Adapter do pasów dla ciężarnych – jaki wybrać? [TOP 14] Ranking 2023

Zapinanie pasów to skuteczna ochrona przed groźnymi obrażeniami w trakcie wypadku, czy gwałtownego hamowania, jednak należy pamiętać o prawidłowym użytkowaniu. Pasy należy co jakiś czas kontrolować, czy nie wymagają one żadnej renowacji. W pełni sprawne muszą być nie tylko pasy, ale też wszystkie ich elementy, w tym adapter. Na ten element jeszcze większą uwagę zwracać powinny kobiety w ciąży. Już od dawna wiadomo, że przepis zwalniający kobiety ciężarne z zapinania pasów nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem płodu. Podczas groźnego wypadku pasy są w stanie zapobiec poważnym obrażeniom w obrębie klatki piersiowej i brzucha. Oczywiście przy dużym nacisku powstaje zagrożenie uszkodzenia rozwijającego się malucha. Właśnie dlatego należy sięgnąć po odpowiedni adapter do pasów w ciąży.

Adapter do pasów w ciąży – co to jest?

Zapinanie pasów w samochodzie to podstawa bezpiecznego podróżowania. Niestety wiele kobiet obawia się tej formy zabezpieczenia ze względu na ryzyko silnego ucisku na brzuch podczas wypadku, co mogłoby prowadzić do poważnego uszkodzenia płodu. Brak zapiętych pasów nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Co prawda istnieją przepisy drogowe, które mówią, że pasy dla ciężarnych nie są obowiązkiem, jednak nie warto stosować się do tej zasady. Kobiety w ciąży mogą dbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem bez obaw o zdrowie maluszka. Wystarczy zakupić odpowiedni adapter do pasów w ciąży. Jaką funkcję spełnia ten element i jak wybrać odpowiedni?

Adapter pasów w ciąży to pasek materiału, dzięki któremu część biodrowa pasa znajduje się wyłącznie na biodrach, nie nachodząc na brzuch. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed uszkodzeniem płodu w przypadku stłuczki, czy innego groźnego zdarzenia. Adapter do pasów dla ciężarnych stanowi ochronę dla mamy i dziecka.

Jak działa adapter do pasów dla ciężarnej?

Adapter do pasów dla ciężarnej stanowi zabezpieczenie przed nadmiernym uciskiem brzucha, jednocześnie przedłużając pas. Ten element sprawia, że część biodrowa pasa znajduje się takim miejscu pod brzuchem, że nawet w przypadku gwałtownego hamowania, czy zderzenia nie spowoduje nacisku na miednicę. Dzięki temu pas dla kobiet w ciąży staje się całkowicie bezpieczny również jeśli chodzi o znajdującego się w ich macicy maluszka. Adapter do pasów dla ciężarnych to o wiele lepsze rozwiązanie niż rezygnacja z zapinania pasów, czy też zapinanie pasów za plecami. Pas zapięty w ten sposób w razie wypadku nie utrzyma ciała we właściwej pozycji, co może prowadzić nawet do wypadnięcia przez przednią szybę pojazdu, ze względu na to, że podczas uderzenia ciało nabiera sporego ciężaru. Adapter do pasów w ciąży to idealne rozwiązanie dla kobiet, które mimo stanu odmiennego pragną pozostać aktywne i mobilne oraz często korzystać z samochodu. Niestety nie istnieje rozwiązanie, takie jak pasy ciążowe do samochodu, dlatego też adapter jest najlepszą opcją.

Od kiedy stosować adapter do pasów dla ciężarnych?

Wiele kobiet nie wie, kiedy jest odpowiedni moment na to, by wprowadzić adapter pasów w ciąży.  Czy powinno się to robić w momencie, gdy brzuch staje się widoczny, czy też przełomowym momentem jest któryś z trymestrów ciąży?  Każdy etap ciąży jest odpowiedni na zastosowanie adaptera pasów. W pierwszym trymestrze istnieje bardzo duże ryzyko poronienia, ponieważ na tym etapie płód dopiero zagnieżdża się w macicy. W drugim trymestrze może dojść do wizualnych zmian sylwetki, ze względu na powiększającą się macicę oraz brzuch. Trzeci trymestr to z kolei moment, kiedy brzuch jest na tyle duży, że zapinanie pasów staje się utrudnione lub wręcz niemożliwe, wtedy adapter wydaje się jedynym rozwiązaniem. Niezależnie od trymestru adapter do pasów w ciąży zapewnia bezpieczną podróż samochodem zarówno mamie, jak i maluchowi. Najlepszym wyjściem jest stosowanie tego elementu zabezpieczającego od samego początku ciąży, aż do szczęśliwego rozwiązania.

