Dolegliwością, która często towarzyszy ciężarnym, na każdym etapie ciąży są bóle brzucha i skurcze. Żadnego bólu nie należy lekceważyć, zwłaszcza gdy jest powtarzalny. Warto wówczas udać się do lekarza, by sprawdzić, czy ciąża nie jest zagrożona. Jeśli specjalista stwierdzi, że nie ma powodu do niepokoju, pozostaje tylko łagodzenie dolegliwości bólowych za pomocą dostępnych w aptekach środków. Do takich należy między innymi No – spa, czyli popularny środek rozkurczowy. Czy No – spa w ciąży jest dopuszczalna, czy też znajduje się na liście zakazanych leków?
Czy można brać nospę w ciąży?
No – spa w ciąży jest dozwolona, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim nie należy jej stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. O żadnym leku, nawet takim, jak No – spa forte w ciąży nie należy decydować samodzielnie. Tylko specjalista, po odpowiednich badaniach i ocenie stanu może stwierdzić, po jaki lek należy sięgnąć i jak go przyjmować. Odpowiednio stosowana No – spa w ciąży nie powinna nieść ze sobą żadnego zagrożenia, może za to pomóc w złagodzeniu ciążowych dolegliwości.
Istnieją sytuacje, w których nie należy sięgać po No – spę. Przede wszystkim wszystko zależy od rodzaju bólu i od tego, jaka jest jego przyczyna. Samodzielne diagnozowanie się może być bardzo niebezpieczne. Czasami bóle brzucha podczas ciąży nie są związane ze skurczami macicy, a na przykład bólem żołądka, co wymaga zupełnie innego leczenia. Nospa na ból żołądka w ciąży nie pomoże. Właśnie dlatego wszelkie dolegliwości wymagają konsultacji z lekarzem, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku.
No-spa w ciąży – na co pomaga?
W jakich okolicznościach najczęściej sięga się po No – spę? Środek ten ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Tabletki mogą sprawdzać się podczas bolesnych menstruacji, czy bólu związanego z owulacją. No – spa w ciąży również pomaga radzić sobie z bólem brzucha, wywołanym skurczami. No – spa w ciąży na skurcze doskonale wywiązuje się z zadania, przynosząc sporą ulgę.
Nospa na początku ciąży pomaga również w rozluźnieniu zbyt napiętego brzucha, który może powodować spory dyskomfort u ciężarnej. Substancją aktywną w tabletkach jest drotaweryna substancja, którą wątroba w całości metabolizuje, przez co No – spa w ciąży jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna dla zdrowia matki i płodu.
Oczywiście nie oznacza to, że należy sięgać po środek na własną rękę. Nawet jeśli żaden ze składników leku nie powinien zaszkodzić maluchowi, niebezpieczne może być coś innego. Jakikolwiek ból brzucha jest sygnałem ze strony organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Samodzielne diagnozowanie i łagodzenie objawów środkami przeciwbólowymi, może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych oraz chorób, które zagrożą dziecku. Ból w dole brzucha podczas ciąży niekoniecznie może być związany z ruchami płodu w macicy, czy skurczami. Czasami przyczyna leży zupełnie gdzie indziej, na przykład w układzie trawiennym. Wszelkie niepokojące dolegliwości w ciąży należy konsultować z lekarzem dla bezpieczeństwa swojego i dziecka.
Co ze stwierdzeniem, że No – spa na podtrzymanie ciąży powinna być zażywana profilaktycznie przez ciężarne. Jest ono oczywiście nieprawdziwe. No – spa wprawdzie łagodzi uciążliwe skurcze, które mogą być przyczyną bólu. Nie oznacza to jednak, że minimalizuje tym samym ryzyko poronienia. Po drugie nie warto brać niczego profilaktycznie, skoro lekarz nie stwierdził, że ciąża jest zagrożona. W przypadku takiej diagnozy to specjalista wyda odpowiednie zalecenia. Co jeszcze warto wiedzieć o środkach rozkurczowych typu No – spa w ciąży? Czy w poszczególnych trymestrach istnieją przeciwwskazania, co do zażywania No – spa lub innych tabletek na bóle i skurcze? Jakie rodzaje No – spa sprawdzą się najlepiej?
Rodzaje leku No-spa a ciąża
Rodzaje leku nie mają większego znaczenia. Skoro lekarz prowadzący zaleca przyjmowanie No – spa to zazwyczaj nie określa, o jakie rozwiązanie konkretnie chodzi. Zarówno No – spa forte, jak i No – spa max w ciąży mogą być przyjmowane, jeśli zapisał je lekarz, należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń na ulotce lub wskazań od specjalisty.
No-spa w ciąży a trymestry
Trymestry mogą mieć znaczenie podczas przyjmowania środka, takiego jak No – spa. Najczęściej przepisywany jest on w 1 trymestrze. W 3 z kolei na pewnym etapie nie wolno go stosować. Jak dokładnie wyglądają zalecenia, co do No – spa w różnych momentach ciąży?
No-spa w 1 trymestrze
Zazwyczaj to właśnie początek ciąży jest związany z wieloma dolegliwościami, od mdłości i braku apetytu po bóle brzucha i skurcze. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, dozwolona jest wówczas No – spa w ciąży, 1 trymestr nie jest przeciwwskazaniem, co do jej zażywania.
No-spa w 2 trymestrze
W drugim trymestrze większość dolegliwości powinna ustąpić. Zazwyczaj ból i skurcze pojawiają się rzadziej. Jednak, jeśli występują, to warto skonsultować je z lekarzem i w razie potrzeby sięgnąć po tabletki No – spa.
No-spa w 3 trymestrze
Czasami niewskazane jest branie środków typu No – spa w ciąży, 3 trymestr, a właściwie ostatnie 2 tygodnie przed porodem, to moment, by odstawić ten środek. Zażywanie go w tym czasie może prowadzić do sporego zagrożenia i komplikacji podczas porodu.
No-spa w ciąży – dawkowanie
Dawkowanie jakichkolwiek leków podczas ciąży powinno odbywać się nie tylko na podstawie zaleceń na ulotce. W pierwszej kolejności należy sugerować się wskazaniami od lekarza, który może uznać, że bezpieczniejsze będzie stosowanie mniejszej dawki. Standardowo jednak No – spa powinna być przyjmowana w ilościach nie większych niż 240 mg na dobę.
No -spa w ciąży – przeciwwskazania
No – spa w ciąży nie powinna być zażywana tuż przed porodem, gdyż zwiększa ona ryzyko krwotoku. Po środek nie mogą sięgać również kobiety mające problemy z wątrobą, nerkami lub sercem.
Jakie inne tabletki rozkurczowe zamiast No-spa?
Co zamiast No – spa w ciąży? Istnieje wiele tabletek, w których substancją czynną jest drotaweryna o działaniu rozkurczowym. Nie należy ich jednak stosować samodzielnie. Rozpoczęcie zażywania jakichkolwiek tabletek powinno być poprzedzone wizytą u lekarza.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!