Zalety orgazmu można długo wymieniać, niektórzy specjaliści nazywają go naturalnym środkiem przeciwbólowym. W dodatku jest to coś więcej niż tylko osiągnięcie satysfakcji seksualnej, orgazm ma bardzo istotny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. W momencie osiągnięcia największej przyjemności dochodzi do wyrzutu endorfin nazywanych też hormonami szczęścia, dodatkowo w trakcie samego zbliżenia wydziela się też oksytocyna, która odpowiada za przywiązanie i bliskość. Orgazm ma bardzo pozytywny wpływ na serce i układ krążenia, odstresowuje, ułatwia zasypianie, a nawet wspiera pewność siebie! Niestety pojawia się sporo wątpliwości, jeśli chodzi o przeżywanie orgazmów w trakcie ciąży. Czy w stanie odmiennym można normalnie współżyć, bez żadnych obaw o bezpieczeństwo ciąży? Czy skurcze, do jakich dochodzi w trakcie przeżywania orgazmu, mogą w jakikolwiek sposób zagrażać i wywoływać ryzyko poronienia? Co warto wiedzieć, Jeśli chodzi o orgazm w ciąży?
Orgazm w ciąży – czy jest bezpieczny?
Wiele kobiet obawia się współżycia i przeżywania orgazmów w trakcie ciąży, ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Niestety seks i związane z nim wątpliwości wciąż jeszcze bywają tematem tabu, co powoduje, że kobiety wstydzą się w gabinecie lekarskim zadawać pytania, które rozwiałyby ich wątpliwości. Potrzeby seksualne każdego człowieka są całkowicie normalne i nie należy się ich wstydzić. Wszelkie wątpliwości związane z seksem w stanie odmiennym warto konsultować z lekarzem, jednak już na tym etapie mogę stwierdzić, że orgazm w ciąży jest całkowicie bezpieczny. Niezależnie od trymestru można normalnie współżyć, chyba że mamy do czynienia z ciążą zagrożoną. W momencie kiedy dowiadujemy się o ciąży należy udać się na wszelkie niezbędne badania, oraz zapytać lekarza prowadzącego, czy nie ma przeciwwskazań co do aktywności seksualnej. Skurcze miejsc intymnych, do jakich dochodzi w trakcie orgazmu, nie są na tyle silne, by mogły doprowadzić do poronienia. Orgazm w ciąży więc jest nie tylko bezpieczny, ale wręcz zalecany, ze względu na bardzo pozytywne działanie na całe ciało. Wiele kobiet wraz z zajściem w ciążę zauważa u siebie o wiele wyższy poziom libido zwiększone zainteresowanie seksem, a także jeszcze lepsze doznania. Może to być spowodowane lepszym ukrwieniem miejsc intymnych, a co za tym idzie większą wrażliwością na dotyk oraz odbierane bodźce. Czy może jednak zdarzyć się sytuacja zupełnie odwrotna i czy brak orgazmu w ciąży jest normalnym zjawiskiem?
Czy kobieta w ciąży może NIE mieć orgazmu? Dlaczego tak jest?
Sprawa orgazmu u kobiet, jest dosyć skomplikowana. O ile u mężczyzn orgazm jest naturalnym procesem fizjologicznym, który przychodzi im bez żadnego trudu, o tyle u kobiet często wymaga pracy nad swoim ciałem, poznawaniem go, a dodatkowo bardzo wiele zależy tu od psychiki. Bardzo często nawet mimo pobudzania narządów płciowych, do orgazmu nie dochodzi, często jest to związane z blokadami psychicznymi. Dużo tutaj zależy od głowy, gdzie też zaczyna się udany seks. Brak stabilizacji, akceptacji ciała, spadek pewności siebie, wszystko to może wpływać również na brak orgazmu w ciąży. Powodem mogą być też obawy związane z seksem, strach o to, że dziecku może stać się krzywda, lub że może dojść do utraty ciąży. Wszystkie te obawy są prostą drogą do braku satysfakcji ze stosunku. Czasami wystarczy rozwianie wszelkich obaw i pełne rozluźnienie, by móc zażegnać problem z orgazmem w ciąży.
