Wszystkie leki, również rutinoscorbin w ciąży powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Żadnego leku ani suplementu nie należy brać na własną rękę, nawet gdy dokuczają nam ciążowe dolegliwości. Najpierw należy poznać źródło bólu, dyskomfortu lub złego samopoczucia, a właściwe rozpoznanie przeprowadzi wyłącznie specjalista. Samodzielne diagnozowanie siebie przy pomocy wiedzy zasięgniętej z internetu bardziej zaszkodzi, niż pomoże. Rutinoscorbin wydaje się bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, jednak to o niczym nie świadczy. Nawet najłagodniejsze leki lub zioła dla ciężarnych mogą być niezwykle niebezpieczne. Co warto wiedzieć o rutinoscorbinie, czy szkodzi on ciąży? Jakie jest właściwie zastosowanie tego leku?
Rutinoscorbin w ciąży – czy jest bezpieczny dla ciężarnej?
Rutinoscorbin w ciąży niestety nie jest całkowicie bezpieczny, można go stosować wyłącznie wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko związane z zażywaniem leku. Nie ma wystarczających badań, dzięki którym można by wyciągnąć wnioski co do bezpieczeństwa rutinoscorbinu dla ciężarnych. Dlatego należy zachować ostrożność przez cały czas stosowania. Warto pamiętać, że lista przeciwwskazań co do stosowania rutinoscorbinu jest długa, co również powinno nakłaniać do zachowania ostrożności przy korzystaniu. Zażywając rutinoscorbin w ciąży, należy bezwzględnie trzymać się zaleceń producenta, nie przekraczać dawek uznawanych za bezpieczne, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy niepokojących objawów ze strony organizmu konsultować się ze specjalistą.
Rutinoscorbin w ciąży – kiedy go stosować?
Rutinoscorbin stosuje się w momencie, gdy samopoczucie ulega pogorszeniu i zachodzi prawdopodobieństwo, że organizm jest atakowany przez wirusy i drobnoustroje. Lek stosuje się też zapobiegawczo w okresach wzmożonego ryzyka zachorowania na przeziębienie lub grypę. Lek ma przede wszystkim dostarczać witaminy C do organizmu, a co za tym idzie zapobiegać stanom zapalnym oraz podnosić poziom odporności organizmu. Oprócz witaminy C lek zawiera także rutynę, która wzmacnia naczynia krwionośne oraz powoduje zwiększenie ich przepuszczalności. Z tego względu wiele kobiet zastanawia się, czy rutinoscorbin na krwawienia w ciąży może być skutecznym środkiem. Jakiekolwiek krwawienia w stanie odmiennym są jednak bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, w żadnym wypadku nie wolno próbować ich samodzielnie zaleczyć, gdyż może to mieć bardzo groźne konsekwencje. W przypadku występowania krwawień należy natychmiastowo konsultować się z lekarzem prowadzącym, ciążę, a rutinoscorbin stosować wyłącznie tak, jak zaleca to producent. Każdy trymestr ciąży to inny etap rozwoju maleństwa, inne są też dolegliwości ciężarnej i zmiany w jej ciele. Czy w każdym trymestrze stosować można rutinoscorbin w ciąży?
Rutinoscorbin a trymestr ciąży
Każdy trymestr ciąży wygląda inaczej, a różnice bardzo często przekładają się też na to, czy można stosować niektóre leki i suplementy. W przypadku rutinoscorbinu również należy mieć na uwadze trymestry ciąży. Zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń producenta leku oraz lekarza prowadzącego ciążę jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.
- Pierwszy trymestr – największe zagrożenie utraty ciąży, wskazane jest zachowanie ostrożności przy stosowaniu wszelkich leków, ziół, suplementów oraz innych specyfików służących poprawie zdrowia i samopoczucia. Lek rutinoscorbin można zażywać wyłącznie wtedy, gdy zaleci to lekarz prowadzący ciążę.
- Drugi trymestr – nieostrożne zażywanie leków może doprowadzić do poronienia lub do nieodwracalnego uszkodzenia komórek rozwijającego się płodu. O ile w pierwszym trymestrze komórki ulegają odnowieniu, o tyle w drugim uszkodzenia zostają już na zawsze. Z tego względu zalecane jest uważne korzystanie zarówno z domowych środków leczniczych, jak i aptecznych specyfików. Rutinoscorbin może być stosowany, jednak decyzję o tym powinien podjąć lekarz.
- Trzeci trymestr – dziecko jest już w pełni wykształcone i staje się gotowe do samodzielnego egzystowania poza łonem matki. Nie oznacza o to jednak, że należy porzucić wszelką ostrożność związaną ze stosowaniem leków. Maluchowi nadal można nieświadomie zaszkodzić przy niewłaściwym korzystaniu ze środków leczniczych. Rutinoscorbinu nadal nie należy stosować na własną rękę. Każdorazowo przed sięgnięciem po lek należy skonsultować ten krok z lekarzem.
Rutinoscorbin w ciąży – dawkowanie
Właściwe dawkowanie leków i suplementów jest kluczowe dla bezpieczeństwa, a w ciąży należy tego jeszcze bardziej przestrzegać. Przekraczanie dawki, którą producent wskazuje jako optymalną, może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych. Uważne zapoznanie się z ulotką lub konsultacja z farmaceutą rozwieją wszelkie wątpliwości związane z właściwym dawkowaniem rutinoscorbinu w stanie odmiennym.
Profilaktycznie rutinoscorbin stosuje się w ilości do 2 tabletek na dobę.
Przy niedoborach witaminy C optymalną dawką są 2 tabletki od 2 do 4 razy na dobę.
Źródła: https://www.medicover.pl/leki/rutinoscorbin/
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!