Duomox w ciąży – czy można go brać? Bezpieczny czy nie?

kobieta bierze tabletki w ciazy

Zbyt częste stosowanie antybiotyków z medycznego punktu widzenia jest niewskazane. Niektóre choroby wymagają jednak stanowczej interwencji. Duomox, jako antybiotyk sprawdzi się między innymi przy zapaleniu dróg moczowych, stanach zapalnych uszu, czy górnych dróg oddechowych. Każda z tych chorób może dopaść kobietę w ciąży. Przyszłe mamy zazwyczaj boją się sięgać po antybiotyki, z uwagi na rozwijającego się maluszka. Przy jakich dolegliwościach sprawdzi się Duomox w ciąży i czy lek ten jest bezpieczny dla płodu?

Czy Duomox jest bezpieczny w ciąży?

Duomox w ciąży może być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie należy zażywać go przy dolegliwościach, z którymi można sobie poradzić bez antybiotyków. Silne lekarstwa mogą mieć zły wpływ na rozwój płodu. Antybiotyk Duomox nie jest całkowicie zabroniony do stosowania przez ciężarne. Lek ten jest jednak dostępny na receptę i to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy przyszła mama może go zażywać. Ocena lekarska bierze pod uwagę ryzyko, jakie jest związane z zażywaniem Duomox w czasie ciąży. W sytuacji, gdy korzyści przewyższają ewentualne ryzyko, może on przepisać lek. Nigdy nie należy sięgać po żadne antybiotyki bez wiedzy lekarza.

duomox

Na jakie dolegliwości pomoże Duomox?

Duomox w ciąży skutecznie rozprawi się z wieloma dolegliwościami. Lek ten jest wielozadaniowy. Lekarze przepisują go pacjentom, zakażonym szczepami bakterii wrażliwymi na działanie substancji czynnych w tym antybiotyku. Duomox w trakcie ciąży sprawdzi się między innymi przy zapaleniu ucha środkowego. Z racji tego, że jest to antybiotyk, nie zaleca się przyjmowania go przy dolegliwościach, które można złagodzić lżejszymi lekami. Duomox na bakterie w moczu w ciąży na pewno okazałby się skuteczny, jednak istnieje wiele innych sposobów na radzenie sobie z tym problemem.

Przeczytaj również  Kaszanka w ciąży – czy można jeść? Smażoną a może grillowaną?

Duomox na chore zatoki w ciąży również nie jest polecanym lekiem. Stany zapalne zatok można leczyć na wiele sposobów, zaczynając od łatwo dostępnych i bezpiecznych metod domowych. Antybiotyk pomaga również przy schorzeniach w obrębie dróg oddechowych. Duomox w ciąży na zapalenie oskrzeli może być zażywany, jeśli lekarz o tym zadecyduje.

Duomox a trymestr ciąży

Przy stosowaniu leku Duomox w ciąży bardzo ważny jest trymestr. Od tego, na jakim etapie ciąży jest kobieta, zależy między innymi właściwe dawkowanie leku. Poszczególne leki apteczne, zwłaszcza antybiotyki nie zawsze też można stosować w danym trymestrze. Czy Duomox jest bezpieczny niezależnie od miesiąca ciąży?

  • 1 trymestr – największe ryzyko utraty ciąży, leki należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza. Duomox w 1 trymestrze może być stosowany tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy choroba stwarza ryzyko dla matki, a żadne, inne leki nie działają.
  • 2 trymestr – intensywny rozwój płodu, na tym etapie może dojść do uszkodzenia komórek lub wywołania wad rozwojowych, najlepiej unikać antybiotyków, takich jak Duomox, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.
  • 3 trymestr – dziecko jest już rozwinięte, jednak nadal należy uważać na to, co spożywamy oraz na niektóre leki. Duomox jest dozwolony tylko w wyjątkowych przypadkach.

Niezależnie od trymestru Duomox w ciąży można stosować wyłącznie wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że korzyści przewyższają ryzyko.

kobieta w ciazy z tabletkami

Duomox w ciąży – dawkowanie i jak długo można go brać

Duomox dawkować należy zgodnie z zaleceniami, u osób dorosłych stosuje się 750 – 3 gramy leku na dobę. Porcję tę należy podzielić na 2 lub 3 dawki. W przypadku lekkiego przebiegu choroby lek zażywa się do momentu ustąpienia objawów.

Duomox w ciąży – jakie skutki uboczne mogą wystąpić?

Jednym z najpopularniejszych skutków ubocznych jest wysypka po Duomox w ciąży. Poważniejsze efekty niepożądane to między innymi nudności, bóle brzucha, biegunka, gorączka oraz dreszcze, zasinienie skóry.

Przeczytaj również  Sos sojowy w ciąży - czy można go jeść?

Czy Duomox może zaszkodzić ciąży?

Duomox nie powinien zaszkodzić w ciąży, jednak w stanie odmiennym nie należy zażywać antybiotyków, bez wyraźnej konieczności. W sytuacji, gdy o zażywaniu Duomox zadecyduje lekarz, należy mu jednak zaufać i zażywać antybiotyk zgodnie z zaleceniami.