Co zrobić, jeżeli orgazm w ciąży nie wraca? Czy przyszła mama jest wskazana na brak satysfakcji spożycia seksualnego W trakcie ciąży? Niekoniecznie, wystarczy zadbać o dobrą atmosferę, pełne rozluźnienie, oraz oczyszczenie umysłu. Pomocne będzie w tym pozbycie się wszelkich wątpliwości związanych z tym czy seks i orgazm w ciąży są bezpieczne, czy nie. Samo pobudzanie miejsc intymnych niekoniecznie musi przynieść orgazm, pamiętać należy o innych strefach erogennych, powolnym pobudzaniu całego ciała, a przede wszystkim umysłu. Niektórzy zapominają, że to właśnie mózg jest głównym organem odpowiadającym za uczucie orgazmu. Do osiągnięcia pełnej satysfakcji konieczne jest również poczucie bezpieczeństwa oraz bezwzględnej akceptacji własnego ciała. Tutaj zaczynają się schody. To właśnie brak akceptacji zmian zachodzących w ciele wraz z ciążą jest częstym powodem braku orgazmu. Przybywające kilogramy, coraz większy brzuszek, czy też pojawienie się rozstępów, mogą mieć bardzo zły wpływ na pewność siebie kobiety, co z kolei prowadzi nie tylko do unikania stosunków, ale też blokady psychicznej związanej z odczuwaniem przyjemności z seksu. Warto nad sobą pracować w tym zakresie, rozmawiać szczerze z partnerem na temat swoich obaw i odczuć, oraz przede wszystkim zaakceptować to, że każde ciało w ciąży się zmienia i że jest to proces odwracalny, gdyż większość kobiet z czasem wraca do sylwetki sprzed ciąży.
Wiadomo już, że odczuwanie pełnej satysfakcji seksualnej w ciąży jest bezpieczne, jeżeli nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań, warto się jednak zastanowić czy dotyczy to każdego trymestru? Przed samym porodem orgazm jest wręcz polecany dla przyspieszenia akcji porodowej. Czy w pierwszym trymestrze nie należy się jednak powstrzymać od zbyt często i aktywności seksualnej? Co należy wiedzieć na ten temat?
Orgazm a trymestr ciąży
Co warto wiedzieć o orgazmie w trakcie poszczególnych trymestrów w ciąży, czy na każdym etapie osiąganie pełnej satysfakcji seksualnej jest bezpieczne dla kobiety oraz dla rozwijającego się w jej macicy maluszka?
- 1 trymestr – w trakcie pierwszego trymestru jak najbardziej można uprawiać seks, a orgazm nie jest żadnym zagrożeniem. Oczywiście mowa tutaj o zdrowej i prawidłowo rozwijającej się ciąży. Orgazm w ciąży zagrożonej może nie iść ze sobą niebezpieczeństwo, niezależnie od etapu.
- 2 trymestr – jeżeli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, to bez żadnych obaw można uprawiać seks oraz cieszyć się orgazmem.
- 3 trymestr – w trzecim trymestrze również nie ma żadnych ograniczeń co do seksu oraz orgazmu, Niektórzy są zdania, że przed samym porodem wręcz warto być aktywnym seksualnie ze względu na przyspieszenie akcji pogodowej.
Orgazm podczas snu w ciąży – czy to możliwe?
Samoistny orgazm w ciąży jest jak najbardziej możliwy. Często dochodzi do niego w trakcie snów erotycznych. Najczęściej orgazm podczas snu dotyczy kobiet, które tłumią swoje potrzeby seksualne i nie dbają o to, by je zaspokajać. Nie jest to jednak regułą. Nawet u przyszłych mam, bardzo aktywnych w łóżku, które w trakcie ciąży nie rezygnują za satysfakcjonującego pożycia, może pojawić się orgazm samoistny w trakcie snu. Jest to ściśle związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele ciężarnej oraz z lepszym ukrwieniem narządów rodnych.
