Hibiskus w ciąży – czy można go pić? Właściwości i zastosowanie

kobieta pije herbate z hibiskusa

Hibiskus od lat cieszy się bardzo dużą popularnością wśród miłośników aromatycznych herbat o zdrowotnych właściwościach. Na rynku istnieje bardzo duży wybór różnego rodzaju herbatek z hibiskusa aromatyzowanych dodatkowo owocami. Pojawia się także coraz więcej badań wskazujących na to, że spożywanie hibiskusa ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Czy w takim razie hibiskus w ciąży jest wskazany? Jakie korzyści mogłaby przynieść ta herbata przyszłym mamom?

Hibiskus – zastosowanie i właściwości w ciąży

Herbata z hibiskusa jest ceniona za smak i wspaniały aromat. Często sięga się po nią w sezonie jesienno zimowym, nie tylko dlatego, że umila ona długie, chłodne wieczory. Spożywanie naparu z hibiskusa w tym okresie może znacznie podnieść poziom odporności i ochronić przed chorobami sezonowymi. Jakie jeszcze właściwości ma hibiskus w ciąży?

Hibiskus ma dużo właściwości prozdrowotnych, które zawdzięcza obecności w jego składzie substancji, takich jak: nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy, czy polifenole. W hibiskusie znaleźć można także błonnik roślinny, przez co naparowi przypisuje się właściwości odchudzające. Niektórzy są zdania, że hibiskus w ciąży może przeciwdziałać nadmiernemu tyciu, między innymi przez błonnik. Oczywiście ciąża nie jest momentem, w jakim należałoby się odchudzać, jednak nadmierne tycie również nie jest dobre. Zbyt szybkie przybieranie na wadze w ciąży może sprzyjać zwiększonemu obciążeniu stawów oraz powstawaniu stanów zapalnych.

Herbata z hibiskusa w ciąży ma lekkie działanie przeciwbólowe, ponadto zapobiega rozwojowi wielu infekcji dzięki właściwościom antyseptycznym. Napar ten działa również moczopędnie, co także zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji pęcherza i dróg moczowych, które często dokuczają ciężarnym. Jakie jeszcze właściwości przypisuje się hibiskusowi?

Przeczytaj również  Kwas hialuronowy w ciąży i podczas karmienia piersią - czy jest bezpieczny?

suszony hibiskus

Napar z hibiskusa ma działanie przeciwzapalne, przeciwdziała on również rozwojowi miażdżycy. Herbata hibiskusowa uspokaja i pomaga się zrelaksować, co docenią szczególnie osoby zmagające się z problemami ze snem, czy przewlekłym stresem i stanami napięcia lekowego. Antyoksydacyjne właściwości hibiskusa sprzyjają z kolei dłuższemu zachowaniu młodego wyglądu skóry oraz zdrowia i witalności.

Hibiskus wykorzystywany jest również w kosmetyce. Wyciągi z tej rośliny mają działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające, bardzo dobrze wpływają na kondycję i wygląd skóry. Hibiskus wyrównuje koloryt cery, przywracając jej zdrowy blask i młodzieńczą promienność.

Popijanie herbaty z hibiskusa to niemal same korzyści. Czy wobec tego przyszłe mamy powinny sięgać po napar z tej rośliny w celu poprawy zdrowia? Warto pić hibiskus w ciąży, czy też lepiej poszukać alternatyw dla tej herbaty?

Hibiskus – czy można pić go w ciąży?

Herbata z hibiskusa jest bardzo wartościowa i zaleca się częste jej spożywanie dla zachowania pełnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety w przypadku ciężarnych nie jest to takie oczywiste. Wielu ekspertów jest zdania, że herbata owocowa z hibiskusem w ciąży wiąże się ze sporym ryzykiem.

Niektóre zdrowe produkty w ciąży są niewskazane, ponieważ konsekwencje związane z ich spożyciem mogą znacznie przerosnąć korzyści. Tak właśnie jest w przypadku hibiskusa. Zdecydowanie odradza się jego spożywanie ciężarnym. Jakie zagrożenie niesie ze sobą hibiskus w ciąży?

kobieta z brzuchem ciazowym

Przeciwwskazania do picia hibiskusa w ciąży

Przyszłe mamy planując swoje menu, w pierwszej kolejności muszą myśleć o tym, by nie zaszkodzić rozwijającemu się maluszkowi. Jedzenie i napoje po jakie sięga się w ciąży, powinny być całkowicie bezpieczne dla płodu. Uważać muszą szczególnie te kobiety, których ciąża jest zagrożona. Unikać należy wszystkiego, co mogłoby wywołać skurcze macicy, a w konsekwencji doprowadzić do poronienia. Podczas ciąży nie wolno też rozpoczynać kuracji żadnymi ziołami na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą.

Przeczytaj również  Truskawki w ciąży - czy można je jeść? Rozwiewamy wątpliwości!

Kwiat hibiskusa w ciąży nie jest dobrym pomysłem. Nie należy go spożywać pod żadną postacią. Hibiskus mógłby wywołać skurcze macicy i spowodować poronienie. Ryzyko jest wprawdzie niewielkie, jednak mimo wszystko eksperci zalecają unikanie naparów z hibiskusa. Istnieje wiele innych, ziołowych herbat, które w ciąży są bezpieczne i wskazane do spożycia, dlatego napary z hibiskusa lepiej odstawić na czas po porodzie. Przeciwwskazaniem do picia hibiskusa w ciąży jest również niskie ciśnienie. Hibiskus sam w sobie obniża ciśnienie, więc jego spożywanie przy niedociśnieniu mogłoby dodatkowo zagrozić zdrowiu kobiety.

Herbata z hibiskusem w ciąży – czy można ją pić?

Hibiskus w ciąży jest odradzany pod każdą postacią. Niewskazane są zarówno silne napary, jak i herbaty oparte na jego kwiatach. Ze względu na to, że hibiskus może wywoływać skurcze macicy odpowiedzialne za poronienie  nie wolno po niego sięgać szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Zarodek wówczas dopiero zagnieżdża się w macicy i ryzyko utraty ciąży jest największe. Drugi trymestr także nie jest odpowiednim momentem do sięgania po herbatę z hibiskusem, gdyż na tym etapie również grozi to przedwczesnym porodem. Jeśli chodzi o trzeci trymestr to przed samym rozwiązaniem, spożywanie produktów mogących wywołać skurcze macicy nie zagraża już maluchowi. W momencie, gdy zbliża się ustalony przez lekarza termin porodu, maluszek jest już w pełni rozwinięty i może funkcjonować poza łonem matki.

herbata z hibiskusa

Jak jeszcze można przyjmować hibiskus w ciąży?

Hibiskus najczęściej spożywa się w postaci herbat owocowych z jego dodatkiem. Dużo korzystniejszy dla zdrowia jest jednak napar bezpośrednio z hibiskusa bez dodatków. Obie metody korzystania z hibiskusa są jednak niewskazane podczas ciąży.

Hibiskus w ciąży – przeciwwskazania

Hibiskus można z powodzeniem pić na etapie staranie się o dziecko. W momencie, gdy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski, należy jednak odstawić zarówno napar z hibiskusa, jak i herbaty owocowe z jego dodatkiem. Spożywanie hibiskusa w jakiejkolwiek formie przez przyszłe matki stwarza zagrożenie utraty ciąży.