Początek kwietnia to czas, gdy w sklepach i na straganach zaczyna pojawiać się rabarbar. Po długiej zimie bez świeżych owoców i warzyw kwaskowaty kompot z rabarbaru smakuje wyśmienicie. Kwaśny posmak rabarbaru świetnie komponuje się również ze słodkim ciastem. Kojarzony niemal wyłącznie ze słodkimi kompotami, dżemami i ciastami rabarbar nie jest jednak owocem, lecz warzywem sezonowym z rodziny rdestowatych. Oprócz wyjątkowego smaku warzywo to jest cenione również ze względu na właściwości zdrowotne. Niestety, mimo że rabarbar jest cennym źródłem witamin i minerałów, to jednak nie każdy może go jeść. Czy zakaz obejmuje też przyszłe mamy i czy rabarbar w ciąży może szkodzić?
Rabarbar w ciąży – czy można go bezpiecznie jeść?
Niewłaściwa dieta podczas ciąży może negatywnie odbić się na zdrowiu nie tylko matki, ale też dziecka. Bardzo ważne jest, by w stanie odmiennym jadać urozmaicone posiłki, składające się w większości z owoców i warzyw. O dostarczenie sobie witamin warto zadbać szczególnie wczesną wiosną, ponieważ organizm jest wtedy osłabiony monotonną, zimową dietą. Jednym z pierwszych sezonowych warzyw, jest rabarbar. Łodygi, z których można zrobić kompot, dżem lub ciasto cieszą się dużą popularnością, jednak wokół rabarbaru narosło wiele mitów. Często można usłyszeć, że warzywo uszkadza nerki lub, co gorsza jest trujące. Czy w takim wypadku rabarbar w ciąży nie powinien być zakazany?
Pogłoski o szkodliwości rabarbaru nie są prawdziwe. Co prawda w pewnych sytuacjach warzywo to rzeczywiście może zaszkodzić, jednak zdrowe osoby mogą bez przeszkód po nie sięgać. Również kobiety w ciąży mogą delektować się rabarbarem, jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań, a samopoczucie po jego spożyciu się nie pogarsza. Pamiętać trzeba jednak o tym, jakie części tego warzywa są jadalne. Rabarbar w ciąży można jeść, jednak do spożycia przeznaczone są wyłącznie łodygi. Liści rabarbaru nikt nie powinien jeść, pod żadną postacią. Po rabarbar nie należy sięgać również poza sezonem. Warzywo można spożywać maksymalnie do końca czerwca. Później rabarbar nie tylko traci większość swoich właściwości zdrowotnych, ale też może stać się szkodliwy.
Rabarbar spożywany we właściwy sposób oraz w czasie, kiedy trwa na niego sezon, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Warzywo jest bardzo bogate w składniki odżywcze, dlatego warto w pełni wykorzystać krótki sezon na rabarbar. Dlaczego warto go spożywać również podczas ciąży?
Właściwości zdrowotne rabarbaru dla ciężarnych
Sezon na rabarbar jest krótki, więc warto maksymalnie go wykorzystać. Spożywanie łodyg tego warzywa, pod różnymi postaciami dostarczy organizmowi wielu witamin i minerałów. Dostarczanie sobie składników odżywczych jest szczególnie ważne dla ciężarnych, które przez swoją dietę dbają nie tylko o siebie, ale też o rozwijającego się malucha. Dlaczego warto sięgać po rabarbar w ciąży?
Rabarbar to bogate źródło witamin A, C oraz E. Warzywo tym samym wzmacnia odporność organizmu i pomaga bronić się przed chorobami. Rabarbar zawiera również błonnik usprawniający trawienie, ponadto warzywo jest niskokaloryczne, więc nie sprzyja nadmiernemu tyciu. Dzięki sporej ilości antyoksydantów warzywo zapobiega przedwczesnemu starzeniu oraz chroni przed wieloma chorobami. Warzywo dostarcza organizmowi również wapnia, który dba o kości oraz zęby, a także potasu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Rabarbar w ciąży to wiele korzyści zdrowotnych, co jednak z przetworami, czy również służą naszemu ciału?
Przetwory z rabarbaru – czy są bezpieczne dla ciąży?
Rabarbar w ciąży nie jest szkodliwy dla matki i dziecka. Całkowicie bezpieczne są również przetwory. Kompot z rabarbaru w ciąży znakomicie gasi pragnienie oraz nawadnia. Uważać na przetwory rabarbarowe powinny jednak ciężarne, które zbyt szybko nabierają kilogramów w stanie odmiennym. Sam rabarbar dostarcza organizmowi niewielką ilość kalorii, jednak warzywo rzadko jadamy solo. Zazwyczaj dodaje się je do ciast, wyrabia dżemy lub gotuje kompoty, tutaj kaloryczność zależy również od dodatków, a przede wszystkim od ilości użytego cukru.
Czy rabarbar może dać jakieś skutki uboczne dla ciężarnych?
Jeżeli przyszła mama nie jest uczulona na rabarbar i nie ma problemów z nerkami, to rabarbar nie powinien nieść ze sobą żadnych skutków ubocznych. Oczywiście o ile po warzywo sięgamy wyłącznie w sezonie oraz spożywamy same łodygi.
Przeciwwskazania do jedzenia rabarbaru w ciąży
Z rabarbaru powinny zrezygnować ciężarne, które w stanie odmiennym uskarżają się na częste biegunki. Warzywo może działać lekko przeczyszczająco i pogłębiać problem. Również przy kamicy nerkowej należy odstawić rabarbar.
Rabarbar a karmienie piersią – czy jest dozwolony?
Nie ma żadnych przeciwwskazań co do spożywania rabarbaru podczas karmienia piersią. Warzywo nie wpływa negatywnie na jakość pokarmu, nie powinno też wywoływać u malucha problemów z brzuszkiem. Jeśli nie widzimy u dziecka gorszego samopoczucia po spożyciu rabarbaru i karmieniu piersią, to nie ma powodu, by go odstawiać.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!