Sport w ciąży – jaki wolno uprawiać, a który nie?

kobieta w ciazy biega

Jednym z filarów zdrowego trybu życia jest sport. Nawet najlepsza dieta nie pomoże w zachowaniu dobrej formy, jeśli unikamy aktywności fizycznej. Odpowiednia porcja ruchu każdego dnia pomaga w zachowaniu sprawności i chroni przed wieloma chorobami. Niestety ciąża jest związana z wieloma ograniczeniami, nie tylko, jeśli chodzi o używki, czy dietę. Uprawianie sportu w ciąży również podlega pewnym restrykcjom. O formę i zdrowie, jak najbardziej warto dbać, jednak nie kosztem maluszka. Jeśli chodzi o sport w ciąży, to należy przede wszystkim zastanowić się, jaki będzie bezpieczny dla ciąży. Dużo zależy tu też od trymestru. Co warto wiedzieć o aktywności fizycznej w stanie odmiennym?

Dlaczego warto ruszać się w trakcie ciąży?

Ciąża nie upoważnia do rezygnacji z ruchu. Siedzący tryb życia jest największym wrogiem zdrowia i dobrej formy. Przyszłe mamy muszą jednak wiedzieć, jaki sport w ciąży mogą uprawiać, by nie zaszkodzić maluszkowi. Szczególną ostrożność należy zachować na samym początku ciąży, kiedy występuje największe ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej warto zapytać o zgodę lekarza prowadzącego ciążę, który sprawdzi, czy jest jakieś ryzyko. Kiedy dostaniemy zielone światło od lekarza, warto natychmiast zacząć się ruszać, ponieważ ruch niesie ze sobą same korzyści w przypadku ciężarnych kobiet.

Brak ruchu powoduje, że nasze ciało traci elastyczność, stajemy się ociężali, a proste czynności, takie jak wchodzenie po schodach zaczynają być problemem. Brak formy powoduje, że szybko łapiemy zadyszkę i czujemy się zmęczeni nawet po zwykłym spacerze w powolnym tempie. Rezygnacja z aktywności fizycznej wiąże się też z różnego rodzaju zwyrodnieniami w obrębie kości i stawów oraz z chorobami układu sercowo – naczyniowego. Brak ruchu połączony z niezdrową, wysokokaloryczną dietą prowadzi też do otyłości, co z kolei prowadzi do wielu chorób współistniejących. Dla przyszłych mam sport w czasie ciąży jest szczególnie istotny. Kobiety, które pozostawały aktywne w trakcie ciąży, rzadziej są narażone na komplikacje w trakcie porodu, szybciej też dochodzą do siebie po rozwiązaniu. Ruch w trakcie ciąży często przyczynia się też do tego, że poród przebiega szybko i sprawnie.

Przeczytaj również  Kiełki w ciąży - czy można je bezpiecznie jeść?

Sport w ciąży pomaga w zachowaniu zdrowia, doskonale dotleniając organizm sprzyja też prawidłowemu rozwojowi płodu. Niestety nie każda aktywność fizyczna będzie dla przyszłych mam bezpieczna. Nie zawsze też można uprawiać sport, będąc w stanie odmiennym, co jeszcze warto wiedzieć przed przystąpieniem do aktywności fizycznej w trakcie ciąży?

ciezarna uprawa sport

Sport w ciąży – czy jest wskazany?

Sport w ciąży jest jak najbardziej dozwolony, jednak należy się dostosować do pewnych zasad i ograniczeń. Kobiety, które przed ciążą były bardzo aktywne fizycznie i wykonywały ciężkie treningi, mogą sobie w stanie odmiennym pozwolić na więcej niż te, które przed zajściem w ciążę prowadziły głównie siedzący tryb życia. Nie zaleca się rozpoczynania w stanie odmiennym intensywnych treningów na siłowni. Niestety nie wszystkie sporty w ciąży są bezpieczne, nawet dla obytych z wysiłkiem kobiet. Jaka aktywność fizyczna sprawdzi się w przypadku ciężarnych kobiet?

Najlepszy sport dla przyszłej mamy to taki, w którym występuje, jak najmniejsze ryzyko urazu, czy uderzenia w brzuch. Jednym z najlepszych rozwiązań dla kobiet ciężarnych jest pływanie. Sport ten doskonale wpływa na cały organizm, angażuje wiele partii mięśniowych, jednocześnie nie przeciążając stawów, które w ciąży są szczególnie narażone na urazy.

Dobrym rozwiązaniem dla przyszłych mam jest również joga oraz rozciąganie. Tego rodzaju ćwiczenia mogą dobrze przygotowań organizm do porodu i sprawić, że przebiegnie on szybko i bez zbyt dużego wysiłku dla organizmu. Zarówno joga, jak i stretching to sporty, które nie powodują dużego wyczerpania fizycznego.

Jaki sport mogą uprawiać przyszłe mamy, które przed zajściem w ciążę praktykowały siedzący tryb życia? W stanie odmiennym nie zaleca się rozpoczynania przygód z nowymi aktywnościami fizycznymi, co nie oznacza, że wskazana jest całkowita rezygnacja z ruchu. W przypadku całkowitego braku kondycji warto zainteresować się codziennymi spacerami. Ta forma aktywności sprawdzi się nawet pod sam koniec ciąży. Spacery na świeżym powietrzu dotleniają organizm i bardzo dobrze wpływają na wygląd skóry oraz na sylwetkę. Dzięki regularnej aktywności na świeżym powietrzu zwiększamy szansę na to, że poród odbędzie się w terminie.

Przeczytaj również  Niespokojny sen niemowlaka - co oznacza rzucanie się w łóżeczku i nerwowe ruchy?

Sport a trymestr ciąży

Jeśli chodzi o uprawianie sportu w stanie odmiennym, to bardzo ważne są również trymestry. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy na danym etapie ciąży można uprawiać sport, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jak wyglądają ogólne zalecenia, co do sportu w poszczególnych trymestrach?

  • Sport w pierwszym trymestrze ciąży – początek ciąży to duże ryzyko poronienia, jednak sporty, takie jak pływanie, aerobik wodny, rozciąganie, czy spacery można uprawiać, jeśli lekarz wyrazi zgodę.
  • Sport w drugim trymestrze ciąży – nadal istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, jednak jeśli ciąża nie jest zagrożona, to można uprawiać sport.
  • Sport w trzecim trymestrze ciąży – uprawianie sportu jest utrudnione ze względu na pokaźne rozmiary brzuszka, jednak całkowita rezygnacja z aktywności nie jest wskazana.

ciezarna biega w ciazy

Jakie sporty całkowicie odradza się ciężarnym?

Podczas ciąży unikać należy nadmiernego wysiłku i wyczerpania organizmu. Niewskazane są także ćwiczenia siłowe na wolnych ciężarach. Dźwigania należy unikać w każdym trymestrze, ponieważ może ono doprowadzić do utraty ciąży z tego samego powodu, wskazana jest rezygnacja ze sportów kontaktowych, takich jak koszykówka. W czasie treningów tego typu nietrudno o upadek, czy też uderzenie w brzuch. Jedno i drugie zdarzenie wiąże się z wysokim ryzykiem poronienia. Forsowne biegi na długie dystanse, czy treningi wytrzymałościowe również lepiej sobie odpuścić. W ciąży należy traktować swój organizm łagodnie.