Ćwiczenia na piłce w ciąży – dlaczego warto je robić? Zalety i zestaw ćwiczeń

ciezarna cwiczy na pilce

Aktywność fizyczna w ciąży jest niezwykle ważna dla zdrowia matki oraz rozwoju dziecka. Wiele kobiet na czas stanu odmiennego niesłusznie rezygnuje ze sportu, obawiając się, że mogłyby w ten sposób źle wpłynąć na płód. Tymczasem to właśnie odpowiednio dobrane ćwiczenia usprawniają sam proces porodu, nierzadko też go przyspieszając i sprawiając, że nie jest aż tak wielkim wysiłkiem dla organizmu. Jedną z najpopularniejszych form treningów dla ciężarnych, są ćwiczenia w ciąży na piłce. Aktywność ta doskonale wpływa na kręgosłup oraz na miednicę, nie stanowi większego obciążenia dla organizmu, przez co jest odpowiednia nawet dla kobiet w trzecim trymestrze. Przed przystąpieniem do treningu warto jednak poznać wszystkie zalety i wady ćwiczeń na piłce, oraz przede wszystkim dowiedzieć się, czy ta forma aktywności fizycznej jest wskazana dla wszystkich kobiet i w każdym trymestrze ciąży. Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń z piłką w stanie odmiennym?

Ćwiczenia na piłce w ciąży – czy warto je robić?

Ćwiczenia z piłką w ciąży są jak najkorzystniejsze dla przyszłej mamy. Warto je wykonywać przede wszystkim z myślą o przyszłym porodzie, który jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu. Poród może być jednak nieco łatwiejszy, szybszy i mniej problematyczny, jeśli w trakcie ciąży kobieta pozostanie aktywna fizycznie. Odpowiednio dobrane treningi, wpływają na mięśnie dna miednicy, oraz inne obszary ciała, które biorą czynny udział w porodzie. Piłka w ciąży jest popularna głównie ze względu na to, że aktywuje wszystkie partie mięśni, mające znaczenie nie tylko w okresie ciąży, ale też podczas samego porodu. Dzięki tej formie aktywności można zadbać również o wygląd swojego ciała. Co prawda wygląd nigdy nie powinien być dla ciężarnej priorytetem, jednak jeżeli trening nie szkodzi w żaden sposób dziecku, a jednocześnie pomaga zachować jędrną skórę, to warto skorzystać z jego dobroczynnego działania. Jakie jakie jeszcze zalety trenowania na piłce w ciąży można wymienić?

Przeczytaj również  Muzyka w ciąży - jaką puszczać dla dziecka w brzuchu?

kobieta w ciazy cwiczy

Zalety ćwiczeń na piłce dla ciężarnych

Ćwiczenia w ciąży na piłce stały się popularne głównie dzięki szkołom rodzenia. To właśnie tam gadżety te wykorzystywane są do wykonywania efektywnych treningów, których zadaniem jest przygotowanie do porodu. Piłka w ciąży ma bardzo wiele zalet, nie trzeba nawet na niej ćwiczyć, by móc cieszyć się, jej pozytywnym wpływem na cały organizm. Już samo siedzenie na piłce w ciąży, wzmacnia niektóre partie mięśni, rozciąga je i sprawia, że ciało staje się gotowe do tego ogromnego wysiłku, jakim jest poród siłami natury. Oczywiście to nie są jedyne zalety jeśli chodzi o ćwiczenia w ciąży na piłce.

Ta forma treningu, może przynieść również ciężarnym ulgę przy wielu dolegliwościach związanych ze stanem odmiennym. Przyszłe mamy bardzo często narzekają na bóle pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Właściwie dobrane ćwiczenia z piłką w ciąży, lub nawet samo siedzenie na niej, może przynieść ulgę w bólach. Siedzący tryb życia może nasilać dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym, ze względu na bardzo duży nacisk na ten obszar ciała. Można to łatwo zmienić, korzystając z piłki. Aktywne siedzenie, które angażuje wiele partii mięśni, wymusza jednocześnie prawidłową postawę ciała, co skutkuje zmniejszeniem wielu dolegliwości.

