Czego nie można jeść w ciąży? Największa lista zakazanych produktów

czego nie jesc w ciazy

Ciąża to nie tylko wielka radość, ale też odpowiedzialność. Od momentu zobaczenia dwóch kresek na teście ciążowym należy rozpocząć wielkie zmiany w życiu. Konieczne jest całkowite odstawienie alkoholu i rzucenie palenia oraz ograniczenie kofeiny. Zrezygnować trzeba również z treningów siłowych oraz sauny i wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić maluszkowi. Zmian należy dokonać również w obrębie diety. Niektóre produkty nie są dobre dla matki i rozwijającego się w jej macicy płodu. Czego nie można jeść w ciąży, a co należy mocno ograniczyć?

Dieta w ciąży – dlaczego trzeba uważać na to co się je?

Menu ciężarnej ma bardzo duży wpływ na rozwój malucha. Przyszła mama powinna utrzymywać swój organizm w jak najlepszej formie, by był on w stanie utrzymać ciążę. Ponadto wszystko, co zjada kobieta w ciąży, przenika również do organizmu płodu. Właśnie dlatego zaleca się ograniczenie między innymi kofeiny, do bezpiecznej dawki, wykluczone są niektóre zioła oraz pewne rodzaje produktów spożywczych. Zdrowa dieta matki zwiększa szanse na to, że dziecko będzie rozwijało się prawidłowo, a w przyszłości będzie mniej narażone na choroby.

Najlepiej, by posiłki w menu ciężarnej były kolorowe, smaczne i pełne witamin. Zazwyczaj im więcej kolorów na talerzu, tym bardziej odżywczy jest posiłek. Warto pilnować, by do każdego dania, które jemy dodawać porcję warzyw lub owoców. Przyszła mama musi też uważać na pewne potrawy i wiedzieć czego nie jeść w ciąży. Jakie produkty są bezwzględnie zakazane, a jakie trzeba ograniczyć?

kobieta w ciazy nie chce jesc czekolady

Jakich produktów unikać w ciąży?

Lista produktów, których należy unikać w ciąży, jest dosyć długa. Oczywiście żywność ta nie jest całkowicie zabroniona. Sporadyczne jadanie produktów z listy nie szkodzi dziecku, jednak regularne spożywanie w dużych ilościach może wyrządzić wiele szkód. Czego nie jeść w ciąży, by nie narażać siebie i malucha na nieprzyjemne konsekwencje?

