USG połówkowe – co to jest, kiedy je wykonywać i o co pytać?

usg polowkowe

Częste wizyty u lekarza są w ciąży czymś całkowicie normalnym. Regularne badania pozwalają monitorować stan zdrowia matki oraz to, czy płód rozwija się prawidłowo. Jednym z najważniejszych badań w stanie odmiennym jest USG połówkowe. Nazwa bierze się stąd, że to USG jest wykonywane między 18 a 22 tygodniem ciąży, a więc w połowie jej trwania. Jak wygląda badanie, czy trzeba się do niego jakoś przygotować i o co warto spytać lekarza?

USG połówkowe – co to jest?

Badanie połówkowe jest bardzo ważne, pozwala ocenić anatomię płodu, sprawdzić, czy rozwija się on prawidłowo oraz, czy występuje ryzyko pojawienia się wad genetycznych. USG połówkowe wygląda dokładnie tak, jak i wszelkie inne badania z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Przemieszczająca się po brzuchu kobiety głowica aparatu wysyła fale, które po odbiciu od tkanek przekształcają się w obraz na monitorze. Badanie USG podczas ciąży wykonuje się zazwyczaj 3 razy. Pierwsze badanie powinno zostać wykonane przed 14 tygodniem ciąży, ostatnie między 28 a 32 tygodniem. Najważniejsze jest jednak USG połówkowe, pozwala ono wykryć wady rozwojowe płodu.

USG połówkowe – kiedy trzeba je wykonywać?

Badanie to bywa nazywane również USG drugiego trymestru. Czas jego wykonania, jak sama nazwa wskazuje, powinien przypadać na połowę ciąży. Ścisłe ramy czasowe USG połówkowego to 18 – 22 tydzień. Wtedy właśnie możliwa jest ocena rozwoju anatomicznego oraz to, czy zewnętrzna i wewnętrzna budowa płodu wygląda właściwie. Na tym etapie da się wykryć także markery wad chromosomalnych. Jest to też odpowiedni czas na określenie płci dziecka oraz położenia łożyska. Co do czasu wykonywania USG połówkowego, to można wykonywać je już od 18 tygodnia. Specjaliści radzą jednak, by skłaniać się bardziej w stronę górnej granicy, czyli 22 tygodnia.

Przeczytaj również  Rwa kulszowa w ciąży – jak sobie radzić? Przyczyny, objawy i leczenie

doktor przeprowadza usg polowkowe

Jak się przygotować do badania połówkowego?

Czy do badania połówkowego trzeba się jakoś specjalnie przygotować, by mieć pewność, że wyniki będą wiarygodne? Badanie połówkowe jest jednym z tych, które nie wymagają żadnych przygotowań. Czasami pojawiają się jednak zalecenia, by nie oddawać moczu przed badaniem. Jeśli pęcherz będzie pusty podczas badania nie wpływie to jednak w żaden sposób na wyniki. Pełny pęcherz ma jedynie ułatwić obserwację płodu, ale nie jest warunkiem koniecznym do przeprowadzenia badania.

Co wykrywa USG połówkowe?

USG połówkowe nie bez powodu uważane jest za jedno z najważniejszych badań podczas ciąży. Pozwala ono wykryć wiele poważnych wad rozwojowych i chorób. Ocena rozwoju płodu oraz jego budowy zewnętrznej i wewnętrznej umożliwia sprawdzenie, czy kręgosłup jest zbudowany we właściwy sposób oraz, czy nie grozi mu rozszczep. Na badaniu połówkowym można sprawdzić również, czy nie pojawiło się wytrzewienie, czyli sytuacja, w której jelita poprzez powłoki brzuszne wydostają się na zewnątrz ciała.

Oprócz tego USG połówkowe pozwala sprawdzić, czy przepona i pępowina są wolne od przepukliny. Co jeszcze sprawdza USG połówkowe, o co pytać i na co zwrócić uwagę?

usg polowkowe brzucha matki

Podczas USG połówkowego szczegółowo badane jest serce płodu, dzięki czemu wykrywane są na wczesnym etapie różne wady i choroby. Niezwykle istotne jest również badanie łożyska. Ma ono znaczenie co do tego, czy poród odbędzie się siłami natury, czy też konieczne będzie cesarskie cięcie. Wskazania, co do drugiej opcji pojawiają się wtedy, gdy wykryte zostanie łożysko przodujące. USG połówkowe wykrywa nie tylko wady w anatomii płodu oraz zaburzenia narządów wewnętrznych. Badanie pozwala także stwierdzić, czy płód jest zagrożony wadami związanymi z nieodpowiednią liczbą par chromosomów. Dzięki temu właśnie na USG połówkowym da się sprawdzić, jak wysokie jest prawdopodobieństwo pojawienia się chorób, takich, jak zespół Edwardsa, Tournera, czy zespół Downa.

Przeczytaj również  Jak aktywnie spędzić czas nad basenem?

USG połówkowe jest bardzo ważne dla rodziców również z innego powodu. To właśnie w połowie ciąży narządy płciowe u płodu są już wykształcone na tyle, że lekarz jest w stanie bez problemu określić płeć dziecka. Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o USG połówkowe, o co pytać, gdy badanie dobiegnie końca?

USG połówkowe – o co pytać po badaniu?

Zasadniczo to pacjentka nie musi zadawać zbyt wielu pytań. Lekarz ma obowiązek poinformować o wszystkim, co zostało wykryte podczas USG. Rodzice po badaniu dostaną też szczegółowy wgląd do wyników na wydrukach. Dopytać można więc o to, czy wyniki mieszczą się w ogólnie przyjętych normach. Warto też upewnić się, czy przewidywany termin porodu nie uległ zmianie.

Normy i wyniki badania połówkowego – co mogą nam powiedzieć?

Wydruk z wynikami badania połówkowego daje bardzo wiele informacji na temat malucha. Można z niego wyczytać między innymi to, czy jego masa i długość jest prawidłowa. Na wydruku powinny znaleźć się również inne dane, takie, jak obwód główki, czy długość kości ramiennej. Nie warto jednak samodzielnie wyszukiwać informacji w sieci, by sprawdzić, czy wszystkie parametry mieszą się w ustalonych normach. O wszelkich odchyleniach od normy powinien poinformować lekarz. Jeśli podczas badania nie usłyszeliśmy nic niepokojącego, to znaczy, że wszystko jest w porządku.

wyniki usg polowkowego

Badanie USG połówkowe a NFZ

Badanie USG należy do badań nieinwazyjnych, jednak z racji tego, że daje ono bardzo wiele informacji na temat przebiegu ciąży i rozwoju płodu, to jest ono refundowane przez NFZ. Opieka zdrowotna przysługująca kobiecie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jest na zadowalającym poziomie. Obowiązkowe badania prenatalne są dostępne dla każdej przyszłej mamy.

Ile prywatnie kosztuje USG połówkowe?

Wiele kobiet decyduje się na prowadzenie ciąży prywatnie. Niestety wiąże się to ze sporymi kosztami. Niektóre badania wykonywane prywatnie są dosyć drogie. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o USG połówkowe? Jakich kosztów należy się spodziewać? USG wykonywane w połowie ciąży to wydatek średnio od 200 do 250 zł. Kwoty te jednak różnią się w zależności od danego gabinetu, można więc trafić na gabinet, który oferuje wykonanie tego badania taniej lub drożej.