Czereśnie w ciąży – czy można jeść? Zdrowe czy nie?

kobieta w ciazy je czeresnie

Lato to czas obfitości, właśnie wtedy mamy pod dostatkiem sezonowych owoców. W szczycie sezonu są one nie tylko tanie, ale też smaczne. Na pierwszy plan latem wysuwają się czereśnie. To głównie na te owoce czeka się z utęsknieniem przez cały rok.  Czy kobiety ciężarne mogą się jednak nimi delektować bez żadnych ograniczeń? Czy jedzenie czereśni w ciąży na pewno jest bezpieczne dla maluszka?

Czereśnie dla ciężarnych – jaki mają wpływ?

Czereśnie są zdecydowanie uzależniające! Nie da się zjeść jednego owocu i powstrzymać przed sięgnięciem po następne. Owoce jak wiadomo są jednak pełne nie tylko smaku, ale też witamin. Czy warto się więc hamować przy jedzeniu czereśni, czy też zajadać do woli? W ciąży mogą pojawiać się wątpliwości dotyczące niemal wszystkiego, nawet tego, czy w ciąży można jeść czereśnie. Obawy przyszłej mamy, są całkowicie normalne, wszak od tego, co wkłada do ust, zależy zdrowie malucha. Jaki wpływ mają czereśnie w ciąży na ciężarną i dziecko?

Czereśnie są nie tylko smaczne, ale też przede wszystkim zdrowe. Zawierają one bardzo dużo antyoksydantów, w tym antocyjanów i związków fenolowych, dzięki czemu są one w stanie spowolnić starzenie organizmu i pozytywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie, ale też na urodę. Antyoksydanty to jednak nie wszystko! Czereśnie to prawdziwa skarbnica wartościowych dla zdrowia substancji. Dostarczają one sporych ilości potasu, pierwiastka, który między innymi zmniejsza ilości wapnia wydalanego wraz z moczem. Jakie jeszcze korzyści przynoszą czereśnie?

Czereśnie w ciąży mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie matki, oprócz antyoksydantów i potasu zawierają też witaminę C, odpowiedzialną między innymi za odporność organizmu. Te smaczne, sezonowe owoce to również źródło witamin z grupy B oraz tak ważnych dla zdrowia pierwiastków, jak wapń, magnez oraz szczególnie ważne dla kobiet w ciąży żelazo. Nie ulega wątpliwości, że czereśnie dla kobiet w ciąży to same korzyści, jaki jednak mają wpływ na malucha?

Przeczytaj również  Alkohol w ciąży - czy można go pić? Skutki picia alkoholu w ciąży

Czy w ciąży można jeść czereśnie?

Przyszła mama powinna dobrze zastanowić się, zanim cokolwiek zje. To, co jest bezpieczne i korzystne dla niej, dla rozwijającego się w jej macicy płodu może być bardzo groźne. Jak jest czereśniami? O ile w normalnym stanie można je jeść na kilogramy, to ciąża wymaga, aby się zastanowić nad ich spożywaniem. Czy w ciąży można jeść czereśnie bez ograniczeń, czy też owoce te mogą w jakiś sposób zaszkodzić maluchowi? Podobnie, jak w przypadku wielu innych produktów, tak i przy czereśniach są pewne warunki!

kobieta w ciazy trzyma miske czeresni

Jedz czereśnie w ciąży, ale tylko ze sprawdzonego źródła!

Dlaczego to takie ważne? Tak, jak i wszystkie inne owoce, czereśnie mogą być mocno skażone środkami ochrony roślin. Najbardziej sprawdzone źródło to własny ogród lub sad. Nie każdy ma jednak dostęp w sezonie do drzewa ze świeżymi owocami. Wówczas warto poszukać lokalnych, zaufanych rolników, którzy posiadają zaledwie kilka drzewek na własny użytek oraz na drobną sprzedaż. Właściciele wielkich sadów, sprzedający owoce na wielkich targach i giełdach najprawdopodobniej obficie je pryskają, nawet gdy nie ma takiej potrzeby, by zminimalizować ryzyko strat. Co, jeśli nie mamy dostępu do czereśni ze sprawdzonego źródła? Wówczas należy je przed spożyciem bardzo dokładnie umyć.

Jak wygląda sprawa, jeśli chodzi o robaczywe czereśnie w ciąży? Czy takie owoce są szkodliwe dla mamy lub dziecka? Niemal każdemu zdarzyło się przynajmniej raz w życiu zjeść robaczywy owoc. Z pewnością w żaden sposób nie jest to szkodliwe. Na większości czereśni widać poza tym dziurkę lub plamy świadczące o tym, że owoc może być robaczywy lub w jakiś sposób zepsuty, wówczas nie należy po niego sięgać, chociażby dla własnego komfortu.

Ile czereśni może zjeść kobieta w ciąży?

Czereśnie w ciąży są nie tylko bezpieczne, ale wręcz zalecane przez lekarzy i dietetyków. Najzdrowsze są dla nas właśnie owoce sezonowe, ponieważ nasze organizmy są do nich ewolucyjnie przystosowane. Wyższość rodzimych owoców nad sprowadzanymi z odległych krajów cytrusami jest oczywista. Tak jak w przypadku niemal każdej żywności, tak i przy zajadaniu się czereśniami w ciąży warto zachować umiar, z dwóch prostych powodów.

Przeczytaj również  Oliwki w ciąży - czy można je jeść? Sprawdzamy czarne, zielone i oliwę

Po pierwsze zjedzenie zbyt dużej ilości owoców naraz może wywołać dokuczliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci biegunki lub wzdęć. Drugi powód jest jeszcze bardziej oczywisty. W diecie ciężarnej podstawą jest odżywczość zjadanych produktów i dostarczanie sobie jak największej ilości witamin i minerałów. Przyszła mama powinna zjadać około 300 gramów owoców dziennie, a wiadomo, że czereśnie nie pokryją w całości zapotrzebowania na wszystkie witaminy i minerały. Właśnie dlatego warto sięgać również po inne owoce, zwłaszcza że w sezonie letnim nie można narzekać na ich brak.

kobieta w ciazy w sukience w czeresnie

Czereśnie a karmienie piersią

Jak wygląda sytuacja podczas karmienia? Czy wtedy również można sobie pozwolić na solidną porcję czereśni? Żadne badania nie wykazały, jak dotąd, by czereśnie, w jakikolwiek sposób szkodziły maluchowi. Warto jednak uważnie obserwować noworodka, w przypadku wystąpienia kolek lub innych niepokojących dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem.