Podczas ciąży u wielu kobiet mogą wystąpić problemy z cerą. Do najczęstszych należą zmiany trądzikowe, jednak czasami pojawia się też nadmierne przesuszenie. Sucha skóra bardzo lubi kosmetyki zawierające kwas hialuronowy. Pomaga on zatrzymać nawilżenie, co sprawia, że skóra jest napięta i promienna, a widoczność drobnych zmarszczek ulega znacznemu zmniejszeniu. Wiele pań w stanie odmiennym nie wie jednak, czy kwas hialuronowy w ciąży jakiejkolwiek postaci jest bezpieczny. Co warto wiedzieć o tej substancji, czy może ona w negatywny sposób wpływać na płód? Czy kosmetyki zawierające kwas hialuronowy można bez obaw stosować w trakcie ciąży lub podczas karmienia?
Działanie kwasu hialuronowego
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy można stosować kwas hialuronowy w ciąży, warto zgłębić, czym jest dokładnie ta substancja i jak działa. Kwas hialuronowy jest wytwarzany przez ludzki organizm, jednak z wiekiem następuje spadek jego produkcji, co zazwyczaj objawia się utratą nawilżenia i pojawianiem się coraz większej ilości zmarszczek. Działanie nawilżające kwasu hialuronowego wiąże się głównie z jego właściwościami zatrzymywania wody w skórze. Kosmetyki zawierające kwas nie tylko wykazują działanie nawadniające, ale też przyczyniają się do lepszego transportu składników aktywnych z innych preparatów w głąb skóry. Właśnie dlatego kwas hialuronianowy najczęściej spotkać można w kosmetykach, jakie wykorzystywane są do pierwszych etapów pielęgnacji, czyli w toniku lub serum. Rzadziej substancja ta występuje w kremach, które uważane są za etap końcowy i domknięcie. Działanie kwasu hialuronowego jest związane nie tylko z lepszym nawilżeniem oraz odmłodzeniem skóry. Do czego jeszcze wykorzystywana jest ta substancja, i jak działa na inne sfery organizmu?
Kwas hialuronowy w ciąży da się wykorzystywać nie tylko na skórę! Często spotkać go można w preparatach mających na celu poprawę kondycji stawów. Z racji tego, że w stanie odmiennym problemy ze stawami są dosyć popularne, to wiele kobiet sięga po środki, które mogą przynieść im ulgę w dolegliwościach. Suplementacja kwasu hialuronowego przybiera różne formy. Preparaty dostępne są zarówno w formie rozpuszczalnych w wodzie saszetek, jak i tabletek. Niestety przyjmowanie kwasu w ten sposób nie daje wysokiej skuteczności. Zarówno tabletki, jak i proszki przechodzą przez układ pokarmowy, co sprawia, że wchłanialność cząsteczek kwasu w układzie krwionośnym jest niewielka. Większość preparatów gwarantujących wysoką skuteczność w leczeniu problemów ze stawami to zwyczajny chwyt marketingowy.
Wpływ na działanie tabletek oraz saszetek ma również sama zawartość kwasu hialuronowego, która znacząco się różni w zależności od producenta, dlatego zanim przystąpimy do zakupu, warto uważnie zapoznać się ze składem produktu. Kwas hialuronowy w ciąży przyjmowany w formie doustnej zazwyczaj nie jest szkodliwy. W stanie odmiennym jednak samodzielne podejmowanie decyzji o suplementacji nie jest wskazane. Zanim zaczniemy przyjmować, jakiekolwiek preparaty należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, gdyż to on powinien podjąć ostateczną decyzję.
Jeśli chodzi o przyjmowanie preparatów z kwasem hialuronowym w ciąży na stawy, to skuteczność tego typu kuracji jest niska również z innego względu. Dolegliwości związane ze stawami u kobiet ciężarnych są spowodowane głównie nadmiernym przeciążeniem wywołanym przybieraniem na wadze, więc dostarczanie sobie kwasu raczej nie przyniesie ulgi w bólach. Co jeszcze warto wiedzieć o stosowaniu tej substancji w ciąży, i jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kwas hialuronowy a karmienie piersią?
