Opalona, złocista skóra jest dla wielu osób wyznacznikiem piękna. Opalenizna kojarzy się ze zdrowiem, młodością i witalnością, niestety sam proces opalania bywa bardzo szkodliwy. Niestosowanie się do pewnych zasad może skutkować poparzeniami skóry lub nawet groźniejszymi konsekwencjami. Opalać więc należy się z głową, by niechcący nie wyrządzić sobie krzywdy. Co z kobietami w ciąży, czy mogą one cieszyć się opalenizną, czy opalanie w ciąży jest zabronione?
Czy w ciąży można się opalać?
W niektórych kręgach można spotkać się ze stwierdzeniem, że opalanie w ciąży nie jest bezpieczne dla matki i dziecka. Jest to oczywiście błąd. Przyszła mama również może cieszyć się piękną, złocistą skórą. Opalanie na słońcu w ciąży przy zachowaniu odpowiednich zasad jest nie tylko bezpieczne, może też przynieść wiele korzyści! Kontakt ze słońcem bardzo pozytywnie działa na psychikę, poprawiając humor. Ma to związek ze zwiększeniem poziomu witaminy D3 w organizmie. To właśnie promienie słoneczne są w stanie sprawić, że zapotrzebowanie organizmu na witaminę D3 zostanie zaspokojone.
Dlaczego witamina ta jest tak ważna? Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o odpowiedni poziom witaminy D3, ponieważ jej niedobory zagrażają prawidłowemu rozwojowi płodu. Brak witaminy D3 zwiększa też ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.
Czy można się opalać w ciąży na słońcu? Tak, ale z rozsądkiem! W pierwszej kolejności należy myśleć o zdrowiu swoim i dziecka, nie o pięknym odcieniu skóry. Opalanie w ciąży może być niebezpieczne z różnych powodów, nie tylko dlatego, że grozi chorobami skóry, takimi, jak czerniak. Przyczyn, dla których warto zachować rozsądek, opalając się w stanie odmiennym, jest o wiele więcej.
Wiadomo już, że można korzystać z promieni słonecznych. Co jednak z innymi metodami, takimi jak opalanie natryskowe w ciąży, czy solarium? Czy można z nich korzystać, czy też opalanie w ciąży jest dozwolone tylko, jeśli chodzi o słońce? Czy ekspozycja brzucha na słońce, czy szkodzi dziecku?
Opalanie brzucha w ciąży – można czy nie?
Opalanie brzucha w ciąży budzi wiele emocji. Wokół tego tematu narosło też sporo mitów. W sieci da się wyczytać między innymi twierdzenia, że ekspozycja brzucha na słońce może prowadzić do wzrostu temperatury wód płodowych do tego stopnia, że będzie to szkodliwe dla dziecka.
Oczywiście jest to nieprawda. Promienie słońca nie są w stanie „podgrzać” wód płodowych. Opalanie w ciąży z zakrytym brzuchem nie jest konieczne. Chowanie brzucha ma sens jedynie wtedy, jeśli kobieta zwyczajnie nie lubi go eksponować, gdyż budzi to u niej dyskomfort psychiczny. W innych przypadkach spokojnie można wystawiać brzuszek na słońce. Oczywiście skórę należy odpowiednio zabezpieczyć przed poparzeniami.
Trymestr ciąży a opalanie
Czy opalanie w ciąży jest w jakiś sposób zależne od jej trymestru? Kiedy można się opalać, a kiedy lepiej się powstrzymać?
Według ekspertów niewskazane jest opalanie w 1 trymestrze ciąży. Na tym etapie proces opalania może obniżać wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy wpływa między innymi na kształtowanie układu nerwowego płodu. Opalanie w 2 trymestrze ciąży nie jest zabronione, spokojnie można korzystać ze słońca, pamiętając jedynie o tym, by chronić się przed poparzeniami. Tak samo, jeśli chodzi o opalanie w 3 trymestrze ciąży. Przyszła mama mimo tak wydatnego brzuszka może plażować bez obaw o zdrowie swoje i malucha, jeśli tylko będzie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
Opalanie w ciąży to nie tylko słońce! Tutaj pojawia się dosyć kontrowersyjny temat, czyli solarium a ciąża. Można korzystać z solarium, czy nie? Co z inną popularną metodą opalania, jaką jest natrysk? Czy opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne?
Sposoby opalania a ciąża
Warto zastanowić się nad tym, jakie opalanie w ciąży jest bezpieczne. Nie każda metoda jest dozwolona. Najbezpieczniejsze jest oczywiście korzystanie z promieni słonecznych. Sposobów na to, by uzyskać złocisto – brązowy kolor skóry jest jednak bardzo wiele. Niestety nie z wszystkich mogą korzystać przyszłe mamy. Co z solarium w ciąży, można tam chodzić czy nie?
