Aloes w ciąży – czy można go pić? Może być groźny!

Aloes jest rośliną chętnie wykorzystywaną nie tylko w celach spożywczych, ale też kosmetycznych.  Aloes spożywa się głównie w postaci napoju. Sok z cząsteczkami miąższu jest nie tylko zdrowy, ale przede wszystkim bardzo smaczny. Czy przyszłe mamy mogą jednak korzystać z prozdrowotnych aloesu? Sok z aloesu w ciąży budzi wiele kontrowersji, można go pić, czy lepiej odstawić go dla bezpieczeństwa dziecka? Czy aloes w ciąży jest niebezpieczny?

Czy można pić aloes w ciąży? NIE!

Sok z aloesu ma wiele właściwości zdrowotnych. Wspomaga między innymi proces odchudzania, co może przydać się mamom, które chcą powrócić do formy już po porodzie. Produkt ten sprawdza się również przy problemach z układem pokarmowym, łagodzi między innymi stany zapalne, dzięki swoim właściwościom regulującym pH żołądka. Mimo tych wszystkich dobroczynnych właściwości aloes do picia w ciąży jest całkowicie zakazany. Przyszła mama powinna odstawić ten przysmak na całe 9 miesięcy, pocieszając się tym, że będzie mogła wrócić do niego po porodzie.

Dlaczego nie można pić aloesu w ciąży?

Dlaczego aloes w ciąży jest produktem niedozwolonym? Przecież wiele ciężarnych uskarża się na problemy z układem pokarmowym w odmiennym stanie, aloes mógłby te problemy złagodzić. Dlaczego więc nie wolno go pić? Powód jest prosty. Zagrożenie związane z aloesem w ciąży przewyższa korzyści płynące z jego spożywania. Wyciąg z aloesu zwiększa ryzyko pojawienia się przedwczesnego porodu lub nawet poronienia! Wszystko przez jego właściwości, które mogą spowodować silne skurcze macicy. Dla dobra maluszka lepiej całkowicie odstawić nie tylko sok z aloesu, ale też wszystkie inne produkty spożywcze z dodatkiem tej rośliny.

Przeczytaj również  Łosoś wędzony w ciąży - czy można jeść i kiedy go unikać?

Aloes w ciąży jest zakazany, jednak tylko ten stosowany wewnętrznie! Przyszła mama nadal może cieszyć się właściwościami aloesu, przy pielęgnacji twarzy, ciała, a nawet włosów!

Sok z aloesu w ciąży – czy można go pić?

Co z popularnym sokiem z aloesu, czy on też w trakcie ciąży jest zakazany? Sok lub woda aloesowa to bardzo smaczne, orzeźwiające i przede wszystkim zdrowe napoje. Niestety nie są wskazane dla przyszłej mamy. Każdy produkt zawierający w sobie dodatek aloesu lepiej odstawić na czas ciąży. Oprócz wiadomego już ryzyka pojawienia się poronienia poprzez wywołanie skurczów macicy napoje te mogłyby zaszkodzić również w inny sposób. Napoje z aloesem mogą obniżać poziom glukozy w organizmie, co z kolei skutkuje zawrotami głowy, złym samopoczuciem i ogólnym osłabieniem u kobiet ciężarnych.

Aloes w ciąży odradza się też z innych powodów. Soki, woda i inne napoje z dodatkiem tej rośliny, mimo że w normalnym stanie są wręcz wskazane, to w stanie odmiennym lepiej je sobie darować. Napoje z aloesem mogą przyczyniać się do wypłukiwania elektrolitów z organizmu a równowaga gospodarki wodno – elektrolitowej jest bardzo ważna dla zdrowia i samopoczucia przyszłej mamy. Czasami zdarza się też, że aloes niespodziewanie wywoła ostre reakcje alergiczne. Ciąża to czas, kiedy należy dbać o siebie najlepiej, jak się da, zamiast eksperymentować. Nadal można jednak korzystać z dobroczynnych właściwości aloesu. Jak? Wystarczy zacząć stosować go zewnętrznie! Aloes zewnętrznie w ciąży można wykorzystywać bez żadnych obaw, ciesząc się jego pozytywnym wpływem na skórę i włosy.

koktajl z aloesu

Kosmetyki z aloesem w ciąży – czy można je stosować?

Mimo że picie napojów i spożywanie jakichkolwiek produktów z aloesem jest w ciąży niewskazane, to z kosmetyków można korzystać bez żadnych obaw. Aloes na skórę w ciąży może mieć zbawienne działanie. Ciężarne często uskarżają się na problemy z cerą. Szczególnie zimą, skóra na twarzy ulega nadmiernemu przesuszeniu, co wpływa na jej ogólną kondycję, a tym samym na wygląd. Na suchej skórze niemal każdy podkład wygląda źle. Można tego jednak uniknąć, stosując między innymi żele lub kremy.

Przeczytaj również  Mężczyzna w ciąży - jak rozpoznać syndrom kuwady? Przyczyny i objawy

Krem z aloesem w ciąży ma bardzo dobry wpływ na skórę. Przede wszystkim jet mocno nawilżający. Żel aloesowy można stosować, jako wstęp do dalszych etapów pielęgnacji. Kosmetyk na umytej twarzy, na którą zaaplikowany został tonik, wchłonie się błyskawicznie. Przykrycie go kremem nawilżającym o nieco cięższej konsystencji spowoduje maksymalne zatrzymanie wilgoci w skórze, co natychmiastowo wpłynie na jej kondycję. Cera może stać się nawilżona, sprężysta i promienna, a drobne zmarszczki będą mniej widoczne.

maseczka z aloesu

Aloes w ciąży warto stosować także na włosy! Ich kondycja również może ulec pogorszeniu w odmiennym stanie. Przyszła mama podczas ciąży ma jednak więcej czasu na rozpieszczanie się i dbanie o urodę. Warto wówczas wypróbować olejowanie włosów na podkład z żelu aloesowego. Zabieg ten to prawdziwe, domowe SPA dla włosów. Odżywia i głęboko nawilża kosmyki, przywracając im blask i sprężystość.

Stosowanie wewnętrzne aloesu podczas ciąży jest niewskazane. Warto jednak przetestować kosmetyki z dodatkiem tego produktu. Kremy lub żele aloesowe powinny pomóc ciężarnej w dbaniu o cerę, włosy oraz ciało. Przyszła mama może używać kremu z aloesem również do ochrony obszarów na ciele, szczególnie narażonych na powstawanie rozstępów. Nawilżające właściwości kosmetyków z aloesem, uelastycznią skórę, zmniejszając ryzyko jej popękania.