Cola w ciąży – czy można ją pić? Sprawdzamy zwykłą, zero i light

coca cola na plazy

Jaki wpływ ma coca cola w ciąży na zdrowie mamy i dziecka? Czy ciężarne kobiety mogą pić ten napój? Coca cola to prawdopodobnie najpopularniejszy z wszystkich gazowanych napojów. Popija się ją chętnie ze względu na przyjemny smak i miłe orzeźwienie. Wiadomo jednak, że z coca colą nie należy przesadzać. Napój ma w sobie sporo cukru i dostarcza dużą dawkę kalorii. Z tego względu lepiej unikać coli i pić ją okazjonalnie lub też wybrać mniejsze zło, czyli tak zwaną colę zero. Wielbicielki coca coli planujące macierzyństwo, często zastanawiają się, jak wygląda sprawa, jeśli chodzi o kobiety ciężarne. Czy picie coca coli w ciąży jest dozwolone i bezpieczne dla mamy i dziecka?

Coca cola na mdłości i zgagę w ciąży – czy można?

Uciążliwe mdłości i nieprzyjemne pieczenie w przełyku to jedne z najczęstszych dolegliwości przyszłych mam. Kobiety próbują różnych sposobów na to, by doznać, chociażby chwilowej ulgi. Jednym z tych sposobów jest coca cola w ciąży na mdłości i zgagę. Czy ten sposób jest skuteczny i bezpieczny?

Z całą pewnością istnieją skuteczniejsze i zdrowsze sposoby na zgagę oraz mdłości niż cola. Napój ten ze względu na swoje orzeźwiające właściwości może pomagać w uporaniu się z mdłościami, jednak z całą pewnością nie łagodzi zgagi. Picie coli może wręcz zaostrzyć problem, podrażniając przełyk. W rozprawieniu się ze zgagą są w stanie pomóc jedynie produkty neutralizujące kwasy żołądkowe. Kobiety, które w ciąży narzekają na zgagę, powinny odstawić colę i wszelkie inne słodzone, gazowane napoje.

Coca cola w ciąży bywa też wykorzystywana do łagodzenia mdłości. Tutaj napój może być już skuteczniejszy. Gaz zawarty w coli orzeźwia i przynosi ulgę, jednak taki sam efekt można uzyskać, pijąc czystą, gazowaną wodę. Mdłości pomaga złagodzić również imbir oraz świeżo wyciskane soki z cytrusów. Lepiej stawiać na zdrowe i naturalne sposoby, jeśli chodzi o radzenie sobie z ciążowymi dolegliwościami. Coca cola do takich zdecydowanie nie należy.

Przeczytaj również  Spaghetti carbonara w ciąży - czy można je jeść w ciąży?

Kofeina i dwutlenek węgla w coli a ciąża

Coca cola w ciąży z całą pewnością nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz może bardzo zaszkodzić przyszłej mamie. Jaki wpływ ma na dziecko? Nie jest tajemnicą, że wszystko, co zjada i wypija ciężarna, przenika do krwiobiegu płodu. Coca cola to nie tylko cukier lub sztuczne słodziki, ale też spora ilość kofeiny, która może spowolnić rozwój malucha i wpłynąć na jego wagę po narodzinach. Dwutlenek węgla sam w sobie nie szkodzi dziecku, jednak powinny się go wystrzegać ciężarne, które uskarżają się na zgagę w ciąży. Gazowane, słodkie napoje zazwyczaj pogłębiają problem.

Coca cola – czy może szkodzić ciąży?

Wiadomo już, że coli w ciąży nie powinny spożywać kobiety, które borykają się ze zgagą oraz że napoju należy unikać ze względu na zawartość kofeiny. Czy cola może jeszcze w jakiś sposób szkodzić ciąży? Według niektórych badań zawarta w napoju kofeina blokuje wchłanianie się wielu składników odżywczych, bardzo istotnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu matki i rozwoju płodu.

Coca cola to również ogromna ilość cukru i kalorii. Ciężarne kobiety powinny skupiać się na dostarczaniu sobie witamin i minerałów oraz zaspokajaniu zapotrzebowania kalorycznego zdrowymi i pełnowartościowymi posiłkami. Cukier w nadmiarze przynosi same szkody, negatywnie wpływa na uzębienie oraz sprzyja otyłości. Ciąża i tak oznacza przybranie na wadze, lepiej więc unikać kalorycznych napojów, które mogłyby spowodować spore przytycie, wiążące się z trudniejszym powrotem do formy po porodzie. Coca cola w czasie ciąży nie jest całkowicie zakazana, warto ją jednak ograniczyć, a miarę możliwości całkowicie z niej zrezygnować.

kobieta pije cole w ciazy

A co z colą zero i light?

Na sklepowych półkach oprócz tradycyjnych napojów gazowanych, znaleźć można także ich odchudzone wersje, czyli napoje light. Cola również ma tego typu odpowiedniki. Czy w takim razie coca cola light w ciąży może być pita bez ograniczeń? Pojawia się coraz więcej krytycznych głosów wobec napojów typu light. W większości są one słodzone aspartamem, który spożywany w dużych ilościach zwiększa ryzyko zachorowania między innymi na nowotwory. Cola, nawet odchudzona zawiera też kwas fosforowy. W nadmiarze może on prowadzić do zwapnienia kości.

Przeczytaj również  Woda gazowana w ciąży - czy można ją pić? Odpowiadamy!

Czy w ciąży można pić coca cole, czy lepiej całkowicie z niej zrezygnować? Najlepiej byłoby zrezygnować, jednak ciąża to czas szczególny, w którym ciężko jest opanować pojawiające się zachcianki. Jeśli chęć na napój nie mija, a przyszła mama gorzej się przez to czuje, można napić się odrobinę coli. Warto jednak wybrać jej mniej szkodliwy zamiennik. Coca cola zero w ciąży to lepsze rozwiązanie niż tradycyjna cola.

Czasami lepiej postawić na zasadę mniejszego zła. W pełni zdrowe odżywianie w dzisiejszym świecie zdaje się wręcz niemożliwe. Właśnie dlatego warto odżywiać się metodą 80/20, czyli 80% diety to zdrowe i pełnowartościowe produkty, a 20% to drobne „grzeszki”. W ciąży ta metoda również się sprawdza. Szklanka coli, kilka chipsów, czy odrobina ulubionych lodów ze sprawdzonego źródła spożywane od czasu do czasu, nie tylko nie zaszkodzą, ale też poprawią humor przyszłej mamie.