W momencie zajścia w ciążę pojawia się wiele zasad, do których należy się stosować. Wszystkie mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno kobiecie, jak i maluszkowi. Wiele przyszłych mam szczególnie boi się podróżowania samochodem w tym szczególnym czasie. Obawy i wątpliwości są najczęściej związane z pasami. W naszym prawie istnieje przepis, który zwalnia ciężarne z tego obowiązku. Czy takie rozwiązanie jest jednak rozsądne? Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o zapinanie pasów w ciąży? Czy podróżowanie bez pasów zapewnia bezpieczeństwo maluszkowi, czy wręcz przeciwnie?
Jazda bez pasów to zagrożenie dla Ciebie i Twojego dziecka
Przepis zezwalający na nie zapinanie pasów przez ciężarne jest zdecydowanie przestarzały. Dziś wiadomo już, że brak pasów stanowi śmiertelne zagrożenie zarówno dla mamy, jak i dziecka. Wypadając przez przednią szybę w trakcie wypadku, kobiety są narażone na wiele niebezpiecznych uszkodzeń ciała. Istnieją bezpieczne metody korzystania z pasów, które w trakcie niegroźnej stłuczki nie spowodują ucisku na brzuch, zagrażającego maluszkowi. Do takich rozwiązań należą adaptery. Elementy te występują w różnych formach, jednak zazwyczaj spotkać można klamrę lub matę. Jedno i drugie ma za zadanie utrzymywać dolną część pasa na biodrach z dala od tej części brzucha, w której znajduje się płód. Pasy zapięte z pomocą adaptera chronią życie mamy i dziecka.
Dlaczego pasy bezpieczeństwa w ciąży są takie ważne, a przepis zezwalający na rezygnowanie z nich coraz częściej uważany jest za szkodliwy? Konsekwencje wypadku samochodowego przy niezapiętych pasach mogą być naprawdę tragiczne. Przyszłe mamy mają prawo wynosić dobro malucha nad swoje, jednak podczas groźnego wypadku najprawdopodobniej ucierpi i kobieta i znajdujący się w jej macicy maluszek. Właśnie dlatego też lepiej zdecydować się na rozwiązanie, które jest w stanie ochronić życie i zdrowie obojga, czyli prawidłowo zapięte pasy. Jazda bez pasów w ciąży jest niebezpieczna i nie ma większego sensu.
Jazda bez pasów w ciąży – czy można ich nie zapinać? Przepisy i zaświadczenia
Zapinanie pasów w ciąży nie jest narzucone przepisami. Ciężarna w przypadku kontroli nie powinna otrzymać mandatu za ich brak, ze względu na to, że taki zapis istnieje w kodeksie drogowym. W wielu krajach europejskich na przyszłe mamy zaczyna być już nakładany obowiązek, jeśli chodzi o pasy bezpieczeństwa w ciąży, jednak w Polsce przepis zwalniający z ich zapinania nadal obowiązuje. Warto jednak wiedzieć, że zapis dotyczy pań w widocznej ciąży, więc policjant w trakcie kontroli ma prawo zażądać zaświadczenia, jeśli uzna, że kobieta podaje nieprawdziwe informacje.
Zapisy dotyczące zapinania pasów w stanie odmiennym uważane są już nie tylko za przestarzałe, ale wręcz szkodliwe. Kobiety stosując się do nich, stwarzają tylko niepotrzebne zagrożenie dla siebie i malucha. Pasy bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży nie są żadnym niebezpieczeństwem, jeśli są zapinanie w odpowiedni sposób z wykorzystaniem odpowiednich elementów chroniących brzuch.
Jak zapinać pasy w ciąży? Praktyczny poradnik
Pasy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo ciężarnej kobiecie oraz jej dziecku tylko wtedy, kiedy są prawidłowo założone. Niewłaściwe korzystanie z pasów jest równoważne z ich brakiem. Niestety, wciąż niewiele kobiet wie, jak zapinać pasy w ciąży, przez co narażają siebie i maluszka na uszczerbek na zdrowiu. Co warto wiedzieć o bezpiecznym podróżowaniu samochodem w ciąży?
Pasy bezpieczeństwa powinny być regularnie sprawdzane, czy wszystko działa w nich, jak należy, czy żaden z mechanizmów się nie zacina, miejscami nie ma zbędnego luzu oraz czy któraś z części nie uległa uszkodzeniu. Przystępując do zapinania pasów, sprawdzić należy z kolei, czy nie są one skręcone. Prawidłowo zapięty pas powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości. Bardzo istotne jest również, by wsiadać do samochodu bez zbędnych warstw odzieży na sobie. Szczególnie chodzi tu o zimowe okrycia wierzchnie lub odzież ze śliskich materiałów. Podczas groźnego wypadku ciało może zwyczajnie wyślizgnąć się z pasów. Podobna zasada obowiązuje przy fotelikach dla dzieci, gdzie również niewskazane jest ubieranie malucha w zbyt grube warstwy odzieży. Co jeszcze warto wiedzieć na temat zapinania pasów przez ciężarne?
Pasy przeprowadzone przez środek brzucha w trakcie wypadku lub nawet stłuczki mogą wytworzyć tak duży nacisk, że uszkodzą nie tylko znajdujący się w macicy płód, ale też wnętrzności kobiety. Ten sposób zapięcia jest więc niewskazany, szczególnie przy zaawansowanej ciąży, kiedy brzuch ma już spore rozmiary. Dolna część pasa powinna zatrzymywać się na biodrach kobiety, poniżej brzucha.
Prawidłowe zapięcie pasów to główna zasada bezpiecznego korzystania z samochodu w trakcie ciąży. Przyszłe mamy mogą do samego porodu cieszyć się jazdą, nie tylko jako pasażerki, ale też w charakterze kierowcy. Przy kierowaniu pojazdem właściwie zapięte pasy są ważne również z innego powodu. Ciężarna za kierownicą bez pasów naraża swojego maluszka nawet przy niegroźnie wyglądającej stłuczce. Wprawdzie przy lekkiej kolizji istnieje małe prawdopodobieństwo wypadnięcia przez przednią szybę pojazdu. Może jednak dojść do tego, że kierownica wbije się w brzuch, co w konsekwencji prowadzi nawet do utraty ciąży. Dla ciężarnej prowadzącej pojazd zagrożeniem w trakcie wypadku może być też otwierająca się z dużą siłą poduszka powietrzna, dlatego warto pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej odległości siedzenia od deski rozdzielczej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat prawidłowego zapinania pasów oraz bezpiecznej jazdy samochodem w ciąży?
Czy warto kupić adapter do pasów w ciąży?
Adapter do pasów nie tylko warto, ale wręcz należy kupić, jeśli zależy nam na bezpiecznym podróżowaniu samochodem w ciąży. Dzięki adapterowi w trakcie wypadku dolna część pasa nie spowoduje nacisku na brzuch, ponieważ zatrzyma się na biodrach. Pasy nadal jednak będą spełniać swoją funkcję, utrzymując sylwetkę kobiety na miejscu.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!