Orgazm łechtaczkowy a pochwowy w ciąży
Jeden i drugi rodzaj orgazmu jest w ciąży bezpieczny. Mimo że dochodzi do nich podczas nieco innej stymulacji, to w trakcie orgazmu zachodzą w ciele takie same procesy, niezależnie od tego, jakim sposobem szczyt satysfakcji został osiągnięty.
Orgazm w zagrożonej ciąży – tak czy nie?
Wciąż zagrożonej zaleca się minimalizowanie jakiegokolwiek ryzyka związanego z poronieniem. Należy też bezwzględnie słuchać zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Specjaliści zazwyczaj zalecają kobietom rezygnację ze współżycia na czas pierwszego trymestru, który jest najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o utrzymanie ciąży. Jeżeli w trakcie ciąży zagrożonej, doszło do orgazmu samoistnego lub też do orgazmu w wyniku impulsywnej aktywności seksualnej, nie należy panikować. Stres może tym bardziej zaszkodzić ciąży oraz dziecku. Co w takim razie należy zrobić? Przede wszystkim należy uważnie obserwować swój organizm przez dłuższy czas od momentu pojawienia się orgazmu. Monitorować należy skurcze w obrębie brzucha, czy nie stają się one nasilone, oraz czy nie zaczyna towarzyszyć im ból. Zjawiska takie jak wzrost zamiast spadku intensywności skurczów, pojawienie się bólu, pojawienie się plamienia lub krwawienia z dróg rodnych są sygnałem do natychmiastowego udania się na pogotowie. Jeżeli po orgazmie nie doszło do żadnych zjawisk, mogących budzić niepokój, spokojnie można poczekać do kolejnej kontrolnej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę, by sprawdzić, czy nie doszło do żadnych powikłań. Warto pamiętać, że w przypadku ciąży zagrożonej unikanie seksu zalecane jest zazwyczaj w pierwszym trymestrze, później można już spokojnie wracać do aktywności seksualnej. Oczywiście nigdy nie należy robić tego na własną rękę, każdorazowo należy poczekać na zielone światło od lekarza prowadzącego ciążę. Orgazm w ciąży zagrożonej może być niebezpieczny, więc jeżeli lekarz zaleca powstrzymanie się od współżycia, należy zastosować się do zaleceń.
Czy orgazm w ciąży jest bezpieczny dla dziecka?
Wątpliwości wokół orgazmu w ciąży biorą się głównie ze względu na oksytocynę, jaka wydzielana jest w trakcie zbliżenia. To właśnie ona odpowiada za skurcze miejsc intymnych oraz skurcze brzucha, które mogą utrzymywać się nawet do godziny od przeżytego orgazmu. Skurcze te budzą wiele obaw, przyszłe mamy boją się, że mogą one doprowadzić do przedwczesnej akcji porodowej. Czy rzeczywiście tak jest? Jak się okazuje, delikatne skurcze odczuwane podczas orgazmu nie są w stanie doprowadzić do utraty ciąży. Przyszły mamy mogą więc bez żadnych obaw kontynuować po życie, oraz cieszyć się radością z seksu, oraz z przeżywania orgazmu. Wszystko to jednak dotyczy zdrowej ciąży, w razie jakiegokolwiek zagrożeń lekarz powinien nakazać wstrzymanie się od wszelkich praktyk seksualnych.
Orgazm przeżywany przez kobietę w ciąży nie zagraża dziecku. Podczas samej penetracji maluch może odczuwać lekkie kołysanie, a przy samym orgazmie z pewnością wyczuje szybsze bicie serca matki. Po orgazmie dziecko może być w związku z tym bardziej ruchliwe, jednak nie jest to powód do niepokoju.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!