Ciąża jest dla rodziców okresem szczęścia i wyczekiwania. Wiąże się one również z wieloma badaniami, wizytami lekarskimi oraz obawami dotyczącymi zdrowia dziecka i mamy.
Badania moczu w ciąży – co obejmuje?
Badanie ogólne moczu jest jednym z podstawowych, które trzeba wykonać podczas ciąży. Obejmuje ono kilka parametrów, na przykład:
- Jego barwę
- Obecność krwinek czerwonych
- Obecność leukocytów
- Glukozę
- Obecność ciał ketonowych
Niewiele osób wie czym są ketony dlatego jeśli widzimy, że badania w tym kierunku są nieprawidłowe zaczynamy się martwić, zwłaszcza w ciąży. Bardzo ważne jest, by pamiętać o innych równie ważnych badaniach, które należy wykonać podczas ciąży:
- Morfologia krwi
- Cytologia
- Badanie w kierunku kiły
- Badanie w kierunku HIV
- Badanie w kierunku wirusa HCV
- Badanie pH pochwy
- Badanie przeciwciał
- Badanie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie
- Pomiar masy ciała
- Pomiar ciśnienia
Czym są ketony?
Ogólnie rzecz biorąc ciała ketonowe to wynik przemian biochemicznych tłuszczów. Prościej mówiąc jest to efekt rozkładu glukozy i kwasów tłuszczowych w naszym organizmie, podczas którego powstają następujące związki: aceton, acetooctan oraz B– hydroksymaślan. Ciała ketonowe powstają w wątrobie, jednak nie są one przez nią wytwarzane. Najpierw przenikają do krwiobiegu, następnie do tkanek i narządów: mózgu, serca, mięśni szkieletowych oraz kory nerki, dla których stanowią materiał energetyczny w zastępstwie za glukozę. U kobiet w ciąży problemy z ketonami pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i są następstwem wymiotów.
Ketony w moczu – przyczyny
Ketony w moczu w ciąży nie są rzadkim zjawiskiem, zwłaszcza u kobiet które na początku w pierwszym trymestrze bardzo dużo wymiotują. Przyczynami występowania ketonów w moczu w okresie ciąży mogą być między innymi:
- Cukrzyca ciążowa
- Głodówka
- Zmiana diety
- Gorączka
- Choroby tarczycy
- Anoreksja lub bulimia
- Duży wysiłek fizyczny
- Spożywanie ograniczonej ilości węglowodanów
- Wymioty
Najczęstszą przyczyną pojawienia się ketonów w moczu w ciąży jest cukrzyca ciążowa.
Jakie są objawy ketonów w moczu w ciąży?
Ketony w moczu w ciąży mogą objawiać się:
- Suchością w ustach
- Wzmożonym pragnieniem
- Bólami brzucha
- Bólami i zawrotami głowy
- Zapachem acetonu z ust kobiety
- Częstym oddawaniem moczu
- Zmęczeniem
- Częstymi infekcjami
- Wymiotami
Co oznaczają ketony w moczu w ciąży?
Ketony w moczu w ciąży wymagają diagnostyki i dodatkowych badań dlatego, że nie powinny one w ogóle występować. Wykrywa się je podczas ogólnego badania moczu, które każda kobieta w ciąży musi wykonać przed wizytą u ginekologa.
Bardzo często zdarza się, że lekarz wykrywa ketony w moczu w ciąży przy cukrzycy typu I. Jest to sygnał dla kobiety oraz lekarza prowadzącego aby kontrolować gospodarkę węglowodanową.
Ketony w moczu w ciąży – jaka jest norma?
Interpretacją ketonów w moczu podczas ciąży powinien zająć się przede wszystkim lekarz, który zlecił nam to badanie. Poziom wykrytych ciał ketonowych podzielony jest na trzy podstawowe kategorie:
- Niski poniżej 19 mg/dl
- Średni 20 – 40 mg/dl
- Wysoki powyżej 40 mg/dl
Nie należy jednak mimo wszystko panikować, ponieważ śladowe ilości ketonów w moczu w ciąży nie są niczym strasznym a badanie należy po kilku godzinach powtórzyć. Jeśli natomiast analiza wykazała wysokie ketony w moczu w ciąży lub chociażby średnie stężenie jest to zagrożenie dla zdrowia, które może doprowadzić do zaburzenia równowagi chemicznej krwi oraz zakwaszenia organizmu kobiety. W takim wypadku potrzebna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie badań w kierunku poziomu cukru we krwi. Wielu lekarzy twierdzi, że norma ketonów w moczu w ciąży tak naprawdę nie istnieje. Zazwyczaj są to śladowe ilości które same się normują dlatego też badanie wykonuje się jeszcze raz po kilku godzinach.
