Tantum Rosa w ciąży – czy ciężarne mogą je brać?

ciezarna kobieta bierze tabletki

Infekcje intymne często dotykają kobiet ciężarnych. Uporczywe dolegliwości związane z zakażeniem należy natychmiast leczyć, nie tylko dlatego, że są one przyczyną dyskomfortu. Nieleczone infekcje intymne mogą z czasem przeistoczyć się w groźne choroby. Infekcja w stanie odmiennym może ponadto zagrażać samej ciąży, między innymi zwiększając ryzyko poronienia. Skutecznym sposobem walki z zakażeniami intymnymi są irygacje. Przyszłe mamy w tym celu chętnie sięgają po Tantum Rosa w ciąży. Roztwór służący do irygacji oraz podmywania jest bardzo skuteczny w zwalczaniu świądu, pieczenia oraz upławów, będących typowym objawem infekcji. Czy środek ten jest jednak bezpieczny dla ciężarnej i płodu?

Tantum Rosa w ciąży – czy jest bezpieczna dla ciężarnej?

Nawet leków do stosowania zewnętrznego w ciąży nie powinno się stosować bez kontaktu z lekarzem. Również przy Tantum Rosa w ciąży należy zachować wskazane środki ostrożności. Preparat ten jest dostępny bez recepty, nie ma też wpływu na cały organizm, nie jest wchłaniany, więc nie powinien też zagrozić rozwojowi płodu. Tantum Rosa w czasie ciąży można więc stosować bez obaw o zdrowie dziecka, jednak mimo wszystko nie należy robić tego bez konsultacji z lekarzem.

Tantum Rosa na infekcje w ciąży zazwyczaj okazuje się skuteczny, środek ten nie powinien też w żaden sposób zaszkodzić ciężarna. Niebezpieczne może być jednak samodzielne diagnozowanie. Nie zawsze świąd, pieczenie oraz upławy są objawem niegroźnej infekcji, którą można wyleczyć samodzielnie, przy pomocy łatwo dostępnych leków bez recepty. Czasami dolegliwości te mogą zwiastować niebezpieczną chorobę, wymagającą antybiotykoterapii lub innych form przeciwdziałania. W takim wypadku stosowanie Tantum Rosa w ciąży lekko złagodzi objawy, ale nie zlikwiduje ich przyczyny, doprowadzając pośrednio do zaostrzenia stanu chorobowego.

Przeczytaj również  Olej z wiesiołka w ciąży i przed porodem - czy można go stosować?

Tantum Rosa w ciąży można stosować przy objawach łagodnej infekcji intymnej. W przypadku, gdy pojawiają się bardziej niepokojące objawy, takie jak bóle brzucha, czy krwawienia, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jak wygląda prawidłowe używanie Tantum Rosa w ciąży?

tantum rosa

Jakie zastosowanie ma Tantum Rosa w ciąży?

Stosowanie Tantum Rosa w ciąży może wyglądać różnie. Najpopularniejszą formą jest podmywanie roztworem. Sposób ten jest prosty i szybki, niestety w przypadku stanów zapalnych i cięższych infekcji może nie być w pełni skuteczny. Podmywanie Tantum Rosa w ciąży łagodzi zewnętrzne objawy zakażenia intymnego, takie jak świąd i pieczenie, pomaga też pozbyć się podrażnień.

Skuteczniejsza przy ostrych stanach zapalnych jest irygacja Tantum Rosa. Przemycie miejsc intymnych od wewnątrz pomaga pozbyć się bakterii odpowiedzialnych za infekcję. Irygację należy jednak przeprowadzić we właściwy sposób, rozpuszczając proszek w przegotowanej wodzie. Ponadto irygacji nie należy wykonywać zbyt często, ponieważ zaburzają one naturalne pH miejsc intymnych.

Tantum Rosa a trymestr ciąży

Infekcja intymna może się przytrafić kobiecie w każdym etapie ciąży. Czy zalecenia co do stosowania Tantum Rosa w ciąży mogą się różnić w zależności od trymestru?

  • 1 trymestr – można używać Tantum Rosa zarówno do irygacji, jak i podmywania.
  • 2 trymestr – nadal Tantum Rosa jest bezpieczne, jednak warto obserwować swój organizm, a w razie pojawienia się niebezpiecznych objawów infekcji, takich jak krwawienie, czy bóle brzucha skonstatować się z lekarzem.
  • 3 – Tantum Rosa jest bezpieczne, jego stosowanie nie wpływa na przyśpieszenie porodu, ani na jego przebieg.

Tantum Rosa można stosować od pierwszego trymestru, aż do porodu. Najlepiej jednak robić to pod kontrolą lekarza.

tabletki w ciazy

Tantum Rosa – czy może dawać skutki uboczne w ciąży?

Nie zanotowano niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych przy stosowaniu Tantum Rosa. Lek ten może chwilowo wzmagać uczucie pieczenia, jednak finalnie pomaga pozbyć się tej dolegliwości.

Przeczytaj również  Pasztet w ciąży – można jeść czy lepiej nie?

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania Tantum Rosa w ciaży?

Preparatu Tantum Rosa nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek z substancji aktywnych lub pomocniczych.