Ananasy kochamy chyba wszyscy, głównie przez ich słodko – kwaśny smak oraz niezwykle silną soczystość. Owoc ten często jest obecny jako składnik deserów, także potraw na bazie mięsa, warzyw, ryb i owoców morza. Czy jedzony ananas w ciąży nie powoduje żadnych skutków ubocznych? Czy można jeść ananasa w ciąży bez żadnych obaw? W jaki sposób jedzenie ananasa w ciąży wpłynąć może pozytywnie na cały okres przygotowywania się do porodu?
Ananas a ciąża – właściwości
Ananas jako owoc przepełniony jest witaminami i istotnymi dla rozwoju naszego organizmu składnikami odżywczymi. Zaliczymy do nich m. in.: witaminy z rodziny A i B, kwas foliowy, bardzo potrzebny w czasie ciąży, a także fosfor, cynk, miedź, żelazo i mangan. W ananasie obecne są także duże pokłady witaminy C. Znajdziemy w nim także mnóstwo błonnika. Nie powinno więc dziwić, że ananas jako jeden z podstawowych składników trafia do wszelkich koktajli polecanych m. in. na kanałach YouTube o tematyce prozdrowotnej. Z działaniem składników zawartych w ananasie wiążą się pewne kontrowersje. Zdaniem wielu naukowców, ananas w ciąży, spożywany często, może powodować pewne problemy. Warto je wyjaśnić.
Czy można jeść ananasa w ciąży?
Na podstawie rozbudowanych badań wysnuto wnioski, iż przyswajany świeży ananas w ciąży spowodować różne komplikacje ciążowe, w dużej mierze niepożądane. To samo ma dotyczyć soku z liści tego owocu. Wszystko przez to, iż w ananasie znajdują się całkiem spore pokłady bromelainy, czyli związku powodującego nadmierne stymulowanie szyjki macicy. Wielu lekarzy ostrzega kobiety przed zbyt częstym spożywaniem ananasów w ciąży.
Do wszelkich dań i koktajli na jego bazie poleca się podchodzić z pewnym umiarkowaniem. Na pewno plasterek ananasa w sałatce lub sok z ananasa w ciąży raz na jakiś czas raczej nam nie zaszkodzi. Ważne, by nie opierać na nim całej diety ciążowej, bo możemy sprowadzić na siebie spore nieszczęście.
Jakiego ananasa powinna wybrać kobieta w ciąży?
Najzdrowszy będzie oczywiście ananas w postaci świeżej. Aby pozbyć się wszelkich naleciałości zewnętrznych na grubej skórze, poleca się umieszczenie ananasa w misce z zimną wodą, z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej. Pozwoli to na pozbycie się wszelkiego rodzaju pestycydów, którymi spryskiwane są wszystkie owoce egzotyczne na czas podróży do Europy pojazdami transportowymi. Soczysty, surowy ananas w ciąży smakuje wybornie np. w postaci koktajlu na bazie szpinaku, z dodatkiem winogron, banana, siemienia lnianego lub jagód goi, z odrobiną wody. Taki koktajl niezwykle wzmacnia jelita. Dozwolony jest także ananas z puszki w ciąży, jednak trzeba pamiętać przy tym, że żywność konserwowana umieszczana jest w metalowych pojemnikach, gdzie znajduje się wiele substancji rakotwórczych, więc z taką formą przyjmowania owoców należy obchodzić się w miarę ostrożnie. Ananasy z puszki świetnie smakują z ulubionymi deserami, lodami, jako dodatek do ciast z galaretką, potraw słodkich, na które w czasie ciąży ma się szczególnie dużą ochotę.
Czy ananas może wywołać poród?
Zdaniem wielu specjalistów, ananas w ciąży może wywołać poród, właśnie przez obecność bromelainy. Ryzyko jednak nie jest tak duże jak może się wydawać. Do wywołania porodu potrzebna byłaby dawka bromelainy obecna w minimum siedmiu ananasach. Która kobieta będzie w stanie zjeść siedem sporej wielkości ananasów na raz? Klika plasterków dodawanych do ulubionej sałatki z ryżem i gotowanym kurczakiem lub dekoracja na pucharku z lodami jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Przepisów na dania z ananasem dla kobiet w ciąży stale przybywa, często mają one postać koktajli, niezwykle regeneracyjnych dla pracy całego organizmu. Na jeden litr takiego koktajlu wystarczy zaledwie kilka plasterków świeżego ananasa. Oczywiście, może być też z puszki.
Badania przeprowadzane przez specjalistów żywieniowych dają często zaskakujące rezultaty, jednak każda wskazówka lekarza powinna być brana pod uwagę, w końcu wszystkim mamom powinno zależeć na tym, aby na świat przyszła zdrowa i wolna od alergii pociecha.
Jedzenie ananasa w ciąży – podsumowanie
Jeśli w czasie towarzyskiego spotkania lub w czasie oglądania wieczornego filmu na kanapie zjadłam ananasa w ciąży – nie muszę od razu wpadać w panikę. Tym bardziej, jeśli nie jem go codziennie. Natura przez cały rok dostarcza nam tak wielu różnych owoców i warzyw, iż alternatywa jest naprawdę szeroka i o jakiekolwiek przedawkowanie jest niezwykle trudno. Samoświadomość i wiedza na temat tego, co jest nam potrzebne pozwolą nam na racjonalny jadłospis, który przez cały okres ciąży da nam szansę na ciągłe cieszenie się odmiennymi i skrajnymi smakami. Ananasa naprawdę nie musimy się bać, jeśli jego kosztem z naszej diety nie są eliminowane inne owoce i warzywa. Owoc ten wspaniale uzupełnia się z warzywami o dużej zawartości żelaza, czyli szpinakiem, pietruszką, roszponką czy rukolą. Na bazie takich połączeń wyczarować możemy prawdziwe cuda dietetyczne, przydatne nie tylko w ciąży, ale także w stanach ją poprzedzających.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!