Kiedy odstawić Duphaston w ciąży?

kobieta bierze duphaston

Niedobory progesteronu w organizmie utrudniają zajście w ciążę. W takich momentach lekarze często przepisują Duphaston. Lek ten można nabyć tylko na receptę, nie jest on dostępny dla każdego. Nie warto przyjmować go też bez odpowiednich badań, które wskazywałyby, że problemy z poczęciem wynikają z niedoboru progesteronu. Co należy wiedzieć przed kuracją tym lekiem i kiedy jest odpowiedni moment na odstawienie Duphastonu w ciąży?

Duphaston – działanie, skutki uboczne

Zadaniem Duphastonu jest przywrócenie równowagi w gospodarce hormonalnej organizmu. Środek ten zawiera syntetyczny odpowiednik progesteronu, dzięki czemu jego zażywanie normuje cykl, co z kolei sprzyja ciąży. Niewłaściwe stosowanie leku może jednak wywołać odwrotny skutek. Zbyt wczesne rozpoczęcie kuracji prowadzi do zatrzymania owulacji i w efekcie do opóźnienia poczęcia o kolejny miesiąc. Przed rozpoczęciem kuracji warto obserwować cykl miesiączkowy, by wiedzieć kiedy sięgnąć po pierwszą dawkę leku. Duphaston może też wywołać nieprzyjemne skutki uboczne w postaci wahań nastroju, wzmożonej senności, przewlekłego bólu głowy, czy zmian skórnych. Objawy takie należy konsultować je z lekarzem, który zapisał nam lek, ponieważ mogą to być wskazania do zakończenia kuracji.

Kiedy przepisywany jest Duphaston?

Duphaston przepisywany jest nie tylko przy problemach z zajściem w ciążę. Jakie są inne wskazania do kuracji Duphastonem? Niedobory progesteronu w organizmie mogą prowadzić do wystąpienia wielu niekorzystnych zmian. Wypadanie włosów, skrajne przesuszenie skóry, bóle brzucha, plamienia pomiędzy miesiączkami oraz bardzo bolesne menstruacje to sytuacje, w których lekarz może zadecydować o rozpoczęciu kuracji Duphastonem. Po co lek ten zażywają przyszłe mamy i kiedy odstawić Duphaston w ciąży?

kobieta przyjmuje duphaston

Duphaston w ciąży – po co go zażywać?

Duphaston stosuje się nie tylko w przypadku problemów z poczęciem. Lek ten często zażywany jest także podczas samej ciąży. Zazwyczaj lekarze przepisują go kobietom, których ciąża jest zagrożona. Sam progesteron wspomaga prawidłowy rozwój płodu. Od pewnego momentu jest on wydzielany przez łożysko. Na samym początku ciąży, przy niedoborach progesteronu przypisuje się Duphaston, by zminimalizować ryzyko poronienia. Leku nie trzeba jednak przyjmować przez całą ciążę. Kiedy jest najlepszy moment na odstawienie Duphastonu w ciąży?

Przeczytaj również  Stres i nerwowość w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Duphaston w ciąży – kiedy zakończyć kurację?

Duphaston to lek steroidowy, niedostępny bez recepty. Stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien  być niebezpieczny dla zdrowia, jednak nadal jest to lek, którego nie warto brać, jeśli nie ma takiej potrzeby. Duphaston w ciąży przyjmuje się w pierwszym trymestrze. To właśnie wtedy ryzyko poronienia jest największe. 10 tydzień to odpowiedni moment na odstawienie Duphastonu w ciąży. Od tego momentu progesteron produkowany jest przez łożysko. Wszelkie wątpliwości warto jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, to on powinien podjąć ostateczną decyzję o zakończeniu kuracji.