Przeczytaj również  Zielona herbata w ciąży - czy można ją pić? Właściwości i przeciwwskazania

Jaki adapter do pasów dla ciężarnych kupić?

Adapter do pasów w ciąży spełnia bardzo ważną funkcję, dlatego warto odpowiednio przygotować się do jego zakupu. Sięgać należy po rozwiązania z najwyższej półki, które spełniają wszystkie normy związane z bezpieczeństwem. Zakup odpowiedniego adaptera może więc zająć trochę czasu, w poniższym rankingu można zapoznać się z listą najlepszych rozwiązań, polecanych przez specjalistów oraz użytkowniczki.

1. Clippasafe 

Prosty, jeśli chodzi o zastosowanie, wykonany z mocnych materiałów.

adapter do pasow clippasafe

2. Multi SMART AG

Jego atutami są niewielkie rozmiary, dzięki którym łatwiej go przechowywać. Mimo tego, że jest niewielki, to adapter do pasów Multi SMART AG spełnia wszystkie potrzebne warunki związane z bezpieczeństwem, jest trwały i solidny. Adapter jest dodatkowo stalowy, dzięki czemu wytrzymuje nawet bardzo duży nacisk i nie ulega zniszczeniu w trakcie dużego wstrząsu.

adapter do pasow multi smart ag

3. Adapter do pasów Insafe

Bezpieczne rozwiązanie z rozsądnej półki cenowej. Element został stworzony z tworzywa sztucznego oraz stali. Utrzymuje część biodrową pasa w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu nie zachodzi ona na brzuch, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia płodu w trakcie kolizji.

Adapter do pasów Insafe

4. Uniwersalny adapter do pasów AG

Jedna z najciekawszych pozycji w rankingu. Adapter ten dba nie tylko o bezpieczeństwo maluszka oraz przyszłej mamy, ale też podnosi komfort ciężarnej, sprawiając, że fotel staje się miękki i wygodny. Adapter jest całkowicie bezpieczny, mimo braku stalowych elementów. Dodatkowym atutem maty – adaptera jest odciąganie bocznej części pasa. Brak stali w budowie sprawia, że przy stłuczce lub groźniejszym wypadku nie dochodzi do połamania kości w okolicach bioder.

adapter do pasów AG

5. Adapter klamra AG

Uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w każdym pojeździe, również w autobusach. Niewielkie rozmiary oraz możliwość montażu na dowolnym pasie sprawia, że jest to bezpieczna i polecana opcja.

Adapter klamra AG

6. Adapter Younar klamra

Sprawdzi się przez cały okres ciąży od pierwszego trymestru aż do rozwiązania. Pas klamra chroni dwa życia, a przy tym jest komfortowy i wygodny w obsłudze.

Adapter Younar klamra

7. Adapter do pasów Petite&Mars

Adapter mata, uniwersalny, sprawdzi się przy dowolnym modelu siedzenia. Miękki i wygodny dla ciężarnej, w momencie wypadku chroni zarówno ją, jak i maluszka. Sprawdzone, trwałe i bezpieczne rozwiązanie.

Adapter do pasów Petite&Mars

8. Adapter do pasów dla ciężarnych HiKing

Sprawia, że pas bezpieczeństwa pozostaje na udach, nie zachodząc nawet w części na brzuch. Mimo bardzo niewielkich rozmiarów pas jest dobrym rozwiązaniem dla ciężarnych, którym zależy na bezpieczeństwie ich i maleństwa.

9. Adapter z zatrzaskami Bambino

Nadaje się do różnego rodzaju siedzeń samochodowych. Adapter ten wyglądem imituje matę, jest bardzo wygodny, jego materiały są miękkie, a zatrzaski solidne, dzięki czemu dają ochronę podczas kolizji.

Adapter z zatrzaskami Bambino

9. Pas mata Kiokids

Wzbogacone o trzy punkty przyczepienia, antypoślizgowe rozwiązanie, które zapewnia zarówno komfort, jak i wygodę wszystkim przyszłym mamom. Materiały wykonania posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty, dodatkowo są antybakteryjne oraz trwałe.

10. Isofix

Zatrzask montuje się szybko i łatwo, jednak nie ujmuje to bezpieczeństwa. Klamry pozwalają utrzymać dolną część pasa poza brzuchem, dzięki czemu podczas wypadku bezpieczna jest zarówno przyszła mama, jak i maluszek.

11. Smiki adapter mata

Polecany jest głównie przez jego użytkowniczki ze względu na jego trwałość. Materiały nie wycierają się, a zatrzaski pozostają w niezmienionej formie, przy odpowiednim użytkowaniu. Adapter jest zgodny z normami bezpieczeństwa.