Ćwiczenia w ciąży na piłce są cenione, również za ich wpływ na urodę. Przyszłe mamy wprawdzie powinny w pierwszej kolejności myśleć o bezpieczeństwie ciąży i prawidłowym rozwoju dziecka, jednak nie oznacza to, że muszą zaniedbywać swój wygląd. Wykorzystywanie piłki do siedzenia lub ćwiczeń zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów, a wzmacniając mięśnie, pomaga również w pozbyciu się cellulitu. Kobiety, które przez całą ciążę pozostają aktywne, szybciej również wracają do formy po porodzie. Zanim zaczniemy wykonywać treningi z piłką, warto jednak dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tej formy aktywności.

Przeczytaj również  Banany w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można jeść?

ciezarna trenuje na pilce

Ćwiczenia na piłce w ciąży a trymestr

Każdy etap ciąży, wygląda inaczej nie tylko jeśli chodzi o rozwój płodu, ale też pod względem zmian zachodzących w organizmie ciężarnej. Najbardziej uciążliwy dla przyszłych mam jest zazwyczaj trzeci trymestr, kiedy organizm jest już mocno obciążony ze względu na spory brzuch i związany z nim przyrost wagi. Biorąc pod uwagę każdy trymestr i analizując, co w jego w trakcie dzieje się z ciałem kobiety, należy sprawdzić, czy ćwiczenia z piłką w ciąży na danym etapie mogą być wykonywane.

  • W pierwszym trymestrze najlepiej wykonywać ćwiczenia statyczne, które nie są zbyt dużym wysiłkiem dla organizmu. Wskazane jest między innymi siedzenie na piłce w ciąży, które nie wpływa na podwyższenie tętna, nie jest też zbyt męczące dla przyszłej mamy, a jednocześnie wzmacnia i rozciąga mięśnie. Warto jednak pamiętać, że na tym etapie istnieje największe ryzyko utraty ciąży, dlatego jakąkolwiek formę treningu należy uprzednio skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
  • W drugim trymestrze można wprowadzić już nieco bardziej urozmaicone treningi. Nadal jednak należy zachować ostrożność i decyzję o podjęciu jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej zostawić lekarzowi prowadzącemu ciążę.
  • Trzeci trymestr nie daje zbyt dużych możliwości, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Duży brzuch opuchnięte nogi oraz inne związane z tym etapem ciąży zmiany, skutecznie zniechęcają do wysiłku. Piłka ciążowa może w trzecim trymestrze okazać się bardzo przydatna. Ćwiczenia na niej nie są zbyt obciążające i mogą je wykonywać nawet przyszłe mamy przed samym porodem. Mimo że ćwiczenia na piłce w ciąży nie są związane z dużym wysiłkiem, to jednocześnie są bardzo efektywne. Wręcz zalecane jest korzystanie z piłki przed samym rozwiązaniem, by zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu.

Jak wybrać piłkę do ćwiczeń w ciąży?

Piłka w ciąży powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb sylwetki. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę głównie nasz wzrost. Piłka powinna dawać możliwość swobodnego siedzenia tak, by stopy stykały się z podłogą. Bardzo ważna jest również twardość. Podczas siedzenia na piłce ciało nie powinno się w nią zapadać, gdyż zmniejsza to efektywność nie tylko ćwiczeń, ale też aktywnego siedzenia.

Przeczytaj również  Owoce w ciąży - jakie jeść a które są zakazane? 16 owoców dla ciężarnej

ciezarne kobiety trenuja na pilce

Zestawy ćwiczeń do wykonywania na piłce przed porodem.

Wybór ćwiczeń, które może wykonywać ciężarna z udziałem piłki, jest bardzo duży. Szukając propozycji dla siebie, należy szukać treningów skierowanych wyłącznie w stronę przyszłych mam, by zyskać pewność, że będą one bezpieczne. Najpopularniejszą formą aktywności jest skakanie na piłce w ciąży, często wykonuje się je w szkołach rodzenia. Wśród bardziej statycznych i wymagających mniej wysiłku zestawów treningowych wymienia się głównie rozciąganie ciała, szczególnie pleców. Dla własnego bezpieczeństwa rozciąganie na piłce najlepiej wykonywać z asekuracją, by zminimalizować ryzyko upadku. Kobiety, które uskarżają się na opuchnięte kostki, mogą wykorzystać piłkę do tego, by układać na niej nogi w trakcie pozycji półleżącej, co powinno przynieść ulgę.