Dziecko stawia stopę do środka – jak wyleczyć? Objawy i ćwiczenia

stopy dziewczynki

Już od urodzenia maluszka każdy rodzic chce, żeby jego potomek rozwijał się prawidłowo. Jego zdrowie i bezpieczeństwo nie daje nam spokoju. Każdego dnia oglądamy więc malca w celu sprawdzenia czy wszystko z nim w porządku, czy nie ma wysypki, zaczerwienia, czy ma proste nóżki i rączki…Czasem jednak z biegiem lat okazuje się, że dzieje się coś na co nie do końca mamy wpływ.

Bardzo często zdarza się, że nasza pociecha stawia krzywo stopy, skierowane są do środka. Jeśli zauważymy taką wadę między 18 a 24 miesiącem życia to jest to zwykła filologia i nie należy się tym martwić. Najczęściej powodem tego jest ułożeniem nóg dziecka w macicy. Jednak, gdy zauważymy tą wadę u starszego dziecka konieczne jest ustalenie przyczyny jej powstania. Należy pamiętać, że brak naszej reakcji najprawdopodobniej doprowadzi do przeciążeń stawów, obręczy biodrowej i kręgosłupa.

Warto jest dokładnie obserwować rozwój naszego malucha. Może zdarzyć się, że wada będzie dotyczyła tylko jednej ze stóp. Jeśli dziecko krzywo stawia nóżkę do środka proszę tego nie bagatelizować i jak najszybciej zacząć działać.

Co to jest gołębi chód?

Gołębi chód polega na tym, że palce dziecka skierowane są do wewnątrz nóg, a pięty na zewnątrz. W sytuacji, gdy zauważymy, że chodzi w ten sposób małe dziecko, uczące się chodzić, nie należy panikować. Jest to normalna kolej rzeczy. Problem istnieje, jeśli zauważymy taki rozkład stóp podczas chodzenia u starszego dzieciaczka. Wtedy konieczna jest wizyta u ortopedy i leczenie. Zmiana ta może być spowodowana siadaniem dziecka na piętach przy złączonych kolanach. Pilnuj, aby tego nie robiło!

Przeczytaj również  Spuchnięta warga u dziecka - jakie są przyczyny? Objawy i leczenie

Gdy dziecko kończy 6- 7 lat ma już wyrobioną technikę chodzenia. I jeśli dziecko krzywi stopę do środka podczas chodzenia lub biegania wiadomo już, że mamy do czynienia z tak zwanym gołębim chodem.

Przyczyny gołębiego chodu – jakie są?

Przyczyn, gdy dziecko krzywi stopę do środka może być kilka:

  • Wada wrodzona
  • Słabe mięśnie
  • Duże napięcie w okolicy obrębu miednicowego
  • Nieprawidłowe siadanie

Jeśli nie zareagujemy w odpowiednim czasie to możemy być pewni, że wada się pogłębi i doprowadzi do bólu, zwyrodnienia stawów czy trudności z chodzeniem. Uciekająca noga do środka wbrew pozorom dotyczy wielu dzieci, jednak u jednych wszystko wraca do normy samoistnie, u drugich wystarczy but korygujący, a u trzecich konieczne jest długotrwałe leczenie i rehabilitacja.

Dziecko krzywi stopę do środka – jakie ćwiczenia zastosować?

Gdy dziecko krzywi stopy do środka należy udać się niezwłocznie do specjalisty, może być to ortopeda, pediatra lub fizjoterapeuta. Wykona on diagnostykę i skieruje dziecko na odpowiednie leczenie. Zazwyczaj wystarczy dobranie specjalistycznego obuwia i rehabilitacja, by wszystko wróciło do normy.

