Melisa w ciąży – czy można ją bezpiecznie pić?

kobieta w ciazy pije melise

Herbatka z melisy wykorzystywana jest głównie do łagodzenia stresu i napięcia nerwowego. Napój ten ma jednak dużo więcej zastosowań. Melisa działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz zwalcza stany zapalne. Szerokie zastosowanie sprawia, że po herbatkę sięgają również przyszłe mamy, korzystając z dobroczynnych właściwości melisy. Czy łagodzenie stresu przy pomocy tego napoju jest bezpieczne dla ciężarnych i czy melisa w ciąży jest bezpiecznym napojem?

Melisa – właściwości

Pochodząca z krajów śródziemnomorskich melisa jest znana ludzkości już od czasów starożytnych. Wykorzystywana jest nie tylko, jako naturalny środek na różne dolegliwości. Często używana jest również w kuchni. Zielone listki sprawdzają się doskonale, jako przyprawa do deserów lub napojów oraz do sałatek i sosów. Melisa ceniona jest jednak głównie za swoje prozdrowotne właściwości.

Najbardziej znane są uspokajające właściwości melisy. Napar z suszonych liści łagodzi stres, relaksuje i pomaga się wyciszyć. Melisę poleca się osobom, którym często dokuczają stany napięcia nerwowego. Napar sprawdzi się również w przypadkach nadmiernego pobudzenia, gonitwy myśli i problemów ze snem.

Melisa koi nie tylko nerwy. Zioło to ma szereg innych przydatnych zastosowań w ziołolecznictwie. Napar z melisy pozytywnie działa również na układ pokarmowy, pomagając w zwalczaniu między innymi wzdęć. Wszystko, dzięki rozkurczowym i rozluźniającym właściwościom zioła. Między innymi z tego powodu melisa w ciąży jest tak popularna.

Picie naparu z melisy zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu chorób w tym miażdżycy i cukrzycy. Działanie to bierze się z z obecności flawonoidów i kwasów fenolowych, które jako związki fenolowe, czyli mocne antyoksydanty. To właśnie one zwalczają wolne rodniki, mające działanie chorobotwórcze.

Przeczytaj również  Kaszanka w ciąży – czy można jeść? Smażoną a może grillowaną?

Picie melisy w ciąży cieszy się zainteresowaniem również z innego powodu. Zioło to działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Kobiety w ciąży nie mogą korzystać z wszystkich leków oraz antybiotyków, ponieważ niektóre z nich mogłyby mieć negatywny wpływ na płód. Właśnie dlatego najlepiej unikać chorób i wszelkich innych infekcji. Melisa w ciąży pita regularnie podnosi poziom odporności.

Napar z melisy ma łagodny, dla wielu osób przyjemny smak oraz szereg prozdrowotnych właściwości. Czy mimo tego wszystkiego picie melisy w ciąży jest dozwolone i bezpieczne?

melisa

Melisa w ciąży – czy może zaszkodzić?

Nie każde zioło w ciąży jest dozwolone. Zioła, podobnie, jak leki apteczne oprócz pozytywnego działania na zdrowie mogą wywoływać również skutki uboczne. Melisa należy jednak do tych bezpiecznych ziół, które ciężko jest przedawkować. Nie ma również żadnych badań, wskazujących na to, że melisa w ciąży może w jakiś sposób szkodzić. Naparu z melisy nie należy pić jedynie wtedy, gdy korzystamy z leków uspokajających. Łączenie melisy z tego typu środkami mogłoby wywołać otępienie i wzmożoną senność.

Melisa w ciąży – ile razy dziennie można ją pić?

Nie ma większych przeciwwskazań, co do korzystania z melisy. Również podczas ciąży nie obowiązują specjalne ograniczenia co do picia herbaty z melisy. W celu uzyskania pozytywnych efektów najlepiej spożywać napój regularnie w ilościach 3 – 4 filiżanki dziennie. Nie warto przekraczać tej dawki. Wprawdzie melisa nie powinna wywołać efektów ubocznych, jednak oprócz niej należy pić również inne napoje, w tym soki owocowe, które dostarczają ważnych witamin i minerałów.

Melisa w pierwszym trymestrze ciąży – czy można?

Melisa w ciąży jest dozwolona na każdym jej etapie. W pierwszym trymestrze jest wręcz zalecana, ponieważ jej lekko orzeźwiający smak pozwala poradzić sobie z nudnościami, które są typowym problemem w pierwszym trymestrze.

Pozostałe dwa trymestry – czy można pić melisę?

Melisa jest dozwolona również w kolejnych trymestrach ciąży. Napar z melisy w drugim i trzecim trymestrze pomaga radzić sobie z zaparciami oraz wzdęciami, zmniejsza również ryzyko zachorowania na choroby wywołane wirusami, może również łagodzić stany zapalne.

Przeczytaj również  Sushi w ciąży - czy można jeść? Pieczone, surowe czy wegetariańskie?

melisa dla kobiety w ciazy

Herbata z melisy w ciąży – czy jest bezpieczna?

Melisa w ciąży jest dozwolona pod każdą postacią. Może być spożywana w postaci świeżej, jako dodatek do deserów, napojów i dań wytrawnych oraz w formie naparu. Bezpieczna jest również herbata z melisy. Jest ona popularna ze względu na niskie ceny i łatwą dostępność, nie trzeba jej nawet szukać w aptece, ponieważ zazwyczaj można spotkać ją w zwykłym sklepie. Mimo tego herbata z melisy działa podobnie, co napar z suszonych liści. Nawet melisa w tabletkach w ciąży jest dozwolona, a nawet wskazana w stanach silnego stresu oraz napięcia nerwowego.

Melisa w ciąży – jak przygotować bezpieczny napar

Napar da się przygotować nie tylko z suszonych liści melisy, ale również ze świeżych. Wystarczy je rozdrobnić na mniejsze kawałki i zalać wrzątkiem, aby liście puściły wszystko, co najlepsze, należy przetrzymać je pod przykryciem przez 15 – 20 minut. Tak samo trzeba postępować z suszonymi liśćmi melisy. Napar w każdej postaci jest bezpieczny dla ciężarnych.