Mylne jest przekonanie, że chrapanie dotyczy głównie mężczyzn. Bardzo często problem dotyka też kobiet, szczególnie w okresie ciąży. Nie należy lekceważyć tej dolegliwości, ponieważ może ona prowadzić do wielu negatywnych skutków zdrowotnych. Jakie są przyczyny chrapania w stanie odmiennym i czy chrapanie w ciąży można wyleczyć?
Chrapanie w ciąży – przyczyny
Chrapanie w ciąży może mieć wiele różnych przyczyn, jedną z nich często okazuje się być gwałtowny przyrost masy ciała. Szybkie przybieranie na wadze, zwłaszcza zwiększenie się ilości tkanki tłuszczowej, która chroni płód i stanowi zapas na okres karmienia piersią, może utrudniać swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Chrapanie w ciąży wiąże się między innymi ze spadkiem jakości snu, co może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Często chrapanie u ciężarnej bywa spowodowane uciskiem na przeponę, lub też wynika ze zmian hormonalnych, prowadzących między innymi do obrzęków śluzówki nosa. Zdarza się, że przyczyną chrapania jest zatrzymywana przez organizm ciężarnej woda, czy też przeziębienie lub okres zaraz po przebyciu choroby.
Chrapanie w ciąży – czy może być niebezpieczne? Potencjalne skutki
Wiele kobiet lekceważy chrapanie w ciąży, myśląc, że to normalne w tym stanie, a po porodzie wszystko wróci do normy. Kiedy chrapanie powinno wzbudzić niepokój przyszłej mamy i kiedy należy udać się do lekarza? Wydaje się, że samo chrapanie nie jest niebezpieczne dla zdrowia ciężarnej, może jednak wiązać się ze zmęczeniem i brakiem energii po przebudzeniu. Z uwagi na to, że kobiety w ciąży borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami związanymi z ich stanem, ważne jest wysypianie się i komfortowy wypoczynek. Chrapanie u ciężarnych kobiet zaczyna być niebezpieczne w momencie, gdy przechodzi ono w bezdech senny. Dlatego dobrze jest monitorować stan przyszłej mamy. Bezdech senny jest łatwo rozpoznać – najczęściej po mocnym i głośnym chrapaniu nagle dochodzi do jego gwałtownego przerwania. Ze względu na bezpieczeństwo ciężarnej i jej dziecka warto skonsultować niepokojące objawy ze specjalistą, który udzieli wartościowych porad albo skieruje na odpowiednie badania.
Chrapanie w ciąży może mieć różne skutki, najbardziej niebezpiecznym jest wyżej wymieniony bezdech senny, który najczęściej występuje w III trymestrze ciąży i jest konsekwencją zatrzymywanych przez hormony płynów w organizmie ciężarnej. Nieleczony bezdech senny może prowadzić między innymi do niedotlenienia organizmu, zaburzeń pracy serca czy nawet podwyższonego ciśnienia krwi. Chrapanie może też doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, co wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu, ponadto bardzo często chrapanie powoduje również problemy z krążeniem oraz dysfunkcje w układzie krwionośnym. Podsumowując, chrapanie w ciąży może zaszkodzić zdrowiu nie tylko przyszłej mamy, ale i jej nienarodzonego dziecka.
Chrapanie w ciąży – jak przebiega leczenie?
Coraz więcej kobiet zastanawia się nad podjęciem leczenia, by pozbyć się problemów z chrapaniem. Niestety typowy lek na chrapanie w ciąży nie istnieje, nie ma też domowych sposobów dających stuprocentową gwarancję pozbycia się problemu, co oczywiście nie oznacza, że nie są one w ogóle skuteczne. Dotychczasowa wiedza medycyny daje możliwości efektywnego wyeliminowania problemu, jeśli określimy jego przyczynę. Oto kilka form terapii, które warto uwzględnić, szukając rozwiązania problemu chrapania u ciężarnej.
- Diatermia radiofalowa – jest to technologia, wykorzystująca prąd o częstotliwości fal radiowych, żeby zmniejszyć tkanki, które przez hormony w ciąży stają się napuchnięte. Zabieg jest bezbolesny i wykonuje się go z użyciem znieczulenia miejscowego.
