaka - kiedy do szpitala?

kobieta dotyka brzucha

Czy zimny brzuch w ciąży stanowi zagrożenie dla dziecka?

Bardzo zimny brzuch w ciąży nie powinien nas niepokoić, jeśli wyniki badań na przykład tarczycy lub spadku ciśnienia krwi zostały skonsultowane z lekarzem i są w porządku. Są to jedyne niepokojące przyczyny, które należy skonsultować ze specjalistą. Jeśli przyczynami są zmęczenie, zmiany hormonalne lub jak się często zdarza zimny brzuch utrzymuje się tylko przez kilka godzin to nie są to powody do niepokoju.

Zimny brzuch w ciąży – kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem?

Jeśli mam zimny brzuch w ciąży to najczęściej doszukuje się jaka jest tego przyczyna i czy nie zagraża to dziecku. W głowie pojawią się miliony myśli, a oczami wyobraźni widzimy jak nasze maleństwo „telepie” się z zimna. Oczywiście jest to niemożliwe a wszystkie te myśli są wytworami naszej wyobraźni. Jeśli wyniki badań są w porządku, to nawet mimo najbardziej zimnego brzucha nie jest to żadne zagrożenie dla nas i dziecka. Nie musimy więc na zapas martwić się pobytem w szpitalu, wykonywaniem setek dodatkowych badań czy też poronieniem. Pamiętaj także, że mimo uczucia zimna w brzuchu nie oznacza to, że zimno jest też maluszkowi – to błędne myślenie.

Powinnyśmy pamiętać, że większość kobiet w ciąży “doszukuje” się niepokojących objawów, które mogą zagrażać życiu dziecka lub być przyczyną jej utraty. Mimo, że zazwyczaj są to tylko nasze hormony, to i tak cały okres ciąży będzie dla nas niespokojny. Jest to stan normalny i nie musimy przejmować się, że ktoś weźmie nas za histeryczkę. Jeśli odczuwasz niepokój, udaj się do ginekologa, który cię uspokoi i rozwieje twoje wątpliwości, byś mogła spokojnie cieszyć się nadchodzącym macierzyństwem.