Kobieta w ciąży jest bardzo ostrożna i dba o to, aby maluszek od chwili poczęcia był bezpieczny. Zdrowo się odżywia, unika stresu, zmienia swoje nawyki, które mogłyby zaszkodzić maluchowi oraz chroni swój brzuszek przed urazami. Czasem zdarza się uderzenie w brzuch w ciąży, mamy zazwyczaj od razu wpadają w panikę i martwią się, że coś mogło stać się ich dziecku lub co jeszcze gorsze mogą je stracić. Nie należy jednak panikować i obserwować czy pojawiają się jakieś inne niepokojące objawy. Wszystko zależy również od tego jak mocno uderzyłaś się w brzuch oraz w którym trymestrze ciąży obecnie jesteś.
Dziękujemy steptop.pl za pomoc przy stworzeniu artykułu!
Uderzenie w brzuch w trakcie ciąży – czy może być niebezpieczne?
Prawda jest taka, że każde uderzenie w brzuch może być zagrożeniem, również lekkie uderzenie w brzuch w ciąży jest niebezpieczne. Jeśli natomiast było ono wykonane z małą siłą i nie odczuwacie bóli w obrębie brzucha, czujecie ruchy dziecka, nie ma krwawienia z dróg rodnych to najprawdopodobniej nie stało się nic złego i nie ma konieczności udawania się do ginekologa. Jeśli jednak zauważycie, że dzieje się coś niepokojącego należy pilnie zgłosić się do szpitala, ponieważ może to zagrażać życiu maluszka. Pamiętajcie jednak, że nie tylko uderzenie jest niebezpieczeństwem dla ciąży. Negatywnie wpływają na dziecko również: papierosy, alkohol, głośny hałas, gwałtowne ruchy, stres, gorąca kąpiel, która powoduje przyspieszenie pracy serca oraz spadek ciśnienia krwi. Nie można oczywiście dać się zwariować i rezygnować ze wszystkiego, ciągle do samego końca zamartwiając się o bezpieczeństwo dziecka. Lekarze od setek lat powtarzają ,że ciąża to nie choroba i kobieta może żyć normalnie, wystarczy że będzie o siebie dbała.
Uderzenie w brzuch w ciąży – potencjalne skutki
Uderzenie w brzuch w ciąży nie zawsze niesie za sobą negatywne skutki. Bardzo dużo zależy od tego z jaką siłą uderzenie miało miejsce. Na początku ciąży macica chroniona jest przez miednicę, więc praktycznie nie istnieje ryzyko poronienia. W drugim i trzecim trymestrze natomiast istnieje ryzyko przerwania łożyska, mama może więc wykonać badanie USG oraz monitorować płód. Innymi urazami może być krwawienie z dróg rodnych, silne bóle brzucha lub ogólne złe samopoczucie. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy możesz udać się do ginekologa lub najbliższego szpitala.
Uderzenie w brzuch a miesiąc ciąży jakie zagrożenie stanowi
Lekkie uderzenie w brzuch w ciąży nie jest powodem przez który należy natychmiast udać się do szpitala. Niezależnie od tego w którym trymestrze ciąży jesteś, nie panikuj, odpocznij i obserwuj swoje ciało. Jeśli pojawiają się bóle, której będą trwały długi czas lub się nasilały czy też zauważysz krwawienie natychmiast udaj się do szpitala, gdzie zostaną wykonane badania i ginekolog sprawdzi czy z maluszkiem wszystko jest w porządku.
- 1-3 miesiąc ciąży – jeśli po uderzeniu nie wystąpiły bóle podbrzusza, które się utrzymywały nie należy się martwić. Pamiętaj, że w tak wczesnym okresie macica ciężarnej chroniona jest przez kości miednicy.
- 4-6 miesiąc ciąży – uderzenie w brzuch w ciąży zwłaszcza w drugim trymestrze jest już bardziej niebezpieczne niż na jej początku. Należy pamiętać że jeśli uderzysz się w brzuch na tym etapie to tak naprawdę ochrona dziecka jest trochę mniejsza. Rzadko zdarza się, że urazy grożą powikłaniami czy utratą ciąży.
- 7-8 miesiąc ciąży – w trzecim trymestrze maluszki są najbardziej narażone, dlatego też kobietom w ciąży zaleca się ostrożność oraz unikanie wszelkich zagrożeń. Niestety brzuch jest wtedy już całkiem spory i często zdarza się mamom w niego uderzyć. Pojawia się więc panika, bo przecież uderzyłam się w brzuch w ciąży, jednak należy obserwować się z uwagą. Jeśli pojawiają się dolegliwości, między innymi:
- Ból brzucha
- Twardnienie macicy
- Gorączka
- Wzdęcie brzucha
- Tkliwość brzucha
- Plamienie lub krwawienie
- Zmieni się częstotliwość ruchów dziecka
- to natychmiast udaj się do szpitala bądź skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Konieczne jest wykonanie badań, które mają na celu sprawdzenie stanu wód płodowych, łożyska, oraz tętna dziecka. Mocne uderzenie w brzuch jest bardzo niebezpieczne w końcówce ciąży, więc lepiej chuchać na zimne.
Czy ciężarna powinna jechać do szpitala po uderzeniu w brzuch?
Zależy to z jaką siłą wystąpiło uderzenie oraz na jakim etapie ciąży jesteśmy. Jeśli uderzenie było słabe i nie dzieje się nic poważnego na przykład krwawienie czy bóle podbrzusza to nie musisz panikować. Również w pierwszym semestrze nie ma powodu, aby od razu zgłaszać się do szpitala. Ponieważ dziecko jest wtedy chronione przez kości miednicy i zazwyczaj nie grozi mu niebezpieczeństwo, a tobie utrata ciąży.
Jeśli uderzyłaś się w brzuch z dużą siłą lub upadłaś na niego to niezależnie od tego, w którym trymestrze jesteś powinnaś zgłosić się do ginekologa w celu wykonania podstawowych badań na przykład USG czy KTG, aby sprawdzić czy nie dzieje się nic złego i z dzieckiem jest wszystko w porządku.
Jeśli wydawać by się mogło, że uderzenie nie było mocne, a pojawiły się niepokojące objawy typu: ból brzucha, krwawienie, nie czujesz ruchów dziecka zgłoś się do szpitala jak najszybciej.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!