Farbowanie włosów – czy jest to bezpieczne dla mamy i dziecka?

ciezarna kobieta w bialej sukience

Opinie, jeśli chodzi o farbowanie włosów w ciąży, są bardzo różne. Wiele osób jest zdania, że farby w dzisiejszych czasach są łagodne, bezpieczne dla zdrowia, więc nie są w stanie w żaden sposób wpłynąć na płód. Przeciwnicy farb uważają jednak, że koloryzacja włosów stanowi spore zagrożenie dla ciężarnej, a właściwie, dla rozwijającego się w jej macicy dziecka. W związku z podzielonymi zdaniami, wokół tematu narosło wiele mitów, jak w takim razie wyglądają fakty? Czy farbowanie lub rozjaśnianie włosów w ciąży faktycznie szkodzi dziecku?

Czy ciężarna może farbować włosy?

Przyszłe mamy zazwyczaj mają więcej czasu na dbanie o urodę, nic więc dziwnego, że to właśnie w ciąży wpadają na pomysł zmian w wizerunku. Wiele kobiet, które w stanie odmiennym chcą się podjąć koloryzacji, ma pofarbowane włosy już przed ciążą i zwyczajnie chce pozbyć się nieestetycznych odrostów. Niestety stan odmienny stanowi przeciwwskazanie do bardzo wielu zabiegów związanych z wyglądem. Powiększanie ust, makijaże permanentne czy zabiegi mikrodermabrazji są stanowczo odradzane. Farbowanie włosów w ciąży nie wydaje się jednak w żadnym stopniu inwazyjne. Czy w takim razie można pokusić się o zrobienie pasemek, rozjaśnienie fryzury, czy o całkowitą zmianę koloru? Bezpieczeństwo malucha powinno być na pierwszym miejscu, przed naszą chęcią atrakcyjnego wyglądu. Stąd też warto dobrze się zastanowić, zanim rozrobimy farbę, czy rozjaśniacz! Malowanie włosów w ciąży nie jest całkowicie zakazane, jednak należy uważać na to, jakich produktów używamy. Wiele kobiet zastanawia się, czy jakiekolwiek znaczenie ma etap ciąży. Przyjęło się, że najbardziej uważa się w pierwszych trzech miesiącach, kiedy to istnieje największe ryzyko poronienia. Jak wygląda rzeczywistość? Czy farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży niesie ze sobą większe niebezpieczeństwo niż koloryzacja w późniejszym terminie?

Przeczytaj również  Borówki amerykańskie w ciąży - czy można je jeść?

farbowanie wlosow

Farbowanie włosów a trymestr ciąży

Poszczególne trymestry ciąży wiążą się z gwałtownymi zmianami nie tylko w ciele kobiety. Zmienia się i rośnie również dziecko, które od zlepku komórek przechodzi w płynnie w płód, by w trzecim trymestrze stać się gotowym do egzystowania poza ciałem matki. Niestety na każdym etapie czyhają różne zagrożenia. W pierwszym trymestrze istnieje wysokie ryzyko przerwania ciąży, w drugim może dojść do uszkodzeń, które spowodują nieodwracalne wady u dziecka, a trzeci trymestr czasem wiąże się z przedwczesnym porodem. Uważać na siebie należy na każdym etapie noszenia pod sercem dziecka. Czy w takim razie konieczna jest rezygnacja z koloryzowania włosów?

  • Farbowanie włosów w pierwszym trymestrze – farbowanie lub rozjaśnianie włosów jest odradzane przez specjalistów. Jakiekolwiek zabiegi związane z urodą najlepiej przełożyć na kolejne etapy ciąży, a z niektórych należy całkowicie zrezygnować do momentu porodu lub nawet zakończenia karmienia piersią.
  • Farbowanie włosów w drugim trymestrze – drugi trymestr daje już nieco więcej możliwości, jednak nie oznacza to pełnej swobody, jeśli chodzi o koloryzację włosów. Nadal należy zachowywać wszelkie środki bezpieczeństwa oraz korzystać z właściwych produktów.
  • Farbowanie włosów w trzecim trymestrze – niektóre produkty do farbowania nadal mogą być zakazane, nawet jeśli zbliżamy się już do terminu porodu. Farbowanie przeprowadzone niewłaściwie i przy użyciu niedozwolonych produktów może być niebezpieczne przez cały czas trwania ciąży.

W każdym z trymestrów należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o farbowanie włosów w ciąży. Co jeszcze warto wiedzieć na temat koloryzacji w stanie odmiennym?

Czym farbować włosy w ciąży? Zastosuj farbę bez amoniaku!

Farbowanie włosów a ciąża dotąd nie szły ze sobą w parze. Koloryzacja owiana była wieloma mitami związanymi ze szkodliwością i złym wpływem na rozwój płodu. Dziś już wiadomo jednak, że ciężarne mogą farbować włosy w trakcie ciąży, jeśli korzystają z właściwych produktów oraz stosują się do wszelkich zasad bezpieczeństwa. Stanowczo niewskazana jest farba z amoniakiem w ciąży. To właśnie ta substancja wdychana przez ciężarną mogłaby zaszkodzić dziecku. Niegdyś wszystkie farby do włosów miały w składzie amoniak, dziś następuje stopniowe odejście od tego, a producenci oferują wiele bezpiecznych alternatyw, których działanie jest takie same. Farby roślinne pozbawione amoniaku mogą być stosowane przez ciężarne kobiety.

Przeczytaj również  Kiwi w ciąży - czy można i dlaczego warto je jeść?

A czy można rozjaśniać włosy w ciąży?

W rozjaśniaczu znajdują się substancje, których celem jest uszkodzenie melaniny we włosach, czy w takim razie zabieg ten dla ciężarnych jest bezpieczny? Podczas ciąży można rozjaśniać włosy, które są tkanką martwą, w związku z czym substancje, które się na nich znajdują, nie przenikają do organizmu. Z racji tego, że podczas samodzielnego rozjaśniania włosów można popełnić wiele błędów, lepiej jest powierzyć ten zabieg fryzjerowi.

ciezarna w rozowej sukience

Fakty i mity dotyczące farbowania włosów w ciąży

Jakie opinie na temat farbowania włosów w ciąży należą do faktów, a które są niepotrzebnie powielanymi mitami?

  • Samodzielne farbowanie włosów w ciąży jest niebezpieczne, można to robić jedynie w gabinecie fryzjerskim – MIT – jeśli potrafimy farbować włosy oraz stosujemy bezpieczne produkty, możemy to robić samodzielnie.
  • Farby z amoniakiem są szkodliwe – FAKT – wdychanie oparów z amoniaku, może nieść ze sobą wiele zagrożeń.
  • W ciąży nie należy stosować farb roślinnych – MIT – roślinne alternatywy, są bezpieczne, jednak należy uważnie czytać składy.
  • Henna do włosów jest bezpieczna dla ciężarnych – FAKT – farbowanie włosów henną lub nakładanie innych mieszanek ziół nie powinny w żaden sposób zaszkodzić.
  • Kobiety w ciąży są bardziej narażone na alergie – MIT – ryzyko wystąpienia alergii w trakcie ciąży, jest takie same, jak i przed jednak przyszłe mamy powinny unikać wszelkich czynników, które mogą alergie wywołać.

Farba w ciąży może dać efekt inny, od spodziewanego – FAKT – może zdarzyć się, że kolor będzie się różnił pod względem intensywności lub odcienia. Jest to ściśle związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej.