Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia. Nawet najlepsza dieta nie zastąpi sportu. Żaden suplement, witamina, czy nawet lek nie sprawią, że będziemy zdrowi, jeśli nasz tryb życia opiera się głównie na siedzeniu. Codzienny ruch jest w stanie zapobiegać wielu chorobom, pomaga zachować sprawność, dodaje energii i poprawia humor. Dzięki aktywności bez trudu można utrzymać szczupłą i zgrabną sylwetkę, jedząc więcej, ponieważ sport zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne. Wiele kobiet zachodząc w ciążę, całkowicie rezygnuje z aktywności, czy takie postępowanie jest słuszne i czy trening w ciąży należy całkowicie odstawić? Jakie ćwiczenia w stanie odmiennym są całkowicie zabronione?
Trening w ciąży – bezpieczny czy nie?
Znaczenie aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia i sprawności jest ogromne. Podczas ciąży jednak na pierwszym miejscu należy stawiać dobro rozwijającego się dziecka. Nieostrożne zachowanie matki może doprowadzić nawet do poronienia. Właśnie dlatego kobiety boją się wykonywać trening w ciąży. Jak wygląda rzeczywistość? Czy uprawianie sportu w stanie odmiennym jest aż takim zagrożeniem dla płodu?
Wokół uprawiania sportu w ciąży narosło wiele mitów. Straszenie przyszłej mamy utratą ciąży przez aktywność fizyczną jest typowe zwłaszcza dla starszego pokolenia. Najnowsze badania mówią jasno, że trening w ciąży nie jest zagrożeniem dla płodu. Oczywiście zachować trzeba wszelkie środki ostrożności. Swoją aktywność dobierać należy do samopoczucia, rozmiarów brzuszka i sił.
Nie zawsze trening w ciąży jest bezpieczny. Przeciwwskazaniem do ćwiczeń jest ciąża zagrożona. Przed rozpoczęciem regularnych treningów warto skonsultować się z lekarzem i upewnić się, czy są one dozwolone. Jeśli specjalista zaleci oszczędzanie się i odpoczynek, to bezwzględnie zakazane jest łamanie zaleceń i wykonywanie treningów na własną rękę. Co jeszcze warto wiedzieć o aktywności fizycznej w ciąży?
10 faktów o treningu w ciąży
Trening w ciąży jest bezpieczny, jednak pod pewnymi warunkami. Współcześnie specjaliści zalecają aktywność fizyczną w stanie odmiennym. Robienie treningu w ciąży wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim zapobiega nadmiernemu tyciu, jednak nie tylko! Odpowiednie ćwiczenia są w stanie również sprawić, że poród przebiegnie łatwiej i bez komplikacji. Jakie jeszcze fakty o treningu warto znać?
- Poprawia pracę serca. Regularna aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na pracę serca i układ krążenia. Warto dbać o serce w ciąży, ponieważ ma ono wówczas do wykonania o wiele poważniejsze zadanie. W stanie odmiennym dotlenia ono nie tylko organizm matki, ale też płód. Aktywność fizyczna poprawia pracę serca, jest w stanie także obniżać poziom złego cholesterolu.
- Dzięki aktywności wolniej tyjemy – przybranie na wadze w ciąży jest czymś oczywistym. W większości dodatkowe kilogramy to wody płodowe oraz ciężar dziecka. Nabieranie tkanki tłuszczowej nie jest ani wskazane, ani zbyt zdrowe dla matki i dziecka. W ciąży można zachować szczupłą sylwetkę, jedząc do syta tak, by dostarczyć sobie i maluchowi niezbędnych witamin i minerałów. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna nie tylko zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne, przez co można zjeść jeszcze więcej, bez szkody dla sylwetki, ale też poprawia przemianę materii.
- Zapobiega powstawaniu cellulitu i rozstępów. Pomarańczowa skórka często w ciąży się znacznie pogłębia. Dzieje się tak głównie dlatego, że w stanie odmiennym zmieniamy tryb życia na siedzący. To właśnie brak ruchu jest głównym powodem cellulitu. Treningi są w stanie znacznie zredukować cellulit, jednocześnie zmniejszając ryzyko pojawienia się rozstępów.
- Zmniejsza bóle obciążonych stawów, wzmacnia mięśnie, w tym mięśnie brzucha. Oczywiście w ciąży nie należy wykonywać treningów skupiających się w całości na brzuchu, jednak ogólny trening całego ciała powinien okazać się wystarczający.
- Trening ma również wpływ na prawidłowy przebieg porodu.
- U kobiet, które ćwiczą, rzadziej pojawiają się problemy z laktacją.
- Płód rozwija się lepiej, ponieważ podczas treningu łożysko jest dotleniane.
- Dzięki treningom rozciągającym i wzmacniającym mięśnie pleców można zmniejszyć bóle krzyża podczas ciąży, które pojawiają się zazwyczaj w 3 trymestrze.
- Maluchy aktywnych mam statystycznie mają mniejszy wskaźnik zachorowalności oraz skłonność do występowania kolki.
- Treningu nie wolno wykonywać wtedy, gdy ciąża jest zagrożona.
Trening w ciąży może przynieść naprawdę dużo korzyści nie tylko dla matki, ale też dla malucha, ponieważ pozytywnie wpływa na jego rozwój. Wokół ćwiczeń w ciąży pojawiło się jednak wiele mitów. Warto zweryfikować ich prawdziwość, by wiedzieć jakie ćwiczenia są w ciąży dozwolone.
10 mitów o treningu w ciąży
To właśnie mity sprawiają w większości, że kobiety ciężarne rezygnują z treningu, myśląc, że mogą w ten sposób zaszkodzić dziecku. Jakie są najpopularniejsze?
- Kobiety, które nigdy nie ćwiczyły, powinny zrezygnować z aktywności w ciąży – jest to mit. Nawet jeśli wcześniej nie ćwiczyłyśmy, to i tak warto wprowadzić jakąś aktywność w ciąży, nawet jeśli miałyby to być tylko spacery.
- Trening w ciąży – wywołuje poronienie. Ćwiczenia podczas ciąży są ryzykowne tylko wtedy, gdy jest ona zagrożona.
- W ciąży należy tylko wypoczywać – relaks i dbanie o siebie w ciąży jak najbardziej są wskazane, ale trening też może być formą wypoczynku,
- Ćwiczenia zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu – właściwie dobrany trening nie stwarza takiego niebezpieczeństwa.
- W ciąży dozwolony jest każdy trening – niestety nie, niektóre ćwiczenia nie są wskazane dla ciężarnych.
- W 3 trymestrze należy całkowicie zrezygnować z aktywności – z brzuszkiem nadal można ćwiczyć, jednak trzeba zwolnić tempo, wybierać lekkie ćwiczenia i słuchać swojego organizmu.
- W pierwszym trymestrze można ćwiczyć tak samo, jak przed ciążą – ciężarna powinna unikać forsownych ćwiczeń, niezależnie od etapu ciąży. Do 12 tygodnia należy zachować jeszcze większą ostrożność, ponieważ zarodek dopiero się zagnieżdża.
- Trening ciężarnej może powodować wady rozwojowe u płodu – wręcz przeciwnie, dzieci aktywnych matek są zazwyczaj zdrowsze.
- Ćwicząc, możemy pogłębić rozstępy – na odwrót, wyćwiczona, jędrna skóra jest mniej skłonna do rozstępów.
- Trening podczas ciąży męczy bardziej – tu zdania są podzielone, wszystko zależy od jego intensywności.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!