Chipsy w ciąży – czy można jeść?

kobieta w ciazy je czipsy

Chipsy to chyba najpopularniejsza ze słonych przekąsek. Od dawna wiadomo jednak, że ich spożywanie nie jest zbyt korzystne dla zdrowia, jak to wygląda w przypadku ciąży? Czy chipsy w ciąży szkodzą maluchowi?

Oglądanie serialu, czytanie książki istnieje wiele form relaksu, w których chce się sięgać po chrupiące, słone przekąski. Niestety jedną z najpopularniejszych są chipsy. Jak powszechnie wiadomo, nie są one zbyt zdrową opcją. Oprócz wspaniałego smaku nie zawierają nic dobrego, dostarczają za to dużo tłuszczu, soli i pustych kalorii. Czy to jednak oznacza, że na czas ciąży należy całkowicie zrezygnować z chipsów? Co, jeśli apetyczne chrupki są jedną z ciążowych zachcianek? Czy jedzenie chipsów w ciąży lepiej sobie odpuścić?

Dlaczego mam ochotę na chipsy w ciąży?

Co, jeśli mimo świadomości, że czipsy są niezdrowe, ochota na chipsy w ciąży nie mija? Skąd ona się bierze? Zwiększoną chęć na chipsy w ciąży można w łatwy sposób wyjaśnić! Odmienny stan sprawia, że kobiecie wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne. Organizm wówczas próbuje się bronić i wysyła sygnały, które mają za wszelką cenę to zapotrzebowanie zaspokoić. Stąd właśnie pojawia się chęć na słodycze, czy chipsy, ponieważ bardzo szybko dostarczają one dużej ilości kalorii, niestety nic poza tym.

Znając już sekret zwiększonej ochoty na czipsy w ciąży, można spróbować się bronić! Wystarczy obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i zaspokajać je przy pomocy pełnowartościowych posiłków. Prawdopodobnie sprawi to, że chęć na niezdrowe przekąski minie. Co, jeśli nie i ochota na pochrupanie czegoś przy ulubionym serialu nie mija? Czy można jeść chipsy w ciąży?

Przeczytaj również  Schylanie się w ciąży - czy może zaszkodzić dziecku?

Szkodliwość chipsów w ciąży – czy lepiej ich nie jeść?

Chipsów powinien unikać każdy, nie tylko kobiety ciężarne. Przekąska ta zawiera w sobie mnóstwo pustych kalorii sprzyjających tyciu, duże ilości szkodliwego tłuszczu, konserwantów oraz polepszaczy smaku. W składzie chipsów znajduje się też rakotwórczy akrylamid, który może mieć bardzo zły wpływ na rozwój płodu.

Jecie chipsy w ciąży? Oto, czym może to grozić!

Nie ulega wątpliwości, że chipsy są szkodliwe, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych. Nadmierne spożycie tej przekąski może wiązać się z groźnymi dla zdrowia konsekwencjami. Dlaczego chipsy w czasie ciąży nie są dobrym pomysłem?

  • Zwiększają one ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, ze względu na szkodliwe tłuszcze trans, podnoszące poziom złego cholesterolu.
  • Mogą powodować nadciśnienie tętnicze, ponieważ zawierają dużo soli.
  • Nadmiar soli sprzyja również obrzękom, powstającym na skutek zatrzymania wody w organizmie.
  • Większa masa ciała w ciąży jest czymś normalnym. Warto jednak pamiętać, że nadmiar tłuszczu i kalorii z chipsów może spowodować znaczne przytycie, które utrudni powrót do sylwetki sprzed ciąży.
  • Kobieta ciężarna powinna dostarczać sobie jak najwięcej witamin, minerałów i innych składników odżywczych, by zadbać zdrowie swoje i rozwijającego się płodu. Niestety chipsy takich substancji nie zawierają, pomagają jedynie zaspokoić głód, przez co nie ma się już chęci na zdrowy, pełnowartościowy posiłek.

Jak widać powodów, dla których warto zrezygnować z chipsów w ciąży, jest mnóstwo. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zjemy chipsy? Czy to powód do paniki?

czipsy w misce

Zjadłam chipsy w ciąży, co teraz?

Stało się, nie oparłaś się pokusie i zjadłaś paczkę chipsów. Co teraz? Czy należy panikować, umawiać się na dodatkowe badania, żyć w stresie i z wyrzutami sumienia? Jeśli dieta ciężarnej jest prawidłowa i odpowiednio zbilansowana, jednorazowe zjedzenie chipsów w ciąży nie powinno się wiązać z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Warto jednak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu ze względu na wysokie zasolenie chipsów. Najlepiej jednak sięgnąć po zdrowszy zamiennik tradycyjnych chipsów. Chrupki kukurydziane w ciąży można zajadać bez żadnych obaw.

Przeczytaj również  Kakao w ciąży - czy można je pić? Dobre czy złe?

Jedzenie chipsów w ciąży, jakie mogą być skutki?

Co, jeśli zamiast jednorazowej wpadki ze zjedzeniem chipsów, przyszła mama objada się nimi regularnie? Chipsy w ciąży jadane codziennie i w dużych ilościach mogą prowadzić nawet do uszkodzenia układu nerwowego płodu. Wszystko przez wysoką zawartość akrylamidu. W skrajnych przypadkach objadanie się czipsami może doprowadzić nawet do wad rozwojowych płodu! Czy w takim razie chipsy w ciąży są całkowicie zakazane? Tak, jak w przypadku niemal każdej żywności wystarczy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Przy prawidłowej diecie zjedzenie od czasu do czasu kilku czipsów nie powinno wiązać się z większymi konsekwencjami. Zdecydowanie niewskazane są za to ostre chipsy w ciąży, ponieważ mogą spowodować skurcze jelit zagrażające ciąży.

Alternatywy dla chipsów w ciąży – wybierz zdrowe rozwiązania!

Rezygnacja z chipsów w ciąży nie mus wiązać się z całkowitym pozbawieniem się chrupiącej przekąski. Istnieje wiele zdrowszych alternatyw, śmiało, można zajadać chipsy z jarmużu w ciąży, czy orzeszki ziemne. Dużo lepsze od zwykłych są też chipsy solone w ciąży, mają one bowiem o wiele mniej polepszaczy smaku. Rozsądnym rozwiązaniem są również chipsy z banana w ciąży wydają się jednym z najrozsądniejszych opcji.