Oregano w ciąży – czy można je bezpiecznie jeść?

kobieta w ciazy pracuje na kanapie

Oregano to nie tylko aromatyczna przyprawa kojarząca się z kuchnią śródziemnomorską, ale też zioło, które umiejętnie stosowane może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Przyprawę dodać można do dowolnego włoskiego dania, jednak najbardziej kojarzy się ona z pizzą, pomidorowymi sosami do makaronów i sałatkami. Oregano dodaje charakteru każdej potrawie, jednak ceni się je nie tylko za zastosowanie w kuchni. Zioło w formie suszu lub olejku ma pozytywny wpływ na organizm. Przyprawa od wielu lat wykorzystywana jest do łagodzenia problemów z układem trawiennym. Kobiety ciężarne jak wiadomo, muszą jednak zachowywać ostrożność w kwestii zażywania jakichkolwiek ziół. Czy w takim razie oregano w ciąży powinno być dodawane do potraw, czy też lepiej zrezygnować z tej przyprawy? Jakie korzyści zdrowotne może nieść ze sobą regularne spożywanie potraw z tym ziołem i czy olejek z oregano w ciąży jest bezpieczny?

Właściwości oregano – jakie są?

Zioła i naturalne metody leczenia nigdy nie powinny być zamiennikiem medycyny konwencjonalnej. Umiejętne korzystanie z darów natury może być jednak doskonałym wsparciem dla tradycyjnych form terapii przy różnego rodzaju schorzeniach. Zioła mogą być też spokojnie zażywane w formie profilaktyki przeciwko chorobom, oczywiście razem z aktywnością fizyczną, zbilansowaną dietą i prawidłowym snem. Oregano jest jednym z najpopularniejszych ziół szeroko stosowanych w ziołolecznictwie. Przyprawa ta kojarzona jest głównie z kuchnią, jednak w medycynie naturalnej w niczym nie ustępuje roślinom, takim jak mięta, czy szałwia pod względem właściwości zdrowotnych.

Oregano słynie ze swojego pozytywnego wpływu na układ trawienny. Zioło pomaga w zwalczaniu biegunek, wzdęć oraz innych dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą jelit, oraz żołądka. Przyprawa mobilizuje żołądek do zwiększonej aktywności w obrębie wytwarzania soków trawiennych, dodatkowo łagodzi śluzówkę żołądka i neutralizuje pieczenie w przełyku, będące wynikiem refluksu. Oregano znajduje zastosowanie również przy niedoczynności wątroby, gdyż dzięki zawartości wielu witamin, minerałów i związków organicznych wspiera pracę tego narządu. Oregano można stosować również zewnętrznie do zwalczania chorób skórnych. Zioło jest w stanie wyeliminować świąd oraz przyśpieszać gojenie się ran. Ze względu na właściwości łagodzące stany zapalne oraz przyśpieszające gojenie, z powodzeniem można wykorzystywać oregano przy trądziku.

Przeczytaj również  Adapter do pasów dla ciężarnych - jaki wybrać? [TOP 14] Ranking 2023

oregano

Zioło warto stosować profilaktycznie, gdyż wykazuje ono właściwości przeciwnowotworowe, a stosowane regularnie pomaga w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Wysoka zawartość związków fenolowych działających przeciwutleniająco sprawia, że oregano pomaga w przedłużeniu młodości, dzięki neutralizacji wolnych rodników. Oregano ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, może działać jako lekki środek przeciwbólowy oraz wspomagać leczenie przeziębienia, poprzez łagodzenie uporczywego kaszlu. Mnogość zastosowań, wysoka zawartość składników odżywczych oraz pozytywny wpływ na różne obszary zdrowia pozwala sądzić, że oregano w ciąży pomoże w złagodzeniu wielu dolegliwości. Czy zioło to jest jednak bezpieczne dla ciężarnych?

Oregano w ciąży – czy jest bezpieczne?

Mimo wszystkich swoich właściwości zdrowotnych oregano w ciąży powinno być spożywane w rozsądnych ilościach. Niestety nie pozostaje ono bez wpływu na wchłanianie żelaza, które jest niezbędne dla zdrowia matki i rozwijającego się dziecka. Nadmierne ilości oregano w ciąży, w codziennej diecie mogą zmniejszać wchłanianie żelaza, dlatego warto ograniczyć się do sporadycznego spożywania.

ciezarna blondynka pozuje do zdjecia

A czy można stosować olejek z oregano w ciąży?

Oregano w ciąży może być stosowane jedynie w ograniczonych ilościach, a co z olejkiem z oregano, czy przyszłe mamy mogą korzystać z jego dobroczynnych właściwości? Olejek z oregano nie jest zabroniony w stanie odmiennym, jednak kobiety ciężarne powinny stosować go pod kontrolą lekarza, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z nim.