Zielona herbata w ciąży – czy można ją pić? Właściwości i przeciwwskazania

kobieta w ciazy pije zielona herbate

Wśród wszystkich herbat to właśnie zielona jest powszechnie uważana za najzdrowszą. Codzienne picie zielonej herbaty jest zalecane ze względu na korzyści, jakie przynosi. Napój ten pomaga zachować nie tylko zdrowie, ale też urodę. Coraz więcej badań potwierdza pozytywny wpływ zielonej herbaty na wygląd skóry. Kobiety ciężarne często obawiają się jednak po nią sięgać, ze względu na zawartość kofeiny, która w stanie odmiennym może szkodzić dziecku. Zielona herbata w ciąży budzi wiele wątpliwości. Czy sięganie po ten napój przez przyszłe mamy jest dozwolone? Jakie korzyści mogłoby przynieść picie zielonej herbaty w ciąży?

Zielona herbata – właściwości w ciąży

Zielona herbata w czasie ciąży ma wiele właściwości. Napój pomaga zachować organizm w dobrym zdrowiu oraz zadbać o ogólną formę, oraz samopoczucie. Zieloną herbatę ceni się również za jej właściwości spowalniające starzenie. W medycynie dalekiego wschodu często jest ona nazywana eliksirem młodości. Napój jest pełen przeciwutleniaczy, które spowalniają starzenie poprzez usuwanie wolnych rodników z organizmu. Właściwości antyoksydacyjne, to nie wszystko, co jest w stanie zaoferować zielona herbata w ciąży. Jakie jeszcze korzyści może przynieść picie tego napoju?

Zielona herbata pomaga w pozbyciu się cellulitu! Pomarańczowa skórka to prawdziwa zmora wielu kobiet. Nawet szczupłe panie mogą mieć problem z cellulitem. Niestety ciąża sprzyja rozwojowi pomarańczowej skórki. W stanie odmiennym zazwyczaj mniej się ruszamy, a siedzący tryb życia to jeden z głównych powodów pojawiania się cellulitu. Picie zielonej herbaty w ciąży pomaga w zredukowaniu cellulitu. Wszystko dzięki teobrominie, którą zawiera. Substancja ta sprzyja uwalnianiu zamagazynowanego tłuszczu z komórek. Co więcej, zielona herbata przyśpiesza również metabolizm, przez co pomaga w zachowaniu szczupłej sylwetki.

Przeczytaj również  Kardamon w ciąży - czy można go jeść? Korzyści i przeciwwskazania

Zielona herbata w ciąży pomaga w pozbyciu się niedoskonałości. U wielu przyszłych mam hormony powodują wysyp zmian skórnych. Zielona herbata i jej właściwości antybakteryjne i antyseptyczne pomagają jednak uspokoić cerę i przywrócić jej nieskazitelny wygląd, spowalniając jednocześnie procesy starzenia.

Zielona herbata ma duże znaczenie nie tylko dla urody. Napój ten jest ceniony przede wszystkim za pozytywny wpływ na zdrowie. Wiele badań wskazuje na to, że zielona herbata ma silne działanie antynowotworowe. Jest ona również źródłem cennych dla zdrowia substancji. Zawiera wiele witamin, w tym C, B, E oraz K. Regularne picie zielonej herbaty może przyczynić się do podniesienia poziomu odporności w organizmie. Oprócz witamin napój zawiera również polifenole odpowiedzialne za ochronę przed zbyt szybkim starzeniem oraz garbniki pomagające w zwalczaniu infekcji, na które kobiety w ciąży są bardzo narażone.

Jakie jeszcze korzyści może przynieść picie zielonej herbaty podczas ciąży? Przede wszystkim pomaga ona zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały potrzebne do utrzymania ciąży, prawidłowego rozwoju płodu oraz dla zdrowia i dobrego samopoczucia ciężarnej. Napój wspiera również serce oraz układ krążenia, a także chroni przed zawałem. Niektóre badania sugerują też, że zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy ciążowej. Nie ulega wątpliwości, że zielona herbata w ciąży przynosi wiele korzyści, jednak czy mimo tego można po nią sięgać?

zielona herbata w ciazy

Czy w ciąży można pić zieloną herbatę?

Wątpliwości co do picia zielonej herbaty przez przyszłe mamy dotyczą przede wszystkim kofeiny, jaką zawiera ten napój. W stanie odmiennym kofeinę należy ograniczyć. Dozwolona dawka to zaledwie 200 mg na dobę. Jeśli przyszła mama pije colę, kakao oraz pozwala sobie na kawę, to zielona herbata może być przyczyną przekroczenia dozwolonej dawki, co jest bardzo niekorzystne dla płodu. Rozwijający się organizm maluszka i jego narządy wewnętrzne, które dopiero się kształtują, nie są w stanie sprawnie metabolizować kofeiny.

Przeczytaj również  Frytki w ciąży – czy można je jeść? Szkodzą czy nie?

Przyszła mama, która planuje pić zieloną herbatę w ciąży, musi uważać również na to, by dostarczać sobie odpowiednią ilość kwasu foliowego. Niestety, przy wszystkich swoich pozytywnych właściwościach, herbata zielona zmniejsza wchłaniane tej substancji, która kobietom ciężarnym jest niezbędna. Kwas foliowy od samego początku wspiera prawidłowy rozwój płodu. Czy wobec tego zielona herbata w ciąży jest dobrym pomysłem?

Napój ten można pić, jednak w rozsądnych ilościach. Nie chodzi tylko o kofeinę, ale też o to, że zielona herbata może stać się przyczyną niedoborów kwasu foliowego. Najlepiej pić nie więcej niż 1 – 2 filiżanki dziennie.

Jaką zieloną herbatę można pić w trakcie ciąży? Z małą ilością kofeiny!

Istnieje wiele rodzajów zielonej herbaty, przyszła mama powinna sięgać po takie, które nie zawierają zbyt dużych ilości kofeiny. Filiżanka tego napoju może zawierać od 30 do 50 mg kofeiny, czyli o wiele mniej niż kawa. Właśnie z tego powodu zielona herbata ma lekko pobudzające działanie, za co cenią ją kobiety, które w stanie odmiennym czują się nieustannie senne i zmęczone. Pijąc zieloną herbatę w stanie odmiennym, warto jednak kontrolować ilość spożywanej kofeiny, zwłaszcza gdy sięgamy też po kawę, colę oraz inne produkty, które zawierają ten związek chemiczny.

zielona herbata

Zielona herbata w ciąży – przeciwwskazania

Zielona herbata w ciąży nie jest zakazanym napojem. Można, a nawet warto ją pić, ze względu na jej prozdrowotne właściwości oraz wysoką zawartość witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, do delektowania się tym napojem. Kiedy przyszła mama powinna zrezygnować z zielonej herbaty?

Ciężarne, które uskarżają się na problemy ze snem, uczucie niepokoju i nadmierne pobudzenie powinny odstawić wszelakie produkty zawierające kofeinę. Dobrej jakości sen jest bardzo ważny dla zdrowia, więc należy wyeliminować wszystko, co mogłoby go zakłócać. Po zieloną herbatę nie powinny sięgać również panie, których dieta jest uboga w produkty zawierające kwas foliowy. Zielona herbata utrudnia jego wchłanianie, więc można ją pić tylko przy odpowiednio zbilansowanej diecie.