Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej przyszłej mamy. Nierzadko wiąże się ona jednak z wieloma dolegliwościami, których czasami ciężko jest uniknąć. Szczególnie podczas pierwszej ciąży wiele kobiet boryka się z problemami, o których dotąd nie miały pojęcia. Wiadome jest, że dolegliwości dotykające przyszłe mamy są kwestią indywidualną i nie każda będzie zmagać się z tym samym problemem jednocześnie. Wiele kobiet jednak skarży się na ból mięśni w ciąży. Jakie są przyczyny tego problemu ? Jak zapobiegać bólom mięśni u ciężarnych?
Dlaczego mięśnie bolą w trakcie ciąży? Możliwe przyczyny
Czasami trudno jest określić, czy ból mięśni w ciąży spowodowany jest jakimiś problemami zdrowotnymi, czy związany jest z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Jednak to pierwsze zdarza się stosunkowo rzadko, jeśli więc problem nie jest konsekwencją przeziębienia lub grypy, najczęściej po prostu jest ściśle powiązany z rozwijającą się ciążą. Do jednej z najczęstszych przyczyn bólu mięśni u ciężarnych można zaliczyć powiększającą się macicę, która naciska na ścianki jamy brzusznej, zmuszając je do zwiększenia swoich rozmiarów. Rozwijające się dziecko potrzebuje coraz więcej miejsca, więc komórki mięśniowe muszą szybko zmieniać swoje rozmiary, przez co ciągle pozostają napięte. Stałe napięcie mięśni z kolei przyczynia się do nieustającego bólu.
Jakie mięśnie bolą najczęściej w ciąży?
Mięśnie nóg są miejscem, gdzie najczęściej występuje ból podczas ciąży. Spowodowane jest to większą ilością kilogramów. W ciąży masa ciała wzrasta, więc dolne kończyny muszą poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem. Jeśli kobieta dodatkowo zmaga się z nadwagą, to automatycznie zwiększa się ryzyko wystąpienia u niej bólu mięśni nóg. Ból mięśni rąk w ciąży występuje równie często co ból nóg, jednak zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Plecy to kolejne miejsce, w którym mogą występować bóle mięśni. Mogą się one przyczyniać do trudności z wyprostowaniem się, mięśnie są wtedy stale napięte, co jest przyczyną problemu. Przyszłe mamy równie często mogą odczuwać bóle mięśni brzucha w ciąży. Jedną z przyczyn tego typu bólu może być powiększająca się macica, jak i ścianki wewnętrzne jamy brzusznej. Kolejną przyczyną jest rozejście się mięśni prostych brzucha, czyli naturalny proces występujący w ostatnim etapie ciąży. Mięśnie brzucha muszą się przesunąć, żeby zrobić miejsce dla rosnącego płodu, dlatego wiele kobiet odczuwa ból mięśnia prostego brzucha w ciąży.
Ból mięśni brzucha w ciąży
Powiększająca się macica naciska na ścianki jamy brzusznej, a co za tym idzie, wymaga coraz więcej miejsca, dlatego komórki mięśniowe w tym miejscu również muszą ulec powiększeniu. Przez jakiś czas na początku ciąży to, co dzieje się z komórkami jamy brzusznej nie jest przez ciężarną odczuwane, przez inne panie może też nie być odczuwane w ogóle, nawet w dalszych etapach ciąży. Jeśli jednak przyszła mama nagle zaczyna odczuwać ból mięśni brzucha w ciąży, najczęściej oznacza to, że włókna mięśniowe przez cały czas są naciągnięte. Im bliżej porodu, tym bardziej bóle mięśni brzucha w ciąży mogą dawać o sobie znać. Silny ból w górnej części brzucha może oznaczać stan przedrzucawkowy. Jest to zespół objawów, który pojawia się po połowie ciąży, może też wystąpić podczas porodu lub w połogu. Ból górnych mięśni brzucha w ciąży może być więc objawem stanu przedrzucawkowego.
Ból mięśni rąk w ciąży
Ból mięśni rąk w ciąży nie jest niczym niepokojącym. Najczęściej występuje po intensywnym wysiłku i rzadko jest przyczyną czegoś poważniejszego. Przyszłej mamie zaleca się unikać nadmiernego obciążania mięśni, co bardzo często okazuje się być pomocne w pozbyciu się tego problemu. Jeśli bóle rąk nie ustąpią samoistnie, warto wypróbować domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem, czyli między innymi okłady na ból mięśni, a dopiero później udać się do lekarza.
Łagodzenie bólów mięśni u ciężarnych — jak to zrobić?
Ból mięśni w ciąży zazwyczaj wynika z naturalnych procesów, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Czasami jednak powodem tej uciążliwej dolegliwości może być jakaś choroba, grypa, przeziębienie, a nawet zakwasy. W przypadku grypy bardzo często odczuwany jest ból mięśni i nie musi mieć on nic wspólnego z ciążą. Mogą wtedy występować bóle mięśni całego ciała, które ciężko będzie złagodzić, dopóki choroba nie ustanie. Jeśli dolegliwości bólowe powiązane są z innymi objawami, na przykład z gorączką, wtedy rozsądnym rozwiązaniem będzie udanie się na konsultację do lekarza.
Ćwiczenia na ból mięśni w ciąży
Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby łagodzić ból mięśni brzucha w ciąży poprzez uprawianie sportu. Należy jednak podejść do tego rozsądnie i nie wykonywać zbyt ciężkich ćwiczeń. Aktywności takie jak spacer, nordic walking czy też pływanie jak najbardziej mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu mięśni u ciężarnej.
Okłady na obolałe mięśnie u ciężarnej
Jedną ze skuteczniejszych metod na ból mięśni w ciąży jest stosowanie różnych okładów, zarówno zimnych jak i gorących. Okładanie miejsca, w którym występuje ból, może prawie całkowicie go zniwelować. Zastosowanie kompresów na ból znane jest od dawna i do tej pory zadziwia swoją skutecznością. To popularna metoda, o której nie warto zapominać. Zimny lub gorący okład można przygotować, używając ręcznika zamoczonego w wodzie o odpowiedniej temperaturze, jednak jest to rozwiązanie na chwilę. Sposobem na dłuższe utrzymanie pożądanej temperatury będzie wyposażenie się w termofor, który można wypełnić ciepłą albo zimną wodą, dodatkowym plusem jest to, że nie jest on mokry, jak w przypadku ręcznika.
Co jeść, aby mniej bolały mięśnie w trakcie ciąży?
W sytuacji, gdy ból mięśni w ciąży często towarzyszy przyszłej mamie, powinna ona pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i minerały. Spożywanie magnezu w ciąży jest ważne, ponieważ zapobiega on skurczom mięśni, które nierzadko są powiązane z ich bólem. Produkty bogate w magnez to między innymi szpinak, brokuły czy pestki dyni. Nie należy zapominać też o odpowiedniej ilości przyjmowanej wody. Słabe nawodnienie organizmu zwiększa ryzyko występowania skurczów brzucha.
Jak zapobiegać bólowi mięśni w ciąży?
Przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o siebie, żeby zapobiec bólom mięśni w ciąży. Jest wiele sposobów, żeby nie dopuszczać do ich pojawiania się, przede wszystkim jest to sport i zdrowa dieta. Lekki trening w ciąży może skutecznie zniwelować ból i nie doprowadzać do jego powrotów. Magnez w diecie dodatkowo poradzi sobie ze skurczami, które często występują w parze z bólem mięśni.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!