- Kriochirurgia – zabieg wykonywany z użyciem bardzo niskich temperatur, polega na kontrolowanym, miejscowym niszczeniu tkanek.
- Laser CO2 – jest to najbardziej popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o wyeliminowanie przyczyn chrapania, stosowane również w leczeniu przerośniętych migdałków.
- Snoreplastyka iniekcyjna – zabieg ten polega na utwardzeniu wiotkiego podniebienia, wstrzykuje się specjalny preparat, odpowiedzialny za powstanie tkanki włóknistej, która jest o wiele bardziej odporna na wibracje, co skutecznie zapobiega chrapaniu.
- Środki farmakologiczne – jest to najmniej inwazyjna metoda w leczeniu chrapania w ciąży, za pomocą preparatów w formie tabletek, inhalatorów, sprayów można skutecznie udrożnić górne drogi oddechowe i zapobiec chrapaniu ciężarnej.
Przed wyborem jakiejkolwiek z metod należy skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy tę konieczność, oraz zapewni o bezpieczeństwie danego zabiegu zarówno dla matki jak i dla dziecka. Warto mieć również na uwadze, że najprawdopodobniej chrapanie ustąpi po urodzeniu dziecka, więc zabieg może okazać się zbędny.
Chrapanie w ciąży – jak mu zapobiegać?
Chrapania u ciężarnych nie należy lekceważyć, ponieważ może ono mieć negatywny wpływ na zdrowie przyszłej matki, a także jej dziecka. Istnieje wiele domowych sposobów, żeby poradzić sobie z chrapaniem w ciąży, jednak nie gwarantują one stuprocentowej skuteczności, warto jednak wypróbować te metody.
- Płaskie poduszki lub spanie bez poduszki – stosując je zwiększamy przepływ powietrza przez drogi oddechowe, tym samym ułatwiając oddychanie, co zmniejsza ryzyko chrapania.
- Ćwiczenia oddechowe – w sieci krąży wiele filmów pokazujących krok po kroku jak wykonywać ćwiczenia oddechowe, które dodatkowo pomagają się odprężyć i redukują stres.
- Liczenie kalorii – zapotrzebowanie na energię wzrasta dopiero w II i III trymestrze ciąży, do tego czasu warto mieć na uwadze, żeby zdrowo się odżywiać i dostarczać tyle kalorii ile dostarczało się dotychczas, żeby dodatkowa waga nie przyczyniała się do chrapania.
- Inhalacje – można w tym celu zastosować zioła albo wodę morską.
- Środki ułatwiające oddychanie – w aptekach można znaleźć wiele środków bez recepty, które pomagają uporać się z problemem chrapania, należy jednak być ostrożnym przy wyborze aerozoli i zwrócić uwagę, czy w składzie nie ma substancji, które mogą mieć wpływ przedwczesny poród.
Najlepsze pozycje do spania dla kobiet w ciąży
Pozycje, jakie należy wziąć pod uwagę, kładąc się spać to pozycje boczne. Ciężarne kobiety nie mają dużych możliwości, co do pozycji podczas snu, dlatego, że od razu wykluczana jest pozycja na brzuchu, która często okazuje się być skuteczna jeśli chodzi o rozwiązanie problemu chrapania. Przyszłe mamy mogą spróbować spania w pozycji bocznej z lekko uniesioną głową, czyli z użyciem płaskiej poduszki. Pozycja ta pomaga utrzymać otwarte drogi oddechowe podczas snu. Kolejnym dobrym sposobem może być spanie na poduszce „jasiek”, co dodatkowo ma szansę pomóc jeśli ciężarna boryka się z problemem zgagi ciążowej. Typowe poduszki ciążowe pomagają w znalezieniu odpowiedniej pozycji do snu, co w połączeniu z wyżej wymienionymi radami może okazać się pomocne w walce z chrapaniem. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli powyższe rady nie przyniosą żadnych rezultatów, a chrapanie będzie zbyt uciążliwe.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!