Przeczytaj również  Owsianka i płatki owsiane w ciąży - czy można je bezpiecznie jeść?

Smiki adapter mata

12. Reer 2 w 1 adapter do pasów dla ciężarnych

Ten uniwersalny model idealnie współgra zarówno ze spodniami, jaki i z sukienką, wszystko dzięki odpowiedniej budowie i zatrzaskom montowanym we właściwych miejscach. Pas doskonale sprawdza się na każdym etapie ciąży, jak również po porodzie.

Reer 2 w 1 adapter do pasów dla ciężarnych

13. Adapter do pasów Jane

Komfortowe rozwiązanie dla kobiet, które w ciąży chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo, bez jednoczesnego ryzykowania zdrowiem maluszka. Dzięki temu adapterowi pasy nie uciska ani na brzuch, ani na pęcherz, co jest szczególnie cenione przez kobiety w ciąży.

Adapter do pasów Jane

14. Adapter BeSafe

Jedno z najczęściej polecanych rozwiązań przez użytkowniczki. Adapter cieszy się tak dużą popularnością ze względu na to, że jest łatwy w obsłudze i montażu, ale mimo swojej prostoty zapewnia bardzo duży poziom bezpieczeństwa. Kobiety ciężarne cenią sobie ten adapter również za jego ergonomiczną budowę, ułatwiającą przechowywanie i transport oraz za maksymalną wygodę, jaką zapewnia.

Znając już ranking polecanych adapterów do pasów, łatwiej jest sięgnąć, po najodpowiedniejsze dla nas rozwiązanie. Co jeszcze warto wiedzieć przed przystąpieniem do zakupu? Czym powinien cechować się bezpieczny adapter?

Adapter BeSafe

Jakie certyfikaty powinien mieć bezpieczny adapter?

Kupowanie adapterów do pasów z niesprawdzonych źródeł to ryzykowanie bezpieczeństwa swojego oraz malucha. Adapter po jaki sięgniemy, powinien posiadać wszystkie potrzebne certyfikaty, dzięki czemu zyskamy pewność, że w razie wypadku nic się nie poluzuje, ani też nie zmieni położenia. Ważna jest przede wszystkim jakość materiałów, powinny być one solidne oraz trwałe. W przypadku adapterów typu mata konieczne są również certyfikaty związane z bezpieczeństwem dla skóry, szczególnie dla rozwiązań, które przeznaczone są do stosowania ze spódnicą. Sprawdzenie, czy adapter, jaki chcemy kupić, posiada certyfikaty i spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa to podstawa podczas zakupów. Czy to wszystko, co należy wiedzieć podczas zakupu adaptera?

Najlepsi producenci adapterów do pasów

Kupując tak ważny element zabezpieczający, jak adapter do pasów warto sięgać po rozwiązania od znanych producentów, którzy od lat pracują na swoją renomę na rynku. Jednym z najczęściej polecanych jest rodzima firma AG. Przy kupnie adaptera nie warto też kierować się ceną, lecz właśnie opiniami dotyczącymi danego producenta oraz jego historią na rynku sprzedażowym. Czasami to tańsze rozwiązania pochodzą z oferty znanych firm, spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa. Czy na adapterze do pasów da się w jakiś sposób zaoszczędzić? Co na temat kupna z drugiej ręki lub wypożyczenia adaptera sądzą wartościowe źródła wiedzy?

Czy można wypożyczyć adapter do pasów?

Zakup wyprawki dla malucha oraz wszystkich akcesoriów, które są potrzebne kobiecie przez cały okres ciąży oraz w pierwszych chwilach macierzyństwa to bardzo duży wydatek. Noworodek od swojego pierwszego dnia potrzebuje bardzo wielu rzeczy. Śpioszki, wózek, nosidełka, chusty, zestawy do karmienia – mały człowiek ma wielkie potrzeby. Ciężarna już w stanie odmiennym powinna też myśleć o swoim komforcie w trakcie połogu, skupiając się na zakupie tak ważnych rzeczy, jak biustonosze dla karmiących, czy laktatory. Dla wielu młodych rodziców zakup tak dużej ilości akcesoriów stanowi bardzo duże nadszarpnięcie budżetu, nic więc dziwnego, że starają się oni zaoszczędzić, na czym tylko się da. Czy oszczędzanie na adapterze do pasów jest jednak rozsądnym pomysłem?

