Kardamon w ciąży – czy można go jeść? Korzyści i przeciwwskazania

Ciasta z owocami, kawa, jabłka zapiekane z cynamonem i goździkami smakują wybornie w towarzystwie kardamonu. Jego aromat docenią szczególnie wielbiciele mocno korzennych przypraw. Kardamon pasuje również do wielu dań wytrawnych, między innymi do pieczonych w tradycyjny sposób gęsi, czy kaczek. Przyprawa ma także wiele właściwości zdrowotnych, przez co cieszy się dużą popularnością niemal na całym świecie. Wiele przyszłych mam nie wie jednak, czy kardamon w ciąży jest całkowicie bezpieczny dla maluszka. Czy w stanie odmiennym można delektować się potrawami z dodatkiem kardamonu?

Kardamon – właściwości i zastosowanie w ciąży

Kardamon należy do bardzo wartościowych przypraw, nie tylko, jeśli chodzi o wszechstronne zastosowanie i niezwykły aromat. Przyprawa ma również wiele właściwości zdrowotnych. Kardamon zawiera niewielkie ilości białka, błonnika, witaminy C i żelaza oraz całkiem sporo wapnia, magnezu, fosforu i potasu. Oczywiście, ciężko oczekiwać, aby kardamon zaspokoił zapotrzebowanie organizmu na te substancje odżywcze. Jako przyprawa spożywany jest on zazwyczaj w małych ilościach, jednak z pewnością ułatwi utrzymanie odpowiedniego poziomu danych witamin oraz pierwiastków na odpowiednim poziomie. Jakie jeszcze korzyści może przynieść regularne dodawanie kardamonu do kawy oraz różnych potraw?

Kardamon jest ceniony nie tylko w kuchni! Pełni on też bardzo ważną funkcję w ziołolecznictwie. Pozytywnie wpływa między innymi na układ trawienny i pomaga w radzeniu sobie z problemami żołądkowymi. Między innymi dlatego kobiety tak chętnie sięgają po kardamon w ciąży. Przyprawa łagodzi mdłości typowe dla pierwszego trymestru, ponadto redukuje zgagę, która również jest częstym problemem ciężarnych. Dzięki właściwościom rozkurczowym kardamon jest w stanie złagodzić także wzdęcia oraz gazy.

Po przyprawę powinny sięgać również przyszłe mamy obawiające się przeziębienia i grypy lub te, które już zachorowały. Kardamon w ciąży podnosi poziom odporności i działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Warto stosować go podczas leczenia grypy i przeziębienia w warunkach domowych, przy pomocy naturalnych środków, ponieważ ma on działanie rozgrzewające. Wysoka zawartość olejków eterycznych pomaga w walce z kaszlem oraz katarem.

Przeczytaj również  Pasztet w ciąży – można jeść czy lepiej nie?

kardamon

Kardamon dba też o zdrowie jamy ustnej. Spożywając go możemy zapomnieć o nieświeżym oddechu, ponieważ przyprawa zawiera silnie antybakteryjne substancje. Ten sposób korzystania z kardamonu jest znany już od starożytności. Doskonale sprawdzi się on w przypadku różnych schorzeń, których konsekwencją jest nieświeży oddech, między innymi halitozy.

Przyprawa jest również polecana osobom, które zmagają się z nadwagą. Kardamon ułatwia proces odchudzania, przyśpiesza metabolizm poprzez pobudzanie wydzielania soków trawiennych. Przyśpieszenie procesów trawiennych sprzyja również usuwaniu toksyn z organizmu, przez co kardamon jest chętnie stosowany przy różnego rodzaju detoksach i dietach oczyszczających.

Również w kosmetykach znaleźć można kardamon. Głównie w produktach mających za zadanie wyszczuplić i ujędrnić skórę. Przydatne okazuje się tu rozgrzewające działanie przyprawy. Czy przy tych wszystkich właściwościach kardamon ma jednak jakieś skutki uboczne, przez które nie powinien być stosowany w ciąży?

Czy można jeść kardamon w ciąży?

Na ten moment nie ma żadnych badań, które nakazywałyby całkowitą rezygnację z kardamonu w ciąży. Zaleca się jednak spożywanie tej przyprawy w umiarkowanych ilościach. Kardamon w ciąży nie powinien wywoływać skutków ubocznych u osób zdrowych, mimo wszystko warto jednak zachować ostrożność. Przyprawa w małych ilościach jest jednak bezpieczna, ponadto jej stosowanie może przynieść ciężarnym wiele korzyści.

Jakie korzyści daje jedzenie kardamonu w ciąży?

Spożywanie kardamonu może bardzo pomóc ciężarnych przy wielu dolegliwościach związanych z ich stanem. Przyprawa skutecznie zwalcza mdłości oraz zgagę. Nudności są problemem typowym dla pierwszego trymestru,k jednak zgaga często towarzyszy kobietom przez cały okres ciąży. Warto wówczas stosować naturalne sposoby, takie jak kardamon.

Z dobroczynnych właściwości przyprawy mogą korzystać również kobiety ciężarne, które zauważyły, że tyją znacznie szybciej i więcej niż powinny. Przyprawa delikatnie przyśpieszy metabolizm, co spowolni zbyt gwałtowne przybieranie na wadze.

Przeczytaj również  Cebula w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można ją jeść?

Przyszłe mamy powinny sięgać po kardamon również przy przeziębieniu i grypie. Przyprawa ta jest jednym z najskuteczniejszych domowych środków na tego typu choroby, jest również o wiele bezpieczniejsza dla płodu niż wiele aptecznych leków.

brzuch kobiety w ciazy

Sposoby przyjmowania kardamonu w ciąży

Jak korzystać z dobroczynnych właściwości kardamonu w stanie odmiennym? Przyprawę dodawać można do kawy i herbaty oraz do deserów i dań wytrawnych. Bez względu na to, w jakiej formie jest ona spożywana, jej działanie nie słabnie.

Kardamon w ciąży – przeciwwskazania

W niektórych przypadkach kardamon w ciąży nie jest wskazany. Nie wolno go spożywać między innymi przy chorobie wrzodowej żołądka. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na tę przyprawę.