Marchew w ciąży – czy można ją bezpiecznie jeść?

kobieta w ciazy je marchewke

Marchew to tanie, łatwo dostępne i przede wszystkim bardzo zdrowe warzywo. Ciężko wyobrazić sobie gotowanie bez marchewki, stanowi ona ważny element zup, różnego rodzaju bulionów, dań mięsnych ryb i sosów. Regularne spożywanie marchewki niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i urody. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy marchew w ciąży może być spożywana w dużych ilościach, czy lepiej ograniczyć ją do minimum? Skąd biorą się te wątpliwości? Z obawy o przedawkowanie witaminy A!

Czy można bezpiecznie jeść marchew w ciąży?

Obawy co do tego, czy marchewka w ciąży jest bezpieczna, są związane z witaminą A, która po przedawkowaniu mogłaby okazać się bardzo niebezpieczna dla płodu. Nadmiar witaminy A w diecie ciężarnej kobiety może prowadzić nawet do obumarcia zarodka, przedwczesnego porodu lub wad rozwojowych u dziecka. Ryzyko jest bardzo duże, więc większość ciężarnych stara się unikać produktów zawierających witaminę A, czy w takim razie marchew lub sok z marchwi w ciąży należy odstawić? Jak wysokie jest ryzyko przedawkowania witaminy A poprzez dietę?

Nadmiar niektórych witamin w organizmie może być równie groźny, jak ich niedobór. W przypadku witaminy A jej przedawkowanie jest szczególnie niebezpieczne dla ciężarnych. Marchew w ciąży nie jest jednak większym zagrożeniem. Ciężko jest przedawkować jakąkolwiek witaminę wyłącznie poprzez dietę. Niebezpieczeństwo rośnie podczas zażywania witamin syntetycznych i różnego rodzaju suplementów diety. Między innymi z tego powodu odradza się przyszłym mamom zażywanie jakichkolwiek suplementów bez konsultacji z lekarzem.

Marchewka w ciąży jest całkowicie bezpieczna. Zdaniem lekarzy i dietetyków prawdopodobieństwo przedawkowania witaminy A poprzez samo spożycie marchwi jest mało prawdopodobne. Uważać należy jednak na wątróbkę drobiową lub wołową, ponieważ zawiera ona bardzo duże ilości tej witaminy.

Przeczytaj również  Wino w ciąży - czy można bezpiecznie wypić chociaż lampkę?

Marchew w ciąży jest nie tylko bezpieczna, ale wręcz wskazana do częstego spożywania. Jakie korzyści może przynieść jej obecność w codziennym menu przyszłych mam?

ciezarna je marchewke

Marchewka i jej właściwości dla ciężarnych

Surowa marchew w ciąży lub świeżo wyciskany sok to źródło nie tylko witaminy A, ale też wielu innych, cennych dla zdrowia składników odżywczych. Przyszła mama szczególnie powinna dbać o swoją dietę, właśnie dlatego warto sięgać jak najczęściej po marchew w ciąży. Co daje częste spożywanie marchewki?

Marchewka w ciąży dostarcza wielu witamin i soli mineralnych, przez co ma zbawienny wpływ na organizm przyszłej mamy. Ponadto marchew zarówno w postaci surowej, jak i przetworzonej dobrze wpływa na układ pokarmowy i pomaga w regulowaniu procesów trawiennych.

Zarówno spożywanie samego warzywa, jak i picie soku z marchwi w ciąży doskonale odżywia organizm, pomaga przy niedokrwistości oraz sprawia, że organizm staje się bardziej odporny na różnego rodzaju infekcje oraz choroby sezonowe. Ponadto marchew w ciąży pomaga zwalczać pasożyty bytujące w organizmie, a także pozytywnie wpływa na układ moczowy.

Marchewka w ciąży poprawia nie tylko zdrowie, ale także urodę! Kobiety, które w stanie błogosławionym doświadczają jakichkolwiek problemów z cerą, mogą spożywać marchew, ale też wykorzystywać ją w celach kosmetycznych! Warzywo starte na tarce, połączone z odpowiednimi dodatkami, takimi jak miód, płatki owsiane, czy witamina E, nawilży skórę oraz pomoże jej uzyskać piękny koloryt.

Wiadomo już, że marchew w ciąży jest bezpieczna, jednak co z sokiem z marchwi, czy pijąc go, nie ryzykujemy przedawkowaniem witaminy A?

ciezarna kobieta je kawalki marchewki

A co z sokiem z marchwi w ciąży?

Marchewka w ciąży może być spożywana w każdej postaci, dozwolony jest również sok z tego warzywa. Warto jednak zachować rozsądek, jeśli chodzi o ilości soku. Najlepiej spożywać jedną szklankę dziennie, dzięki temu jakiekolwiek ryzyko nadmiaru witaminy  w organizmie zostanie wykluczone. Jedna szklanka soku wystarczy, by wesprzeć organizm ciężarnej i dostarczyć mu składników odżywczych mających pozytywny wpływ na zdrowie i urodę.