Kwas hialuronowy w ciąży – czy można go bezpiecznie stosować?
Przy stosowaniu kwasu hialuronowego w ciąży, dużo zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z tej substancji. Najczęściej wykorzystywana jest ona do różnego typu zabiegów upiększających. Popularne jest szczególnie powiększanie ust za pomocą kwasu hialuronowego. Zabieg ten jest mało inwazyjny, daje jednak zachwycające efekty w postaci pięknych, ponętnych ust, dodatkowo umożliwia skorygowanie ich kształtu. Niestety ciąża jest przeciwwskazaniem do większości zabiegów medycyny estetycznej. Nie inaczej jest w przypadku powiększania ust za pomocą kwasu hialuronowego. Sama substancja nie powinna wywołać większej szkody, ponieważ jest ona naturalnie wytwarzana przez ludzki organizm. Zabieg jednak jest związany z przerwaniem ciągłości skóry, co może prowadzić do efektów ubocznych, które mogłyby zaszkodzić ciężarnej.
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest również w zabiegach mezoterapii, których celem jest zwiększenie nawilżenia oraz poprawa jędrności cery. Niestety mezoterapia również należy do zabiegów przerywających ciągłość naskórka, więc przyszłe mamy powinny na czas ciąży z niej zrezygnować. Czy podczas karmienia piersią także obowiązują te zasady?
Kwas hialuronowy a karmienie piersią
Nie tylko ciąża jest momentem w życiu kobiety, kiedy obowiązują ją pewne ograniczenia i restrykcje. W czasie laktacji również niedozwolone jest korzystanie z pewnych zabiegów, preparatów, czy kosmetyków. Jeśli chodzi o kwas hialuronowy a karmienie piersią, to lepiej powstrzymać się od zabiegów upiększających z jego udziałem. Specjaliści niechętnie wykonują zabiegi, które mogą spowodować pojawienie się skutków ubocznych również u matek, karmiących malucha naturalnie. Przy kosmetykach z kwasem hialuronowym, laktacja nie jest przeciwwskazaniem do stasowania. Informacje o tym, czy dany produkt jest dozwolony do użycia przez ciężarne i karmiące powinny znajdować się na ulotce lub opakowaniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto jednak skonsultować się z lekarzem.
A co z kremem z kwasem hialuronowym w ciąży?
Kwas hialuronowy najczęściej spotkać można w kosmetykach nawilżających oraz odmładzających. Kobiety w stanie odmiennym często spotykają się z problemami z cerą. Preparaty zawierające substancję zatrzymującą nawodnienie w skórze mogą w takim wypadku przynieść natychmiastowe, zadowalające efekty. Czy kremy z kwasem hialuronowym są jednak bezpieczne dla ciężarnych i czy po przeniknięciu do naskórka nie wpływają negatywnie na płód?
Zewnętrzne stosowanie kwasu hialuronowego, jako substancji aktywnej w kremie, serum lub toniku jest całkowicie bezpieczne. Przyszłe mamy jak najbardziej mogą dbać o swój wygląd, stosując odpowiednie kosmetyki. Jeśli dany preparat mógłby w jakiś sposób negatywnie wpłynąć na płód, to producent ma obowiązek o tym poinformować. Czy istnieją jakiekolwiek inne formy przyjmowania kwasu hialuronowego i co wiadomo na ich temat?
Inhalacje z kwasem hialuronowym w ciąży – czy są bezpieczne?
Jak się okazuje, kwas hialuronowy może być stosowany również do inhalacji, których celem jest walka ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Wdychanie preparatów z kwasem hialuronowym w ciąży nie stwarza zagrożenia dla płodu. Nie jest to inwazyjny sposób walki z przeziębieniami, dlatego uważa się go za bezpieczny dla przyszłych mam. Dla stuprocentowej pewności można jednak rozpoczęcie inhalacji skonsultować z lekarzem.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!