Jak pozbyć się ketonów z moczu w ciąży?
Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się ketonów z moczu w ciąży jest ustabilizowanie poziomu glukozy i insuliny. Bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta oraz nawodnienie, należy skupić się na wyrównaniu gospodarki kwasowo-zasadowej i poziomu potasu. W poważniejszych przypadkach leczenie ketonurii wymaga pobytu w szpitalu oraz dożylnego podawania roztworu dwuwęglanu sodu z płynem hipotonicznym.
Jak leczyć ketony w moczu w ciąży?
Ketony w moczu w czasie ciąży mogą działać neurotoksycznie, doprowadzić do uszkodzeń mózgu dziecka. Jeśli na przykład ketony w moczu w ciąży w 3 trymestrze są wysokie to ketonuria może zakończyć się śpiączka lub w najgorszym wypadku śmiercią. Przed wykonaniem badania moczu należy:
- Być na czczo przez 8 godzin
- Zebrać mocz do jednorazowego jałowego pojemnika
- Przed pobraniem moczu umyć ręce i okolice intymne
- Do pojemnika zebrać mocz tylko ze środkowego strumienia, pierwszy oddać do toalety
- Pobrany materiał jak najszybciej przekazać do laboratorium
Najczęściej zdarza się, że u kobiet w ciąży wykrywa się niski poziom ketonów w moczu, w takim wypadku wystarczy podawanie węglowodanów by skierować metabolizm na odpowiednią drogę oraz zmniejszyć zużycie tłuszczów.
Jeśli chodzi o leczenie, gdy pojawiają się ciała ketonowe w moczu w ciąży to zależne jest to od wykrytej ilości. W przypadku gdy są one śladowe nie ma potrzeby wdrażania leczenia, zaleca się zazwyczaj zbilansowaną dietę, nawadnianie organizmu oraz odpoczynek. Jeżeli natomiast ketony w moczu powiązane są z cukrzycą ciążową to konieczne jest leczenie w celu ustabilizowania insuliny i glukozy, oraz regularne mierzenie poziomu cukru we krwi. Wykrycie ketonów w moczu nie oznacza stanu chorobowego, warto jednak nie bagatelizować wyników i skonsultować się z lekarzem.
Możliwe powikłania w związku z ketonami w ciąży
Przede wszystkim najpoważniejszą przyczyną pojawienia się ketonów w moczu w ciąży są cukrzyca oraz jej powikłanie – kwasica ketonowa. Wysokie stężenie ketonów może działać toksycznie na mózg, prowadzić do śpiączki ketonowej a nawet do śmierci.
Glikemia czyli cukrzyca w ciąży może prowadzić do powikłań dla dziecka i mamy. Dzieci urodzone przez kobiety z cukrzycą ciężarnych narażone są na: wady nerek, układu nerwowego oraz serca. Dlatego tak ważne jest leczenie. Gdy u kobiety stwierdzi się cukrzycę ciążową konieczne jest stosowanie insuliny, proszę się nie martwić jest ona całkowicie bezpieczna dla rozwijającego się malucha.
Prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej wzrasta w przypadku kobiet, które przed zajściem w ciążę miały problemy z nadwagą, podniesiony poziom cukru we krwi, członkowie rodziny chorują na cukrzycę, ma ona podniesione ciśnienie krwi.
Kontrolowanie cukrzycy polega na regularnym mierzeniu poziomu cukru we krwi glukometrem kilka razy w ciągu dnia. Bardzo ważne jest również odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz regularne badanie moczu w kierunku analizy poziomu ketonów.
Ale spokojnie wiele kobiet ma podejrzenia cukrzycy ciążowej co okazuje się z czasem nieuzasadnione. Oczywiście konieczne jest regularne badanie się oraz comiesięczne wizyta u ginekologa prowadzącego naszą ciążę. Jeśli będziemy trzymać się zaleceń naszego lekarza, na pewno nie stanie się nic złego i za kilka miesięcy będziemy mogli cieszyć się z uroków macierzyństwa.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!