Cynamon służy jako niezwykle aromatyczny dodatek do wszelkiego rodzaju deserów, pieczonych owoców, ciast i sosów. Trudno nie docenić jego rozgrzewających właściwości, zwłaszcza w czasie deszczowej jesieni i śnieżnej zimy, gdy wszyscy narzekamy na brak ciepła i słońca. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach lepiej na dystans obchodzić się z cynamonem. Dlaczego cynamon w ciąży nie jest polecany, a wręcz odradzany? Czy jedzenie cynamonu w ciąży wiąże się z niebezpieczeństwem dla dziecka? Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce!
Cynamon a ciąża – właściwości
Ogromną zaletą cynamonu jest to, iż pobudza przemianę materii. Pomóc może wszystkim, którzy na co dzień zmagają się z problemami trawiennymi. O ile w przypadku ograniczeń polecanych w ciąży, jeśli chodzi o różne składniki spożywcze, wiele zaleceń uznać można za niegroźne mity, o tyle temat cynamon a ciąża traktować należy jak najpoważniej. Okazuje się, że cynamon ma bogate właściwości rozkurczowe, dlatego wszystkie kobiety w ciąży powinny się go wystrzegać. Na skutek przyjęcia zbyt dużej ilości cynamonu w diecie dojść może do przekrwienia naczyń krwionośnych właśnie w okolicach usytuowania płodu. Bądź ostrożna zatem, jeśli uwielbiasz szarlotkę, pieczone owoce, a także lody czy pierniki z dodatkiem przypraw zawierających cynamon.
Czy można jeść cynamon w ciąży?
Cynamon w ciąży należy ograniczyć do minimum, a najlepszym rozwiązaniem będzie całkowite zrezygnowanie z niego. Całe niebezpieczeństwo powoduje kumaryna, charakterystyczny związek oddziałujący negatywnie na płód w łonie matki. Badania naukowe pokazują, że najbardziej niekorzystne w takich wypadkach są zmiany w narządach wzroku u dziecka. Najbardziej aktywne związki kumaryny wydobywają się ze świeżo startego cynamonu z laski, co nie znaczy, że sproszkowana wersja jest wersją znacznie bezpieczniejszą. Najlepiej na cały czas trwania ciąży odstawić cynamon. Podobnie zresztą tak ja i goździki oraz kardamon, tak często wykorzystywane przy pieczeniu pierników oraz ciasteczek korzennych.
Alternatywne przyprawy, które zastąpią Ci cynamon w trakcie ciąży
Na szczęście istnieje wiele przypraw, które stanowić mogą całkiem udaną alternatywę dla cynamonu. Nie trzeba szukać zbyt daleko. Idealnie jako zamiennik cynamonu sprawdzać się będzie wanilia, choć ma inny typ intensywności, jeśli chodzi o zapach. Wanilia wyciśnięta prosto z laski może być dodawana do wszystkich specjałów, na które będziemy miały ochotę w ciąży – lodów, ciastek, szarlotki, pieczonych lub smażonych owoców, budyniów, kremów czy naleśników. Wanilia daje nieco słodszy i łagodniejszy zapach od aromatu cynamonu. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z laski świeżej wanilii, zawsze możemy zastosować cukier waniliowy. Może to nie to samo, ale namiastkę smaku oraz aromatu na pewno uda się przemycić. Jeśli nie mamy alergii na syrop z agawy lub klonowy – możemy postawić także na takie rozwiązanie.
Cynamon a ciąża jesienią
Najtrudniej odmówić sobie dodatku cynamonu jesienią, gdy naprawdę chcemy się rozgrzać i zrelaksować pod ciepłym kocem. Smak grzanego wina bez dodatku cynamonu może się wydawać niepełny. Pieczenie zimowych pierniczków tuż przed świętami dobrze będzie przełożyć na inny termin, może już po porodzie? Na szczęście, w czasie jesieni rozgrzewać się można na wiele innych sposobów. To, że cynamon w ciąży jest niewskazany, otwiera możliwości dla innych substancji. Na wzmocnienie jesiennej odporności i rozgrzanie pomoże nam specjał stworzony z czosnku, cebuli, miodu oraz mleka, choć trzeba pamiętać, że w ciąży również z czosnkiem trzeba obchodzić się ostrożniej. Ma on jednak więcej prozdrowotnych właściwości na czas ciąży od cynamonu.
Bez cynamonu też może być smacznie
Na czas ciąży lepiej będzie odmówić sobie codziennych cynamonków, czyli popularnych ciastek w formie zawijanej, przypominających nieco ślimaka. Wersja z samym cukrem waniliowym lub dodatkiem rozpuszczalnej kawy jest równie smaczna. Jeśli nie lubimy smaku kawy w domowych wypiekach lub specjałach z ulubionej piekarni, możemy dodać do nich niewielką ilość kakao, smak będzie dodatkowo ubogacony. Poza tym, w kakao znajduje się wiele antyoksydantów, działających niezwykle korzystnie także dla kobiet w ciąży. Wbrew pozorom – od cynamonu można odzwyczaić się szybko i nietrudno. Trzeba tylko chcieć i kierować się na pierwszym miejscu bezpiecznym rozwojem dziecka.
Jedzenie cynamonu w ciąży – podsumowanie
Jeśli zjadłam cynamon w ciąży – nie muszę od razu wpadać w panikę. To nie jest żaden narkotyk lub substancja odurzająca. Po prostu stało się. Od drobnej posypki na ciastku do kawy nikt jeszcze nie umarł. Najważniejsze, to określić proporcje, na jakie możemy sobie pozwolić. Niewielka ilość startego cynamonu na ulubionym deserze w restauracji odwiedzanej raz miesiącu raczej nie przyspiesza porodu. Chodzi o to, by nie dodawać tej przyprawy na co dzień do potraw, które stanowią podstawę naszego jadłospisu.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!