Olej z wiesiołka w ciąży i przed porodem – czy można go stosować?

olej z wiesiolka na lyzce

Wysokiej jakości oleje są bardzo ważnym elementem zbilansowanej diety. Dostarczają one organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych, ważnych dla zdrowia substancji odżywczych. Jednym z najpopularniejszych jest olej z wiesiołka. Olej ten wykorzystywany jest do  leczenia chorób skórnych oraz do walki z niepłodnością. Wiele badań potwierdza, że produkt ten może być z powodzeniem stosowany na etapie starania się o dziecko. Czy olej z wiesiołka w ciąży również można stosować? Jakie korzyści przynosi on przyszłym mamom?

Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie w ciąży

O tym, jak ważne jest włączenie do diety zdrowych tłuszczów, wiadomo już od dawna. Nie każdy jednak wie, po jakie tłuszcze warto sięgać. Według ekspertów najwartościowsze dla organizmu są oleje roślinne. Jednym z najpopularniejszych jest ten tłoczony na zimno z nasion wiesiołka. Jakie ma właściwości i przede wszystkim, czy mogą sięgać po niego ciężarne?

Olej z nasion wiesiołka w ciąży to przede wszystkim moc witamin, minerałów i pierwiastków. Przyszłe mamy mają większe zapotrzebowanie na niemal wszystkie substancje odżywcze. Dlatego tak ważne jest zadbanie o potrzeby organizmu i dostarczenie mu wszystkiego, co jest potrzebne do utrzymania ciąży i właściwego rozwoju płodu. Olej z wiesiołka w ciąży jest bogatym źródłem między innymi witaminy E, która pomaga zachować zdrowie i młody wygląd oraz zachować organizm w dobrej kondycji. Oprócz niej produkt dostarcza również wapnia, magnezu, cynku, a także selenu. Pierwiastki te wspierają wzrok, mięśnie i układ kostny. Olej zawiera również tryptofan odpowiedzialny za syntezę białek i produkcję hormonów. Jakie jeszcze właściwości ma olej z nasion wiesiołka?

Po olej z wiesiołka powinny sięgać osoby, które uskarżają się na wysoki poziom złego cholesterolu w organizmie. Produkt zawiera fitosterole częściowo ograniczające wchłanianie cholesterolu w jelitach. Regularne przyjmowanie oleju z wiesiołka może mieć duży wpływ na unormowanie poziomu tej substancji tłuszczowej w organizmie. Olej wiesiołkowy ma również bardzo duże znaczenie dla pięknych włosów. W jego skład wchodzą bowiem aminokwasy siarkowe, które są niezbędne do prawidłowej syntezy keratyny, stanowiącej ważny budulec włosa. Większość kobiet po porodzie narzeka na wzmożone wypadanie i gorszą kondycję włosów. Stosując olej z wiesiołka, mogą zadbać o swoje włosy od wewnątrz.

Przeczytaj również  Oregano w ciąży - czy można je bezpiecznie jeść?

Olej z wiesiołka dostarcza bardzo wiele potrzebnych dla zdrowia i urody substancji. Tym, co w nim najcenniejsze są jednak nienasycone kwasy tłuszczowe. Odpowiadają one między innymi za ochronę organizmu przed wieloma chorobami. Najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych są oleje roślinne tłoczone na zimno, w tym ten z nasion wiesiołka. Czy ten wartościowy pod względem substancji odżywczych produkt może być stosowany przez przyszłe mamy? Czy olej z wiesiołka w ciąży nie stwarza żadnego zagrożenia dla rozwijającego się płodu? Jak go właściwie stosować?

ciezarna kobieta w t-shircie

Olej z wiesiołka w ciąży – jak stosować? Dawkowanie

Wiesiołek a ciąża to temat znany od wieków. Głównie dlatego, że olej z nasion wiesiołka stosowany jest często na etapie planowania dziecka, gdyż zdaniem wielu przyśpiesza proces zajścia w ciążę. Kobiety mogą sięgać po olej z wiesiołka również na innych etapach życia, wykorzystując jego dobroczynny wpływ na organizm. Regularnie stosowany jest w stanie złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego i zredukować bóle. Przydatny może okazać się także podczas menopauzy, łagodząc dolegliwości związane z przekwitaniem. Najczęściej stosuje się jednak olej z wiesiołka podczas ciąży. Czy powinno się jednak sięgać w każdym trymestrze ciąży? Jak stosować olej, by nie zaszkodzić sobie i dziecku?

Olej z wiesiołka w ciąży można stosować przez cały czas jej trwania. W pierwszym trymestrze warto jednak poradzić się lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Wprawdzie wiesiołek należy do łagodnych ziół, które nie powinny przynieść żadnych efektów ubocznych, jednak pierwszy trymestr ciąży, to moment w jakim należy zachowywać szczególną ostrożność, ze względu na dobro dziecka. Pojawiają się głosy, że olej z wiesiołka może wywoływać delikatne skurcze macicy, co stwarza bezpośrednie ryzyko poronienia. Ostrożność należy zachować szczególnie wtedy, gdy ciąża jest zagrożona. Jeśli wyniki badań są zadowalające i lekarz wyda zgodę, można stosować olej z wiesiołka przez całą ciążę.

