Biała herbata w ciąży – czy można ją bezpiecznie pić?

kobieta w ciazy z herbata

Ciąża to wyjątkowy okres radosnego oczekiwania na narodziny dziecka. Jest to jednak również czas pełen obaw i wątpliwości. Wiele z nich dotyczy postępowania kobiety – panie obawiają się czy to jakie produkty spożywają nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla dziecka. Dotyczy to nie tylko posiłków, ale również napoi. Jednym z tych, które budzą wątpliwości jest biała herbata. To coraz popularniejszy napój, który znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Czy jednak biała herbata w ciąży to dobry wybór? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Biała herbata w ciąży – czy można ją bezpiecznie pić?

Biała herbata jest jednym z najdelikatniejszych rodzajów herbat. Charakteryzuje się delikatnym smakiem i łagodnym aromatem. Proces produkcji białej herbaty jestinny niż w przypadku innych rodzajów herbaty. Choć pochodzi ona z tego samego rodzaju roślin co herbata czarna czy zielona w jej przypadku mamy do czynienia ze zbiorami liści, które odbywają się bardzo wcześnie, jeszcze przed rozpuszczeniem się pąków rośliny. Herbata zbierana w ten sposób jest wyłącznie w Chinach, na niewielką skalę. Zerwane pąki są delikatnie suszone na słońcu lub w specjalnych pomieszczeniach. W przeciwieństwie do herbaty czarnej, biała herbata nie jest fermentowana,  przez co zachowuje naturalne składniki oraz jest delikatna w smaku.

Czy jednak biała herbata w ciąży jest dobrym wyborem? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Musimy bowiem wiedzieć, że w białej herbacie znajduje się wiele cennych składników, które mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie matki oraz rozwijającego się dziecka. Z drugiej jednak strony, biała herbata to napój, który bogaty jest w garbniki. Substancje te mogą podrażniać błony śluzowe układu pokarmowego jak również upośledzać proces wchłaniania przez organizm ważnych witamin i minerałów. Poza tym, biała herbata, choć w niewielkich ilościach, zawiera kofeinę. Związku tego nie należy spożywać w okresie ciąży w zbyt dużych ilościach. Dlatego też biała herbata w ciąży nie jest produktem całkowicie zabronionym, jednak w jej spożywaniu warto zachować umiar.

Przeczytaj również  Wino w ciąży - czy można bezpiecznie wypić chociaż lampkę?

Właściwości zdrowotne białej herbaty w ciąży

Jak wspominaliśmy wyżej, w białej herbacie znajduje się wiele składników, które mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim biała herbata obfituje w polifenole, silne przeciwutleniacze, które mogą wspierać zdrowie komórek i chronić organizm przed stresem oksydacyjnym. Jej picie może mieć pozytywny wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi co stanowi kolejny atut tego napoju. Dodatkowo, biała herbata jest bogatym źródłem flawonoidów. Związki te wykazują działanie przeciwzapalne. Ponadto mają również pozytywny wpływ na układ krwionośny. Biała herbata może pomóc nam w zmniejszaniu ryzyka rozwoju miażdżycy, przeciwdziała udarom mózgu oraz zawałom serca. Warto wspomnieć również o tym, że zawartość kofeiny w białej herbacie (choć nadal pozostaje on związkiem, którego w ciąży nie należy spożywać zbyt dużo) jest znacznie niższa niż w przypadku kawy lub innych rodzajów herbat. Mimo to kobiety, które mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące spożywania białej herbaty w okresie ciąży powinny skonsultować się ze swoim lekarzem, który weźmie pod uwagę nie tylko jej właściwości ale również stan zdrowia swojej pacjentki.

ciezarna kobieta z kubkiem herbaty

Czy biała herbata może stanowić zagrożenie dla zdrowia ciężarnej?

Choć biała herbata należy niewątpliwie do napojów zdrowych, które mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie w okresie ciąży warto zachować szczególną ostrożność. Istnieją bowiem pewne kwestie, o których kobieta oczekująca dziecka powinna pamiętać. Przede wszystkim mowa tu o kofeinie. Choć jej zawartość jest niższa niż w innych herbatach nie możemy zapominać, że kofeina w tym napoju nadal pozostaje obecna. Jeśli będziemy spożywać ją w nadmiarze może doprowadzić do zwiększenia ryzyka poronienia lub przedwczesnego porodu. Drugą problematyczną kwestią jest obecność garbników. Związki te działają przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie co jest ich atutem. Mogą jednakże podrażniać błonę śluzową żołądka. Co więcej, obecność garbników sprawia, że niektóre składniki odżywcze, witaminy i minerały są gorzej wchłaniane przez organizm. Może dotyczyć to także leków przyjmowanych przez ciężarną. Dlatego też panie, które stosują leki powinny porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Szczególną ostrożność powinny zachować również panie zagrożone anemią, wspomniane garbniki bowiem często wpływają na pogorszenie wchłaniania się żelaza.

Przeczytaj również  Zupka chińska w ciąży - czy można ją jeść?

Jakie inne rodzaje herbaty są bezpieczne dla ciężarnych?

Podczas ciąży wybór odpowiednich napojów staje się kluczowym elementem dbania o zdrowie zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka. Jednocześnie jednak picie herbaty dla wielu pań jest codziennym nawykiem, z którego trudno jest im zrezygnować. Wiemy już, że biała herbata spożywana w umiarze jest bezpieczna. Jak jednak wygląda to z innymi rodzajami herbat? Dobrą alternatywą dla kawy czy herbaty czarnej w przypadku kobiet ciężarnych może być herbata zielona. Ona także zawiera stosunkowo niewiele kofeiny a przy tym jest bogata w przeciwutleniacze. Ciekawą opcją mogą być również herbaty ziołowe z ziół takich jak mięta czy rumianek lub melisa. Tego typu herbaty nie zawierają kofeiny i mogą pozytywnie działać na zdrowie wykazując właściwości wspomagające trawienie czy uspokajające. Wiele kobiet pije w tym okresie również napary z mieszanki suszonych owoców.

Podsumowując, choć delikatny aromat i smak białej herbaty jest niezwykle atrakcyjny i często przyciąga zwolenniczki herbat w okresie ciąży warto zachować ostrożność. Choć biała herbata wykazuje właściwości zdrowotne w czasie ciąży lepiej jak najczęściej sięgać po prostu po wodę, która jest najbardziej optymalnym sposobem na nawodnienie organizmu. Nie oznacza to jednak, że przyszłe mamy powinny całkowicie zrezygnować z picia białej herbaty. W przypadku zdrowo rozwijającej się ciąży i braku przeciwwskazań lekarskich warto po prostu zachować umiar. Specjaliści zalecają, aby kobiety spodziewające się dziecka ograniczyły ilość spożywanych herbat – nie tylko białej, ale również innych, do maksymalnie 3 filiżanek dziennie.

Bibliografia:

  • https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/1234
  • https://dietly.pl/blog/przeglad-najzdrowszych-herbat