Solarium w ciąży – czy jest bezpieczne?
Solarium cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu kobiet i mężczyzn. Pozwala ono uzyskać bardzo ładną, równomierną opalenizną, co często się nie udaje przy pomocy promieni słonecznych. Wbrew rozpowszechnionym stwierdzeniom, solarium w ciąży nie jest zakazane. Przyszła mama może z niego korzystać, jednak w granicach rozsądku. Pilnować trzeba przede wszystkim mocy lamp, by nie była ona zbyt wysoka. Liczy się również czas korzystania z solarium, nie powinien on być dłuższy niż kilka minut. Opalanie w ciąży w solarium nie jest więc zabronione przy zachowaniu umiaru.
Opalanie natryskowe w ciąży – czy jest bezpieczne?
Kolejnym popularnym sposobem na uzyskanie ładnego koloru skóry jest opalanie natryskowe. Odbywa się ono przy pomocy odpowiednich preparatów. Niestety opalanie w ciąży przy pomocy natrysków zdecydowanie odradza się przyszłym mamom. Powinny one zrezygnować z tego sposobu dla dobra rozwijającego się w macicy płodu. Jest to spowodowane tym, że preparaty do opalania natryskowego zawierają toksyczne substancje, które przez skórę mogą przenikać do krwiobiegu. Pojawiają się wprawdzie zdania, że cząsteczki dihydrotacetonu są zbyt duże, aby mogły przeniknąć do organizmu. Jednak nie jest to potwierdzone badaniami, więc lepiej się powstrzymać od opalania natryskowego, przynajmniej na okres ciąży.
Samoopalacz w ciąży – czy można stosować?
Opalanie w ciąży z wykorzystaniem samoopalacza również odradza się przyszłym mamom. Powód jest ten sam, co w przypadku opalania natryskowego. Większość samoopalaczów zawiera toksyczne substancje niebezpieczne dla rozwoju płodu.
Czy opalanie w ciąży szkodzi dziecku? Skutki złego opalania
Opalanie w czasie ciąży przy zachowaniu odpowiednich zasad nie jest groźne dla rozwijającego się malucha. Jeśli zrezygnujemy z niedozwolonych metod, takich jak natryski, czy samoopalacz to nie stworzymy zagrożenia dla rozwoju płodu. Jedynym negatywnym skutkiem opalania na słońcu może być poparzenie słoneczne, jednak łatwo go uniknąć.
Poparzenie słoneczne w ciąży – czy jest groźne?
Poparzenie słoneczne powoduje przede wszystkim dyskomfort. Częste narażanie się na poparzenie słoneczne może jednak być groźne w skutkach na dłuższą metę. Przede wszystkim dlatego, że poparzenie jest zazwyczaj wywołane brakiem kremów z filtrem UV. Bez odpowiednich kosmetyków zwiększamy ryzyko zachorowania na czerniaka.
Jak bezpiecznie opalać się w ciąży? Zastosuj kosmetyki!
Podstawą, jeśli chodzi o bezpieczne opalanie, jest właśnie zastosowanie kosmetyków z filtrami. Należy stosować kremy SPF do twarzy i do ciała. Najlepiej, by były to produkty minimum SPF50. Krem SPF do twarzy chroni nie tylko przed poparzeniem i konsekwencjami w postaci chorób skórnych. Ochrona twarzy przed promieniowaniem UV ma znaczenie również dla urody! Długotrwała ekspozycja cery na słońce znacznie przyśpiesza procesy starzenia. Szybciej pojawiają się zmarszczki, często też opalanie bez kremów skutkuje przebarwieniami. Zjawisko to nazywane jest fotostarzeniem skóry.
Jakie jeszcze zasady warto zachować, jeśli chodzi o opalanie w ciąży? Kobiety ciężarne są częściej narażone na omdlenia i zawroty głowy, więc należy wystrzegać się przegrzania. Najlepiej unikać słońca w godzinach 11 – 16, to właśnie wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Warto również chronić głowę. Chustka, czapka z kaszkietem lub kapelusz to podstawa podczas przebywania na słońcu.
Zasady bezpieczeństwa trzeba również zachować przy opalaniu w solarium. Nie wszystkie ciężarne mogą korzystać z tego sposobu uzyskania opalenizny. Z solarium powinny zrezygnować ciężarne z nadciśnieniem tętniczym, czy chorobami serca.
Jakie części ciała można opalać w ciąży?
W ciąży można opalać całe ciało. Nie ma przeciwwskazań, co do wystawiania brzuszka na słońce. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak chronić głowę. Opalanie nóg w ciąży, opalanie pleców oraz rąk jest dozwolone. Kobiety, którym zależy na tym, by jak najdłużej zachować młody wygląd, muszą jednak chronić twarz.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!