Przeczytaj również  Fast foody w ciąży - czy McDonalds i KFC są bezpieczne dla ciężarnej?

Dawkowanie oleju zależy od formy, w jakiej występuje. Olej z wiesiołka w wersji płynnej można przyjmować w ilości 1-3 łyżeczek dziennie przed posiłkami. Chętnie stosowany przez przyszłe mamy jest również olej z wiesiołka w kapsułkach. Oeparol w ciąży należy zażywać zgodnie z zaleceniami na ulotce. Ile oleju zażywać, by zyskać pewność, że w pełni wykorzystujemy jego leczniczą moc?

olej z wiesiolka w tabletkach

Ile oleju z nasion wiesiołka w ciąży można pić?

Olej z wiesiołka w ciąży należy stosować w ilości od 1 do maksymalnie 3 łyżeczki na dobę. Zadziała on wówczas tak, jak powinien oraz dostarczy organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne w tym wymagającym czasie. Dlaczego nie warto przyjmować większych ilości oleju? Przyjmowanie zbyt wielu porcji oleju z wiesiołka w ciągu doby nie jest dobrym pomysłem. Produkt nie powinien wprawdzie w żaden sposób zaszkodzić matce ani dziecku jednak olej to tłuszcz, a co za tym idzie kalorie, które mogą przyczynić się do nadmiernego tycia. 3 łyżki dziennie w zupełności wystarczą, by pozytywnie wpłynąć na zdrowie.

Olej z wiesiołka a zajście w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę dotyczą wielu par. W takich momentach warto, by zarówno kobieta, jak i jej partner wykonali odpowiednie badania. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z naturalnych sposobów wspierających płodność. Do takich należy właśnie olej z wiesiołka. Zwiększa on ilość śluzu szyjkowego oraz wpływa na jego jakość, co ułatwia plemnikom poruszanie się i dotarcie do celu. W ten właśnie sposób olej z nasion wiesiołka pozytywnie wpływa na prace układu rozrodczego.

Olej z wiesiołka w trakcie ciąży – w którym tygodniu warto zacząć go pić?

Nie ma konkretnego terminu, w którym należy zacząć przyjmować olej z wiesiołka w ciąży. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, można to robić nawet przez cały czas jej trwania. Produkt zawiera witaminy, minerały i inne substancje odżywcze potrzebne do tego, by zachować organizm w dobrej formie, by był on przyjaznym środowiskiem dla rozwijającego się płodu. Nawet kobiety, które podczas ciąży nie stosowały wiesiołka, mogą po niego sięgnąć tuż przed samym porodem. Dlaczego warto to zrobić?

Przeczytaj również  Tuńczyk w ciąży - czy można go jeść? Bezpieczny czy nie?

mloda kobieta w ciazy

Olej z wiesiołka przed porodem

Po olej z wiesiołka warto sięgnąć, kiedy zbliża się termin porodu. Środek ten zwiększa prawdopodobieństwo, że maluch przyjdzie na świat idealnie w terminie. Doustne zażywanie oleju po 36 tygodniu ciąży może przyczynić się również do tego, że poród przebiegnie łagodnie, bez komplikacji, a do jego wywołania nie trzeba będzie korzystać ze sztucznej oksytocyny.

Czasami stosuje się również olej z wiesiołka w ciąży dopochwowo, w ten sposób z oleju z wiesiołka można korzystać tylko wtedy, gdy minie już wyznaczony przez lekarza termin porodu. Olej ma znaczący wpływ na pojawienie się regularnych skurczów macicy, co samo w sobie przyspiesza i ułatwia akcję porodową. Produkt zmiękcza również szyjkę macicy, co również ma spore znaczenie, jeśli chodzi o szybki poród bez komplikacji.

Olej z wiesiołka a karmienie piersią

Podczas ciąży można, a nawet warto stosować olej z wiesiołka, ze względu na jego pozytywny wpływ na organizm ciężarnej oraz właściwości przyśpieszające poród. Co z mamami karmiącymi? Czy one również mogą sięgać po olej z wiesiołka, by wesprzeć organizm po porodzie? Nie ma żadnych przeciwwskazań, co do stosowania wiesiołka przez matki karmiące. Nie powinien on w żaden sposób zaszkodzić maluchowi, pomoże za mamie w dojściu do siebie po porodzie.

Spożywanie oleju z wiesiołka po porodzie wspiera regenerację organizmu, ma również pozytywny wpływ na skórę i włosy. Olej zawiera wiele witamin i minerałów, przez co może stać się wartościowym elementem zdrowej diety.