Dumox w ciąży – czy można go brać? Bezpieczny czy nie?

kobieta bierze tabletki w ciazy

Zbyt częste stosowanie antybiotyków z medycznego punktu widzenia jest niewskazane. Niektóre choroby wymagają jednak stanowczej interwencji. Dumox, jako antybiotyk sprawdzi się między innymi przy zapaleniu dróg moczowych, stanach zapalnych uszu, czy górnych dróg oddechowych. Każda z tych chorób może dopaść kobietę w ciąży. Przyszłe mamy zazwyczaj boją się sięgać po antybiotyki, z uwagi na rozwijającego się maluszka. Przy jakich dolegliwościach sprawdzi się Dumox w ciąży i czy lek ten jest bezpieczny dla płodu?

Czy Dumox jest bezpieczny w ciąży?

Dumox w ciąży może być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie należy zażywać go przy dolegliwościach, z którymi można sobie poradzić bez antybiotyków. Silne lekarstwa mogą mieć zły wpływ na rozwój płodu. Antybiotyk Dumox nie jest całkowicie zabroniony do stosowania przez ciężarne. Lek ten jest jednak dostępny na receptę i to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy przyszła mama może go zażywać. Ocena lekarska bierze pod uwagę ryzyko, jakie jest związane z zażywaniem Dumox w czasie ciąży. W sytuacji, gdy korzyści przewyższają ewentualne ryzyko, może on przepisać lek. Nigdy nie należy sięgać po żadne antybiotyki bez wiedzy lekarza.

duomox

Na jakie dolegliwości pomoże Dumox?

Dumox w ciąży skutecznie rozprawi się z wieloma dolegliwościami. Lek ten jest wielozadaniowy. Lekarze przepisują go pacjentom, zakażonym szczepami bakterii wrażliwymi na działanie substancji czynnych w tym antybiotyku. Dumox w trakcie ciąży sprawdzi się między innymi przy zapaleniu ucha środkowego. Z racji tego, że jest to antybiotyk, nie zaleca się przyjmowania go przy dolegliwościach, które można złagodzić lżejszymi lekami. Dumox na bakterie w moczu w ciąży na pewno okazałby się skuteczny, jednak istnieje wiele innych sposobów na radzenie sobie z tym problemem.

Przeczytaj również  Pistacje w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można jeść?

Dumox na chore zatoki w ciąży również nie jest polecanym lekiem. Stany zapalne zatok można leczyć na wiele sposobów, zaczynając od łatwo dostępnych i bezpiecznych metod domowych. Antybiotyk pomaga również przy schorzeniach w obrębie dróg oddechowych. Dumox w ciąży na zapalenie oskrzeli może być zażywany, jeśli lekarz o tym zadecyduje.

Dumox a trymestr ciąży

Przy stosowaniu leku Dumox w ciąży bardzo ważny jest trymestr. Od tego, na jakim etapie ciąży jest kobieta, zależy między innymi właściwe dawkowanie leku. Poszczególne leki apteczne, zwłaszcza antybiotyki nie zawsze też można stosować w danym trymestrze. Czy Dumox jest bezpieczny niezależnie od miesiąca ciąży?

  • 1 trymestr – największe ryzyko utraty ciąży, leki należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza. Dumox w 1 trymestrze może być stosowany tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy choroba stwarza ryzyko dla matki, a żadne, inne leki nie działają.
  • 2 trymestr – intensywny rozwój płodu, na tym etapie może dojść do uszkodzenia komórek lub wywołania wad rozwojowych, najlepiej unikać antybiotyków, takich jak Dumox, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.
  • 3 trymestr – dziecko jest już rozwinięte, jednak nadal należy uważać na to, co spożywamy oraz na niektóre leki. Dumox jest dozwolony tylko w wyjątkowych przypadkach.

Niezależnie od trymestru Dumox w ciąży można stosować wyłącznie wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że korzyści przewyższają ryzyko.

kobieta w ciazy z tabletkami

Dumox w ciąży – dawkowanie i jak długo można go brać

Dumox dawkować należy zgodnie z zaleceniami, u osób dorosłych stosuje się 750 – 3 gramy leku na dobę. Porcję tę należy podzielić na 2 lub 3 dawki. W przypadku lekkiego przebiegu choroby lek zażywa się do momentu ustąpienia objawów.

Dumox w ciąży – jakie skutki uboczne mogą wystąpić?

Jednym z najpopularniejszych skutków ubocznych jest wysypka po Dumox w ciąży. Poważniejsze efekty niepożądane to między innymi nudności, bóle brzucha, biegunka, gorączka oraz dreszcze, zasinienie skóry.

Przeczytaj również  Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu - czy powinno to niepokoić?

Czy Dumox może zaszkodzić ciąży?

Dumox nie powinien zaszkodzić w ciąży, jednak w stanie odmiennym nie należy zażywać antybiotyków, bez wyraźnej konieczności. W sytuacji, gdy o zażywaniu Dumox zadecyduje lekarz, należy mu jednak zaufać i zażywać antybiotyk zgodnie z zaleceniami.