Szynka parmeńska w ciąży – czy można ją jeść?

kobieta je szynke parmenska w ciazy

Szynka parmeńska często gości na naszych stołach, jako element eleganckich przystawek o wyrafinowanym smaku. Wędlina znana jest ludzkości od wieków. Ceni się ją nie tylko za walory smakowe. Powszechnie uważana jest również za zdrową, ponieważ jest niskokaloryczna i zawiera mało tłuszczu, za to całkiem sporo białka. Jeśli będziemy celować w szynkę z dobrym składem, to nie znajdziemy w niej również azotanów, ani innych sztucznych polepszaczy smaku. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o jedzenie szynki parmeńskiej w ciąży. Można ją jeść, czy też jest zakazana?

Szynka parmeńska w ciąży – czy można ją jeść?

Szynka parmeńska, podobnie, jak szynka szwarcwaldzka w ciąży może być spożywana, jednak pod pewnym warunkiem. Obie te wędliny doskonale nadają się do tego, by zajadać je na zimno, prosto z pudełka. Często w tej formie goszczą też w przystawkach i sałatkach, niestety przyszłe mamy muszą na to uważać. Szynka parmeńska, czy szynka dojrzewająca w ciąży nie powinna być spożywana na surowo.

Wszelkie wędliny, nabiał i produkty pochodzenia zwierzęcego, w ciąży przed spożyciem należy poddać pasteryzacji. Przyszła mama nie powinna pić nawet surowego mleka ani sera pleśniowego, który powstaje z mleka niepoddanego pasteryzacji. Szynka parmeńska w ciąży na surowo również jest zakazana. Jakie jeszcze zasady są związane ze spożywaniem szynki parmeńskiej w stanie odmiennym?

Jakich rodzajów szynki parmeńskiej w ciąży lepiej unikać?

Właściwie, to każda synka parmeńska w ciąży jest dozwolona. Nie należy jeść jedynie szynki surowej. Wędlina ta po przetworzeniu w wysokiej temperaturze jest smaczna, bezpieczna i wartościowa dla ciężarnej, ponieważ zawiera sporo białka, więcej niż inne wędliny.

Przeczytaj również  Skuteczne sposoby na ujędrnienie skóry? Poznaj te metody!

Szynka parmeńska może stanowić cenne źródło białka. Warto jednak uważać na produkty, zawierające więcej tłuszczu niż powinny, w których składzie znajdują się sztuczne polepszacze smaku i konserwanty. Niestety nie zawsze szynka parmeńska ze sklepowych półek przygotowywana jest według tradycyjnych receptur. Warto uważnie czytać składy produktów i unikać żywności pełnej zbędnych, chemicznych dodatków, mogących szkodzić zdrowiu. Dobrej jakości szynka parmeńska jest wartościową i bezpieczną przekąską, o ile zostanie przygotowana we właściwy sposób.

szynka parmenska

Jak przyrządzić szynkę parmeńską, aby zminimalizować ryzyko zatrucia?

Jak sprawić, by szynka parmeńska w ciąży nadawała się do spożycia i była całkowicie bezpieczna? Wystarczy bardzo prosta obróbka w wysokiej temperaturze. Unikać należy jedynie wędliny surowej, ponieważ mogą bytować w niej bakterie odpowiedzialne za wywołanie listeriozy. Choroba ta stwarza spore zagrożenie dla płodu oraz dla noworodka. Właśnie dlatego surowych produktów pochodzenia zwierzęcego należy unikać szczególnie w ostatnim trymestrze.

Szynka parmeńska w ciąży staje się całkowicie bezpieczna po usmażeniu lub upieczeniu. Bakterie, które mogłyby wywołać chorobę zwaną listeriozą, giną w temperaturze minimum 70 stopni. To, czy szynka nadaje się już do spożycia można łatwo sprawdzić, za pomocą  odpowiedniego termometru. Osoby, które go nie posiadają, powinny sugerować się temperaturą parowania. Oznacza to, że w momencie, gdy znad szynki unosi się para, została ona już podgrzana do takiej temperatury, w której bakterie powodujące listeriozę lub zatrucie przestają być groźne.

Szynka parmeńska w ciąży po upieczeniu lub usmażeniu może być jeszcze smaczniejsza niż na surowo! Plasterki nabierają apetycznej chrupkości i jeszcze głębszego aromatu. Po wystudzeniu szynkę nadal można dodawać do różnego rodzaju przystawek oraz do sałatek.

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie szynki parmeńskiej do stworzenia smacznej, typowo wiosennej przystawki jest owinięcie nią zielonych szparagów. Łodyżki należy uprzednio podgotować we wrzątku, a następnie po umieszczeniu w piekarniku zapiekać, aż szynka się zarumieni. Taka przekąska oczaruje nie tylko smakiem! Szynka parmeńska dostarcza całkiem sporo białka, a szparagi witamin, więc przyszła mama może sobie dostarczyć w ten sposób wielu potrzebnych organizmowi składników odżywczych.

Przeczytaj również  Must-have zimowej mody – 5 niezbędnych elementów w szafie mamy i dziecka

kobieta tnie szynke parmenska

Szynka parmeńska w ciąży – przeciwwskazania

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do tego, by jeść szynkę parmeńską w ciąży? Wędliny tej nie można spożywać tylko w postaci surowej. Po usmażeniu lub upieczeniu szynka parmeńska w ciąży jest bezpieczna i smaczna, a przy tym o wiele zdrowsza od większości wędlin znajdujących się w sklepach. Szynka parmeńska dostarcza białka oraz żelaza, zawiera także fosfor oraz potas. Mimo wysokiej zawartości składników odżywczych jest niskokaloryczna, przez co spożywając ją, nie ryzykujemy nadmiernym tyciem.

Warto też uważać na niektóre produkty i poświęcić chwilę na zapoznanie się ze składem znajdującym się na etykiecie. Nie każda dostępna w sklepie szynka parmeńska jest wytwarzana zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Czasami zdarza się, że wędlina zawiera dodatki sztucznych polepszaczy smaku oraz konserwantów i azotanów. Taka szynka parmeńska należy już do żywności wysoko przetworzonej.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.alternatywnadroga.pl/.