Zarówno wypożyczanie, jak i zakup używanego adaptera są dopuszczalne, jednak wymagają upewnienia się, czy wszystko w nim działa, jak należy. Adaptery używane mogły zostać w jakiś sposób uszkodzone lub ich elementy łączące mogły ulec zbyt dużej eksploatacji, co zmniejsza poziom bezpieczeństwa podczas wypadku. Adaptery nie są bardzo dużym wydatkiem, więc najlepiej jest sięgnąć po fabrycznie nowe rozwiązania z odpowiednimi certyfikatami. Oszczędzać warto przy okazji zakupu innych akcesoriów jednak przy elementach, które mają chronić życie mamy i dziecka lepiej sięgać po sprawdzone opcje.

Przeczytaj również  Masaż w ciąży - czy można bezpiecznie masować plecy, kręgosłup i brzuch?

Kilka zasad bezpiecznego podróżowania samochodem w ciąży

Podczas ciąży nie należy obawiać się podróżowania samochodem, zarówno w charakterze kierowcy, jak i pasażera. Dozwolone są nawet bardzo długie podróże, przy spełnieniu wszystkich zasad dotyczących bezpieczeństwa mamy i dziecka. O czym należy pamiętać? Najważniejsze jest prawidłowe korzystanie z pasów. W naszym kraju wciąż są aktualne zapisy, które zwalniają kobiety w stanie odmiennym z obowiązku zapinania pasów. Warto jednak pamiętać, że wcale nie chroni to maluszka. Całkowity brak pasów, lub zapinanie ich za plecami w trakcie wypadku może zakończyć się tragicznie. Groźne kolizje często prowadzą nawet do wypadnięcia przez przednią szybę pojazdów, co w rezultacie skutkuje poważnym uszkodzeniem ciała i narządów wewnętrznych. Właściwe korzystanie z pasów zapewnia bezpieczeństwo zarówno mamie, jak i dziecku

Zapięcie pasów w samochodzie może skutecznie chronić przed wypadkiem tylko wtedy, gdy spełnione są wszelkie warunki. Przede wszystkim pasy powinny być zapięte prawidłowo i zgodnie z wytycznymi, czyli w pełni przylegać do ciała oraz znajdować się na właściwej wysokości. Dodatkowo przy zapinaniu warto pamiętać, że pasy nie mogą być skręcone, ani też leżeć na zbyt grubej warstwie odzieży, gdyż wtedy te elementy zabezpieczające nie spełnią swojej funkcji, jak należy. Gruba odzież, czy śliskie kurtki spowodują wyślizgnięcie się z pasa, dlatego też wsiadając do samochodu najlepiej ściągnąć niepotrzebne warstwy ubrań.

Właściwe pasy ciążowe do samochodu to nie jedyne zasady bezpiecznej podróży, do jakich powinny stosować się ciężarne kobiety. Przy bardzo długiej jeździe należy pamiętać o robieniu częstych i odpowiednio długich przerw. Długotrwałe siedzenie bez ruchu może powodować duży dyskomfort dla ciężarnej, zwłaszcza w  ostatnim trymestrze ciąży. Unikać należy też podróży podczas upalnych dni, niezależnie od tego, czy samochód jest wyposażony w klimatyzację. Jazda w rozgrzanym aucie podczas upałów może powodować zawroty głowy, a nawet omdlenia. Jeśli zachodzi jednak taka konieczność, to należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz częstych przerwach. Klimatyzacja też nie jest wyjściem idealnym, ponieważ bardzo często po podróży długiej podróży z jej użyciem pojawiać się mogą problemy z gardłem lub przeziębienia. Jedno i drugie w ciąży jest znacznie trudniej wyleczyć ze względu na mniejszy wybór dozwolonych i bezpiecznych leków.

Kobiety ciężarne, którym zależy na tym, by jak najdłużej zachować młodą i promienną cerę, powinny pamiętać o jeszcze jednym zabezpieczeniu podczas podróży samochodem. Największym wrogiem idealnej cery są promienie słoneczne. Jadąc samochodem jesteśmy bez przerwy narażeni na działanie promieni UV, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Dzięki właściwym kremom z filtrem SPF możemy zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry, pojawianiu się zmarszczek oraz przebarwień. Kremy SPF na skórę podczas jazdy samochodem należy aplikować niezależnie od pory roku.

Ciężarne nie muszą rezygnować z jazdy samochodem, ani też obawiać się o malucha. Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa oraz korzystanie z odpowiedniego adaptera, chroniącego brzuch wystarczy, by móc cieszyć się komfortową jazdą bez wyrzutów sumienia i obaw o zdrowie swoje oraz dziecka. Adaptery sprawdza się zarówno przy częstym podróżowaniu jako pasażer, jak i przy prowadzeniu samochodu. Nie krępują one ruchów ani w żaden sposób nie wpływają na uważność podczas prowadzenia pojazdu.