Nie każdy wie, że znane warzywo liściaste, jakim jest jarmuż to odmiana kapusty. Niestety największą popularnością cieszy się on głównie w rejonie Skandynawii, w naszym kraju wciąż bywa niedoceniany, tymczasem jak się okazuje, warto wprowadzić go do swojego codziennego menu. Właściwości jarmużu sprawiają, że jest on jednym z najzdrowszych warzyw liściastych, co więcej jest też smaczny. Najczęściej spotkać można się z wykorzystaniem go w sałatkach, jednak bywa też wartościowym składnikiem koktajli. Z racji tego, że warzywo nie jest w naszym kraju aż tak spopularyzowane, wiele kobiet nie wie, czy jarmuż w ciąży jest całkowicie bezpieczny, czy też jego spożywanie mogłoby negatywnie wpłynąć na płód. Jakie korzyści płyną z włączenia jarmużu do diety ciężarnych kobiet i czy jadanie go w stanie odmiennym jest bezpieczne?
Właściwości odżywcze jarmużu dla ciężarnej
Długie, twarde liście o lekko pomarszczonej strukturze są prawdziwą skarbnicą substancji odżywczych. Warto wspomnień, że przy wszystkich swoich właściwościach jarmuż jest jednocześnie warzywem niskokalorycznym, co sprawia, że można jeść go niemal bez żadnych ograniczeń. Jak się okazuje, 100 gramów jarmużu dostarcza organizmowi jedynie 40 kalorii, dzięki czemu warzywo pomaga szybciej poczuć sytość, bez jednoczesnego ryzykowania nadmiernym tyciem, które w stanie odmiennym nie jest wskazane. Dlaczego jeszcze warto sięgać po jarmuż w ciąży?
W jarmużu znaleźć można duże ilości witamin z grupy B oraz witaminy C i K. Warzywo dostarcza też sole mineralne, oraz pierwiastki, takie jak żelazo, fosfor, magnez i cynk. W liściach znajduje się także błonnik usprawniający trawienie, co w połączeniu z niską kalorycznością sprawia, że jarmuż jest ogromnym wsparciem w walce o prawidłową wagę. Jaki wpływ ma jarmuż w ciąży na zdrowie? Przede wszystkim podnosi poziom odporności dzięki witaminie C, dodatkowo pomaga też uporać się ze stanami zapalnymi w organizmie. Regularne spożywanie jarmużu zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory, wszystko dzięki zawartości sulforafanu będącego silnym przeciwutleniaczem oraz witaminy K. Warzywo pomaga też zadbać o wzrok, dzięki antyoksydantom, a dostarczając beta – karotenu sprawia, że organizm wytwarza witaminę A przeciwdziałającą kurzej ślepocie. Jarmuż nie pozostaje bez wpływu również na układ sercowo – naczyniowy. Zawarte w warzywie pierwiastki zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca, takie jak miażdżyca.
Spożywanie jarmużu wiąże się niemal z samymi korzyściami pod względem zdrowotnym. Mimo tego przyszłe mamy nadal nie mogą się przekonać do tego warzywa, obawiając się, że mogłoby one w jakiś sposób zaszkodzić dziecku. Biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne oraz przeciwwskazania można jednak łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można jeść jarmuż w ciąży?
Czy jarmuż można bezpiecznie jeść w ciąży?
Jarmuż spożywać mogą zarówno kobiety ciężarne, jak i karmiące mamy. Warzywo nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, wręcz przeciwnie wspiera organizm ciężarnej i pomaga mu zwalczyć wiele dolegliwości związanych ze stanem odmiennym. Spożywanie jarmużu w trakcie karmienia również wiąże się z samymi zaletami i w żaden sposób nie szkodzi. Ciężarne i karmiące mogą bez żadnych obaw spożywać jarmuż w sałatkach lub koktajlach. Oczywiście tak, jak w przypadku niemal każdej żywności, tak i przy jarmużu mogą pojawić się przeciwwskazania do spożycia. Kiedy sięganie po to warzywo jest zabronione?
Kiedy nie wolno sięgać po jarmuż w ciąży?
Jarmuż jest bezpiecznym i zdrowym warzywem dla ciężarnych, jednak zdarzają się przypadki, kiedy jego spożycie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z jarmużu zrezygnować należy w przypadku problemów z tarczycą, gdyż warzywo negatywnie wpływa na metabolizm jodu. Kolejnym przeciwwskazaniem do spożywania jarmużu jest kamica nerkowa. Warzywo mimo wszystkich swoich właściwości zdrowotnych zawiera także szczawiany, które mogłyby znacznie zaostrzyć stan chorobowy.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!