Czystek w ciąży – czy mogą go bezpiecznie pić kobiety ciężarne?

czystek

Zioła w ciąży wydają się dobrą alternatywą dla leków z apteki. Nie zawierają one sztucznych dodatków, które mogłyby zaszkodzić dziecku, a ich skuteczność płynie prosto z natury. Nie wszystkie rośliny lecznicze są jednak bezpieczne dla ciężarnych, niektóre należy ograniczyć, albo całkowicie zrezygnować z ich spożywania. Do ziół o dużej mocy, jeśli chodzi o właściwości zdrowotne należy czystek. Przypisuje się mu bardzo wiele właściwości zdrowotnych, czy w takim razie czystek w ciąży można pić oraz jakie ilości będą wskazane dla przyszłej mamy? Co daje ciężarnym regularne picie czystka?

Czystek – zastosowanie i właściwości w ciąży

Coraz więcej kobiet w ciąży decyduje się na popijanie czystka w celu złagodzenia dolegliwości, które im dokuczają w związku ze stanem odmiennym. Popularne staje się też profilaktyczne picie czystka, by chronić się przed chorobami. Napary z tego zioła skutecznie podnoszą poziom odporności, dzięki czemu organizm jest w stanie odeprzeć atakujące go bakterie i wirusy. Zioło pomaga też w zwalczaniu stanów zapalnych w organizmie, co może mieć pośredni wpływ również na wygląd skóry ze skłonnością do trądziku.

Czystek w ciąży uszczelnia też żyły oraz pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Ponadto zioło pomaga oczyścić organizm z toksyn, między innymi dzięki swoim moczopędnym właściwościom. Ziele czystka w ciąży często stosuje się, jako profilaktykę antyalergiczną lub wykorzystuje się go w przypadku pojawienia się reakcji uczuleniowych. Czystek ma działanie antyhistaminowe, przez co jest skutecznym, środkiem na alergie. Regularne picie czystka wzmacnia organizm, poprawia zdrowie i samopoczucie. Najbardziej znane są jednak właściwości antyoksydacyjne tego zioła. To właśnie dzięki nim czystek neutralizuje działanie wolnych rodników w organizmie, co sprawia, że jest w stanie spowolnić starzenie, chroniąc komórki przed ich uszkadzaniem.

Przeczytaj również  Aloes w ciąży - czy można go pić? Może być groźny!

Picie czystka w ciąży niesie ze sobą sporo korzyści, mimo to wiele przyszłych mam nie wie, czy sięgać po to zioło. Powodem są obawy przed skutkami ubocznymi. Zioła wspierają organizm w walce z chorobami i pomagają w zachowaniu dobrego zdrowia, jednak niewłaściwie stosowane mogą też przynieść wiele szkód. Przyszłe mamy sięgając po jakiekolwiek leki lub zioła muszą uwzględniać nie tylko własne zdrowie, ale też dobro rozwijającego się płodu. Największą ostrożność zachowują kobiety, które po raz pierwszy mają zostać mamami, przy kolejnych ciążach świadomość tego, co wolno, a co nie, jest dużo większa.

Co w takim razie mówią eksperci na temat picia czystka? Jest on dozwolony w ciąży, czy też lepiej powstrzymać się przed jego spożywaniem?

Czy można pić czystek w ciąży?

Niektóre zioła mimo swoich właściwości leczniczych w ciąży są stanowczo zakazane. Niedozwolone dla przyszłych mam są głównie te rośliny, których stosowanie prowadzi do skurczów macicy, a w konsekwencji nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu. Nie wolno stosować również ziół ani innych produktów stwarzających choćby minimalne ryzyko spowodowania wad rozwojowych u płodu. Do takich ziół nie należy czystek w ciąży, jest on całkowicie bezpieczny i można, a nawet warto go stosować, by chronić się przed chorobami oraz osłabiać reakcje alergiczne.

ciezarna pije herbate z czystka

Herbata z czystka w ciąży – czy jest bezpieczna?

Czystek w czasie ciąży spożywa się najczęściej w formie herbaty. Dostępna jest ona nie tylko w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Często można nabyć ją również w zwykłych marketach. Przyszłe mamy chętnie po nią sięgają ze względu na to, że jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Herbatę z czystka można pić bez żadnych obaw, należy ona do bezpiecznych produktów, które nie szkodzą ciąży.

Jak pić herbatę z czystka w ciąży?

Przy herbacie z czystka nie obowiązują żadne limity. Czystek w ciąży może być pity nawet w większych ilościach. Oczywiście nie należy też przesadzać, ponieważ nadmierne nawadnianie organizmu może być równie szkodliwe co picie zbyt małych ilości wody. Sposób przygotowania tej herbaty jest bardzo prosty. Saszetkę wystarczy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem 10 – 15 minut. W celu podniesienia walorów smakowych i zdrowotnych warto dodać do napoju plasterek cytryny.

Przeczytaj również  Kaszanka w ciąży – czy można jeść? Smażoną a może grillowaną?

Napar z czystka w ciąży – jak go przygotować?

Czystek w ciąży warto pić również w formie naparu. Odpowiednio przygotowany napar ma większą moc niż herbata. W celu przygotowania naparu należy nabyć susz. Jest on dostępny głównie w sklepach ze zdrową żywnością. Przygotowanie naparu nie jest trudne, jednak wymaga trochę więcej czasu oraz odważenia odpowiednich proporcji. Na 200 ml wrzątku przypada około 10 gramów suszonego zioła. Po zalaniu suszu wrzącą wodą kubek trzeba przykryć i odczekać przynajmniej 20 minut. Po tym czasie napar należy przelać przez sito. Uzyskany w ten sposób czysty płyn można pić na ciepło lub po wystudzeniu wykorzystywać między innymi do przemywania ran, czy zmian skórnych.

czystek w ogrodzie

Inne sposoby przyjmowania czystka w ciąży

Jak jeszcze można stosować czystek w ciąży? Oprócz herbaty i naparu popularne są również inhalacje. Wdychanie pary z zaparzonego czystka ma bardzo pozytywny wpływ na drogi oddechowe. Często inhalacje te stosowane są przy przeziębieniach i silnych katarze, w celu udrożnienia nosa. Czystek sprawdzi się również do wykonywania kąpieli parowych na twarz. Działają one niemal tak samo, jak inhalacja, a przy tym mają zbawienny wpływ na cerę, ponieważ pomagają otworzyć pory, pozbyć się zaskórników i przywrócić skórze zdrowy blask.

Czystek w ciąży – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań, co do picia czystka przez przyszłe mamy. Zioło jest całkowicie bezpieczne i nie niesie ze sobą efektów ubocznych. Jedyne, na co należy uważać to moczopędne właściwości czystka. Działają one pozytywnie, oczyszczając drogi moczowe, jednak przy dużych ilościach herbaty lub naparu mogą spowodować odwodnienie. Czystek w ciąży najlepiej pić w ilości 1-2 filiżanek dziennie. Oprócz ziołowych herbat przyszła mama powinna sięgać również po inne płyny, takie jak soki owocowe.