Najpopularniejszymi ćwiczeniami, które dziecko może wykonywać również w domu są:

  • Ćwiczenia związane z chwytaniem palcami piłeczek, chusteczek, woreczków z ryżem oraz przenoszenie je w inne miejsca
  • Zabawa w tor- polega na wycięciu odrysowanych stóp, przyklejeniu ich do podłoża i poproszenie dziecka, żeby stawiało swoje na naklejkach we właściwym położeniu
  • Aktywność ruchowa- skakanie, bieganie, jeżdżenie na rowerze
  • Chodzenie ze stopami skierowanymi na zewnątrz

Warto jest także zachęcać dziecko do siadania po turecku, a nie na piętach. Jeśli ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanego efektu należy udać się do specjalisty, który zajmie się rehabilitacją naszego malucha. Fizjoterapeuta, który poprowadzi dziecko przez cały proces rehabilitacji przeprowadzi z nami bardzo szczegółowy wywiad, będzie chciał znać między innymi:

  • Szczegóły porodu
  • Datę, kiedy dziecko usiadło, zaczęło raczkować, zaczęło chodzić
  • Informację czy dziecko korzystało z chodzika
Przeczytaj również  L4 online. Rozwiązanie na miarę potrzeb pacjentów XXI wieku

Następnie przystąpi do badania, podczas którego oceni kształt stóp, oś kończyny dolnej, nacisk i prace stopy podczas chodzenia. Po dokładnym badaniu i postawieniu diagnozy może zlecić stosowanie wkładek, obuwia profilaktycznego i ćwiczenia manualne.

Najczęściej regularne ćwiczenia i pomoc rehabilitanta prowadzą do poprawy, a czasem nawet całkowitego wyleczenia. Należy jednak wiedzieć, że cały proces leczniczy trwa długo i potrzeba czasu.

Jeżeli dziecko stawia nóżki do środka to zadbaj o odpowiednie obuwie!

Gdy u dziecka pojawia się gołębi chód ważne jest by natychmiast zacząć działać i zatrzymać rozwijająca się wadę. Zarówno ćwiczenia i rehabilitacja są bardzo ważne, jednak należy również pamiętać o odpowiednim obuwiu. Specjaliści polecają w takich przypadkach zakup obuwia profilaktycznego, które ma na celu:

  • Skorygowanie wady
  • Wspierają rozwój stopy
  • Chronią przed kontuzjami

Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat dbać o stopy dziecka i ich prawidłowy rozwój, jeśli my jako rodzice o to zaniedbamy to dziecko w przyszłości może ponieść tego negatywne konsekwencje. Obuwie tego typu kupimy już w wielu sklepach obuwniczych i w internecie. Nie tylko spełniają swoją rolę, ale również wyglądem nie różnią się od tego “zwykłego”, dzięki czemu dziecko nie czuje się inne. Zatem zapoznajmy się z najważniejszymi cechami butów ortopedycznych:

  • Posiadają podwyższone wkładki usztywniające stopę
  • Cholewka butów jest wyścielona miękkim materiałem
  • Posiadają trzy wygodne zapięcia
  • Są szerokie w palcach
  • Sięgają ponad kostkę i obejmują ją
  • Zmniejszają ryzyko kontuzji
  • Posiadają bardzo niski obcas

Proszę pamiętać, że przed zakupem tego rodzaju obuwia musimy skontaktować się z lekarzem, który zbada dziecko i stwierdzi, czy buty są potrzebne i czy spełnią swoją funkcję. Może okazać się, że stawianie stópek do środka u naszego potomka trwa już długo i jest w zaawansowanym stadium a dziecko na tym etapie musi nosić buty ortopedyczne. Oba te rodzaje różnią się od siebie budową i funkcją.

Przeczytaj również  Miedź i cynk - dlaczego warto suplementować je jednocześnie?

W sytuacji, gdy dziecko krzywo stawia stopę lub dwie stopy należy z nim ćwiczyć, a najlepiej udać się po poradę do ortopedy, który stwierdzi na jakim etapie rozwojowym jest obecnie wada i czy trzeba zastosować inne metody leczenia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby pozbyć się “gołębiego chodu” a nasze dziecko jest zdrowe.