  • Burgery, zapiekanki, kebaby oraz inne fast foody – tego typu żywność jest bardzo kaloryczna, podnosi poziom złego cholesterolu, niekorzystnie wpływa na serce oraz ciśnienie krwi. Częste jadanie fast food powoduje też nadmierne tycie, sprzyja pojawieniu się cellulitu oraz sprawia, że cera wygląda gorzej. Jeśli kobieta ciężarna ma ochotę na burgera lub pizzę, może przygotować zdrową wersję w domu.
  • Lody – większość z dostępnych w sklepach lodów to produkty niskiej jakości, złożone głównie ze sztucznych dodatków i cukru. Lody w dodatku nie są zbyt sycące, więc łatwo przesadzić z ich ilością. Lepszym wyjściem będą mrożone jogurty z owocami lub lody domowe.
  • Chipsy – jedna z najbardziej niezdrowych przekąsek. Chipsy nie dostarczają organizmowi niemal żadnych wartości odżywczych, są źródłem pustych kalorii i niekorzystnych dla zdrowia substancji. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na garść chipsów, jednak nie należy ich jeść codziennie, ani w dużych ilościach.
  • Białe pieczywo – kolejny mało odżywczy produkty, źródło pustych kalorii. Zamiast białego chleba lub bułek, lepiej wybierać pieczywo żytnie.
  • Słodycze – w ciąży ciężko oprzeć się łakociom i słodkim deserom. Dla dobra swojego i dziecka lepiej jednak sięgać po produkty domowej roboty, z mniejszą ilością cukru. Sklepowe słodycze oprócz cukru zawierają też utwardzane tłuszcze oraz inne szkodliwe substancje.
  • Słodkie, gazowane napoje – kryją w sobie duże ilości cukru i sztucznych barwników, ponadto sprzyjają one tyciu.
  • Pączki i drożdżówki – dają one poczucie sytości, ale niestety nic poza tym. Kobieta ciężarna potrzebuje zaś witamin, minerałów i pierwiastków, by płód mógł rozwijać się prawidłowo.
  • Zupki chińskie, sosy w proszku, dania instant – według wielu badań produkty te sprzyjają rozwojowi wielu chorób, mogą nawet być przyczyną nowotworów.
  • Parówki, kiepskiej jakości wędliny – większość z tych dostępnych w sklepie zawiera niebezpieczne dla zdrowia azotany i azotyny. Ponadto wędliny są zazwyczaj wypełnione solą, której ciężarna powinna unikać, szczególnie wtedy, gdy ma problem z obrzękami.
  • Margaryna – zawiera duże ilości niebezpiecznych tłuszczów trans i substancji konserwujących, zamiast niej lepiej wybierać masło.
  • Kawa – nie jest zabroniona w ciąży, jednak spożycie kofeiny przez przyszłe mamy nie powinno przekraczać pewnych ustalonych norm, ze względu na bezpieczeństwo płodu. Z tego powodu lepiej kawę ograniczyć lub wybierać bezkofeinowe alternatywy.
  • Napoje energetyczne – popularne energetyki mają w składzie pobudzające substancje, które mogą powodować problemy z zaśnięciem, spadek jakości snu, ogólne pobudzenie i niepokój. W skrajnych przypadkach nadużywanie napojów energetycznych może prowadzić do poronienia.
Przeczytaj również  Mięta w ciąży - czy można ją pić? Właściwości herbaty miętowej dla ciężarnej

Żaden z produktów z listy nie jest całkowicie zakazany, jednak ze względów bezpieczeństwa należy je ograniczyć. Niektóre potrawy przyszła mama musi jednak całkowicie wyrzucić ze swojego menu. Czego nie jeść w ciąży wcale, nawet w małych ilościach?

kobieta w ciazy nie je lodow

Jakie produkty CAŁKOWICIE wyeliminować z diety w trakcie ciąży?

Niektóre produkty żywnościowe, powszechnie uważane za zdrowe, nie powinny być obecne w menu przyszłej mamy. Mowa tu głównie o żywności, której spożycie może zwiększać ryzyko poronienia lub powodować wady u płodu. Czego nie jeść w ciąży nawet w małych ilościach?

  • Sushi – surowa ryba podczas ciąży jest całkowicie zakazana, mogą w niej bytować bakterie odpowiedzialne za groźne dla płodu choroby.
  • Tatar – surowe mięso również jest niebezpieczne dla ciąży. Nie tylko z powodu ryzyka zarażenia listeriozą, ale też z powodu zatruć, jakie może wywołać.
  • Niepasteryzowane mleko, i produkty mleczne powstałe na jego bazie, takie jak sery pleśniowe – tutaj również istnieje ryzyko zarażenia listeriozą, która jest bardzo niebezpieczna dla płodu.
  • Niemyte owoce i warzywa – mogą spowodować groźne w skutkach zatrucie.

Co jeszcze może zagrażać ciąży i czego powinny unikać przyszłe mamy?

Czego jeszcze nie można stosować w ciąży?

W ciąży należy zrezygnować również z innych produktów, które mogłyby zaszkodzić dziecku lub przyczynić się do poronienia. Przyszła mama musi natychmiast odstawić papierosy i alkohol. Ponadto powinna unikać oleju rycynowego, nawet jeśli dokuczają jej zaparcia. Niewskazana jest również szałwia, chociaż należy ona do ziół o właściwościach leczniczych, to w ciąży należy z niej zrezygnować.